Rubriky: Mozilla

Kontrakt Mozilly s Google prozatím nebyl obnoven

Na konci listopadu vypršel tříletý kontrakt mezi Mozillou a společností Google. Kontrakt se týká plateb za výchozí pozici ve vyhledávání ve Firefoxu, resp. plateb za proklik reklam, na které uživatelé skrze vyhledávání klepnou. Jedná se o významný zdroj příjmů pro projekt Mozilla a tak se spolu s ukončením kontraktu vyrojily spekulace, že Google smlouvu neprodlouží a projekt Mozilla se dostane do finančních problémů.

Jak dnes Mozilla uvedla, jednání se společností Google aktuálně probíhají a obě strany mají zájem na novém kontraktu. Bližší informace prozatím nebyly uveřejněny. Mozilla je finančně zdravou organizací, což ukázaly nedávno uveřejněné finanční výsledky za rok 2010, které byly opět výrazně plusové. Projekt je nyní finančně zabezpečen na přibližně dva roky dopředu.

Mimo společnosti Google, s kterou nyní vypršel tříletý kontrakt, má Mozilla smlouvy s dalšími společnostmi, které jsou dostupné ve výchozí instalaci ve vyhledávacím poli. Jedná se například o vyhledávač Bing (viz speciální verze Firefoxu), Yandex (v ruské verzi Firefoxu je to výchozí vyhledávač), Amazon a další.