Rubriky: Firefox

Microsoft opět instaluje do Firefoxu nevyžádanou lištu

Společnost Microsoft tento týden uvolnila Windows Live Essentials 4 Beta. Jedná se o balík freeware aplikací z rodiny Windows Live. Jak už však bývá u Microsoftu v poslední době zvykem, neinstaluje se do systému jen to, co by se dalo očekávat. Pokud si stáhnete doporučený instalační balíček, který se vás při instalaci na nic nezeptá, budete pravděpodobně nemile překvapeni tím, že budete mít Firefox „bohatší“ o lištu Bing.

Těžko říci, zda to tentokrát tiskové oddělení Microsoftu svede na „omyl“ nebo prohlásí, že je k dispozici i instalační balíček, kde má uživatel možnost volby (nezkoušeno). Faktem je, že se mi podobné praktiky nelíbí. Snaha protlačit svůj software by měla mít své meze a podobné rozšiřování aplikací třetích stran bez vědomí uživatele je dle mého názoru překračuje.

Pokud si stejně jako já lištu Bingu nepřejete, máte několik možností. Tou první je neprovádět instalaci Windows Live Essentials 4 Beta. Pokud se bez této sady aplikací neobejdete, zvolte si instalační balíček, kde máte možnost volby, co se bude instalovat. Pokud již máte uvedený balík softwaru nainstalován, přejděte v registrech Windows do cesty HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Mozilla\Firefox\Extensions a zde smažte klíče {3252b9ae-c69a-4eaf-9502-dc9c1f6c009e}, {27182e60-b5f3-411c-b545-b44205977502} a msntoolbar@msn.com.

9 komentářů k článku “Microsoft opět instaluje do Firefoxu nevyžádanou lištu”

 1. Marvin napsal(a)

  I přes to, že jsem si stáhl instalátor, kde se dá zvolit, co se má nainstalovat a Bing Toolbar jsem neinstaloval, do firefoxu se vloudil doplněk „Default Manager“, který nešlo běžnou cestou odinstalovat.

  Řešil jsem to smazáním klíče: LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Wow6432Node\Mozilla\Firefox\Extensions\{3252b9ae-c69a-4eaf-9502-dc9c1f6c009e}, který byl v této větvi jako jediný (patrně proto, že další zmiňované patří právě k onomu Bing Toolbaru, který jsem neinstaloval).

 2. Alfator napsal(a)

  Koukám, že se jedná o beta verzi. Ve finální verzi to bude určitě napraveno. U beta verze nelze čekat, že bude fungovat, jak má. Počkejte si na finální verzi, a pak vynášejte soudy.

 3. Rdm napsal(a)

  To samé mi včera udělala instalace AVG a to jsem tuto volbu při instalaci vyškrtl. Proč nevyšel článek i na toto téma, ale „kope“ se zase jen do MS?

 4. Pavel Cvrček napsal(a)

  [2] Pochybuji, že to bude opraveno. Nezdá se totiž, že by to byla chyba, ale vlastnost.
  [3] Protože AVG nepoužívám a nikdo nedal tip na zprávičku? 🙂

 5. Kolík napsal(a)

  Je to opravdu překvapující, že kompletní balíček instaluje všechno a volitelný balíček zvolené komponenty?

 6. Štěpán Pernický napsal(a)

  Rozhodně to není jen Microsoft co cpe své panely jako doplňky do všech prohlížečů, které jsou na počítači nainstalované. Často se setkávám s počítači u kterých, když spustím IE, nebo Firefox tak je nainstalované 2-3 různých lišt v prohlížečí např. Google Toolbar, ICQ Toolbar a další. A když se zeptám jestli to aspoň uživatelé používají tak vždy odpoví, že ne, protože jsou nastavené na hledání v anglických vyhledáváčích což český uživatel nedokáže ocenit 😀 A taky je to při instalaci těch programů jako výchozí nastavení a pokud to nechci musím to ručně odškrtnou, že chci jen to a to.

 7. Kolík napsal(a)

  Jistě, že je to vlastnost – vlastnost balíčku, který instaluje vše.
  A vlastnost instalace jen vybraných komponent je zase v jiném balíčku.

 8. v6ak napsal(a)

  Z toho má člověk skoro pocit, že většinu nevyžádaného SW do Firefoxu dělá Microsoft 😀

 9. Machač napsal(a)

  A nejen toolabary. Další kopu balastu cpou i distributoři do předninstalovaných PC a notebooků. Chudáci uživatelé.