Rubriky: Firefox

Firefox 4.0 a panely nad adresním řádkem

Pravidelní čtenáři Mozilla.cz vědí, že ve Firefoxu 4.0 budou ve výchozím nastavení umístěny panely nad adresním řádkem prohlížeče a nikoliv pod, jak je tomu dnes. Alex Faaborg, který má v Mozille na starosti návrh grafického rozhraní Firefoxu, vytvořil krátké video, ve kterém vysvětluje důvody, které k tomuto kroku vedly.

Mezi důvody je například zmíněna snaha postupně umístit jednotlivá okna a dialogy Firefoxu do panelů. Příkladem může být nový Správce doplňků, který je v panelu umístěn, a pro který nemají prvky grafického rozhraní jako např. adresní řádek smysl. Je též zmíněn koncept App Tabs tj. panelů, v kterých máte stále po ruce otevřeny vaše často používané webové aplikace (např. GMail). U nich není klasický adresní řádek opět potřeba a naopak mohou mít takové aplikace své specifické „GUI“. V neposlední řadě je zmíněna nová forma notifikací uživatele, kterou jste mohli nedávno zaregistrovat v návrzích vzhledu Firefoxu 4.0.

Na následujícím videu se můžete podívat na podrobnější vysvětlení.

Nové umístění panelů pochopitelně nemusí vyhovovat všem. Důležitá je tedy informace, že jejich umístění je konfigurovatelné. Pokud chcete vrátit panely pod adresní řádek, jednoduše nad některou z lišt aplikace klepněte pravým tlačítkem myši a v nabídce odškrtněte volbu Panely navrchu.

Firefox 4.0 a konfigurace umístění panelů

7 komentářů k článku “Firefox 4.0 a panely nad adresním řádkem”

 1. Štěpán Pernický napsal(a)

  Super, jestli takhle Firefox bude vypadat a bude rychlý tak jak je slibováno tak to bude superprohlížeč. Jinak počítá se ve Firefoxu 4 s dolním stavovým řádkem? Nebo to bude řešeno jako v Chromu, že se objeví jen při najetí na odkaz. Nikde jsme v tom videu neviděl jestli tam bude, nebo ne. Dky za odpověď

 2. Charla napsal(a)

  Pravdou je, že jsem přemýšlel zda koukám na stavový řádek, a přišel jsem na to, že jej mám jen kvůli ikonám, jako je ad-block+, Update Scanner a indikace jazyka ^^

 3. Andrej napsal(a)

  Odkiaľ máte českú verziu minefieldu? A ešte ako v minefield nastavím hlavnú ponuku jedným tlačítkom na XP aj so záložkami?

 4. MaofKO napsal(a)

  [3] nieje to česká verzia, ale len doinštalovaný jazykový balík, a hlavná ponuka do jedného tlačítka sa dá spraviť cez doplnok Tiny Menu, a dá sa tam vybrať aj ktoré položky z menu nemajú byť skryté, napríklad aj tie záložky

 5. Pavel Cvrček napsal(a)

  [3] Vývojová verze Firefoxu 4.0 v české verzi je dostupná na http://ftp.mozilla.org (http://tinyurl.com/5b5zwn). Jednotné tlačítko zobrazíš tak, že skryješ lištu hlavní nabídky.

 6. Andrej napsal(a)

  Keď nainštalujem ten jazykový balíček tak ako ho zapnem pretože mám ho tam ale nie je asi zapnutý.

 7. Andrej napsal(a)

  Ešte ale na windows XP mi to jedno tlačítko celého hlavného menu zobrazí inak než ste to ukazovali na fotke(najčastejšie mýty okolo Firefox 4.0).