Rubriky: Firefox

Microsoft opět skrytě instaluje doplněk do Firefoxu

V rámci poslední várky aktualizací od společnosti Microsoft si řada uživatelů povšimla, že se jim bez jejich souhlasu do Firefoxu doinstalovalo rozšíření Search Helper Extension. Není to bohužel poprvé, co k podobné situaci došlo (viz problém s rozšířením .NET Framework Assistant). Server Ars Technica poslední nevyžádanou aktualizaci podrobně rozepsal a mimo jiné uvádí, že tato aktualizace (KB982217) byla označena jako důležitá, což znamená, že se většině uživatelů nainstalovala automaticky. Ani popis aktualizace na webu Microsoftu neuvádí, že by se mělo uživatelům Firefoxu něco doinstalovávat.

Ne, podobné skryté doinstalovávání software se mi skutečně nelíbí. Sice k němu dochází pouze v případech, kdy má uživatel nainstalován Bing Bar do Internet Exploreru a dost možná je tato instalace jen vedlejším efektem celé aktualizací, ale nic z toho není pro Microsoft omluvou.

Když se server Ars Technica dotazoval tiskového mluvčí Microsoftu, byl odkázán na popis aktualizace, v které se o této „funkčnosti“ nic nepíše. V Mozille již danou věc řeší a jsou kvůli tomu v kontaktu s Microsoftem. Jak dále uvádí, nemělo by být uvedené rozšíření aktuálně bezpečnostním problémem. Pokud jste se s ním setkali a chcete se jej zbavit, smažte obsah následující složky: C:\Program Files\Microsoft\Search Enhancement Pack\Search Helper\firefoxextension\.

3 komentářů k článku “Microsoft opět skrytě instaluje doplněk do Firefoxu”

 1. Panther napsal(a)

  Žádnej Search Helper Extension se mi nenainstaloval…

  Mimochodem, jak ze zásuvných modulů něco smažu? Mám tam 2x Java Deployment Toolkit, jednou verze 6.0.160 (bezpečností problém – zakázáno) a 6.0.200. Tu zakázanou verzi bych chtěl rovnout smazat

 2. Panther napsal(a)

  [1] Smazáno, pro ostatní, stačí smazat soubor: C:\Program Files\Java\jre6\bin\new_plugin\npdeploytk.dl

 3. Jiří Macich ml. napsal(a)

  Bing Bar mám v MSIE 8, ale v FF 3.6.3 po instalaci červnových záplat pro Windows 7 zmiňované rozšíření nevidím. Zřejmě tam bude ještě nějaká podmínka.

  Bohužel, Microsoft v poslední době ohledně záplat dost mlží. Nedávno například opravoval chyby v Exchange Serveru, o kterých se v security bulletinu vůbec nezmínil: http://www.pcworld.com/article/195720/microsoft_silent_patch.html