Rubriky: Firefox

Mozilla Developer Preview 1.9.3a3 přináší podporu Direct2D

Mozilla v týdnu poměrně v tichosti vydala Mozilla Developer Preview 1.9.3a3. Jedná se o třetí alfaverzi renderovacího jádra Gecko, které bude použito jako základ připravovaného Firefoxu 4.0. Nejvýraznější novinkou je začleněná podpora Direct2D/DirectDraw, o které jsme nedávno psali. Díky ní bude u uživatelů Windows Vista/7 použita pro vykreslování stránek hardwarová akcelerace, která u některých stránek podstatně zrychlí jejich vykreslování. Podpora je prozatím ve výchozím nastavení vypnuta.

V nové alfaverzi též došlo k vylepšení podpory odděleného běhu zásuvných modulů či došlo na úpravy v alokátoru paměti, které by mohly sloužit jako prevence na některé typy bezpečnostních chyb. Bližší informace o nové verzi jsou dostupné v poznámkách k vydání, odkud si ji též můžete stáhnout. Dostupná je pouze anglická verze a připomínáme, že se jedná o vývojovou verzi, která není primárně určena pro koncové uživatele.

8 komentářů k článku “Mozilla Developer Preview 1.9.3a3 přináší podporu Direct2D”

 1. Štěpán Pernický napsal(a)

  Tak nějak mám v těch testovacích verzí Firefoxu zmatek. Jaký je rozdíl mezi Firefoxem 4, který při stažení má označení firefox 3.7a4pre a zde zmíněným Mozilla Developer Preview 1.9.3a3? díky za objasnění

 2. Pavel Cvrček napsal(a)

  [1] Pod Firefox 3.7a4pre máš pravděpodobně na mysli vývojovou verzi Firefoxu 4.0. Zde uvedený build vychází z této vývojové větve a jedná se o verzi, která se jednou za čas vezme, stabilizuje a vydá.

  V názvu není slovo „Firefox“, protože jinak by to uživatelé stahovali a vydávali za novou verzi Firefoxu. Přitom tam nic nového není (z pohledu koncového uživatele) a je to prozatím primárně na testování věcí pro vývojáře.

 3. nesro napsal(a)

  [1] Mozilla Developer Preview 1.9.3a3 je vykreslovací jádro Gecko, které je součástí Firefoxu. (Pokud chápu otázku správně.)

 4. Charla napsal(a)

  Mám lehce zmatek, jestliže FireFox 3.7a4 je připravovaný FX 4.0 a současně stále platí, že má vyjít FX 3.7, pak jaké nese označení, když 3.7a4 = 4.0?

  Btw bude součástí aktualizace FX 3.6.2 oddělení běhu zásuvných modulů, jak se tu kdysi dávno spekulovalo, nebo to bude až součástí pozdějšího FX?
  Děkuji za vysvětlení ^^

 5. Pavel Cvrček napsal(a)

  [4] Viz http://www.mozilla.cz/zpravicky/firefox-3-7-se-nerusi/. Součástí Firefoxu 3.6.2 nebude oddělený běh zásuvných modulů.

 6. DiGi napsal(a)

  S odděleným během zásuvných modulů mě napadla jedna zajímavá myšlenka – timto oddělením by teoreticky mohlo být umožněno v nativní x64 verzi Firefoxu používat 32bitové rozšíření… Nebo ne? 🙂 Třeba to už někde zaznělo. Samozřejmě bych očekával pak dva různé runtime procesy.

  Jinak subjektivně mi přijde vývojová verze rychlejší při zobrazování stránek, obsahujících FLASHové objekty. Jedno CPU jádro se stará o načítání a renderování stránky, zatímco další bojuje s obsluhou FLASHe.

 7. v6ak napsal(a)

  [6] Zajímavé, asi to tak bude.

  Ten flash je taky zajímavý, zrovna včera mě (ne)pěkně na…míchnul a zakázal jsem ho. Zatím jsem neřešil explicitní povolení. Ale FF 4.0 by taky mohl být řešením.

 8. Mr.Henky napsal(a)

  [5] Ten snáď bude v 3.6.3