Rubriky: Mozilla

Mozilla Labs představila budoucnost Prism

Mozilla Prism je jedním z projektů Mozilla Labs, který se snaží bourat bariéry mezi desktopem a webem. Jedná se o prohlížeč, který je upravený pro běh webových aplikací. Na domovské stránce si jej můžete stáhnout jako samostatnou aplikaci, případně jako rozšíření pro Firefox. Nově je dostupná verze 1.0 Beta 3, která je v případě rozšíření pro Firefox kompatibilní s Firefoxem 3.6.

V blogu Mozilla Labs se nyní objevil příspěvek popisující další směřování projektu. Tou nejpodstatnější změnou je odklon od tvorby samostatné aplikace postavené na XULRunneru. Nové verze by měly být postavena na upravené verzi Firefoxu, díky čemuž získá některé benefity. Budou například dostupné některé funkce Firefoxu a nebude do aplikace problém doinstalovat rozšíření, která jsou s dnešní verzí Prism převážně nekompatibilní.

6 komentářů k článku “Mozilla Labs představila budoucnost Prism”

 1. Charla napsal(a)

  Já jsem Prism zkoušel, už tedy nějakou dobu zpět a nespustil se mi o moc rychleji než samotný FireFox. Jaká je tedy výhoda otevřít si například mail v Prismu oproti otevření v normálním prohlížeči?
  To, že tam chybí panel s tlačítky, to přeci řeší klávesa F11 i v prohlížeči. Zajímalo by mne tedy jaká je výhoda a nebo důvod proč používat Prism?

 2. Tasartir napsal(a)

  Reaguji na komentář od Charla:
  Prism určitě má svoje uplatnění. Já ho používám několikrát denně: na stránce, kde mám víc účtů a pod každým účtem jsou různé informace, ve kterých „potřebuju“ (no dobře, není to nezbytné – chci) vyhledávat a porovnávat je. Nemusím vytvářet různé profily Firefoxu, nemusím se pro porovnání / prohlédnutí informací odhlašovat + přihlašovat pod druhým účtem. Mám na ploše několik ikon, a každá mě přenese rovnou na požadovanou stránku s nezávislým přihlášením.

  Nevím, jestli je to použití, které tvůrci zamýšleli (pro běžné procházení stránek tu mám Speed Dial [první karta 5*4 a druhá 4*3, skoro plné 🙂 ]), každopádně takhle tu funguje a používá se mi to příjemně.

 3. Mr.Henky napsal(a)

  Hlavne však bude Prism integrovaný do Firefoxu 4.

 4. GeBu napsal(a)

  Je nezávislý proces a tak můžeš mít v každém okně puštěný mail s jiným loginem – např. když máš více účtů na google. Také můžeš mít zadané automatické přihlášení tj. klikneš na ikonku na ploše a otevře se Ti webová služba a rovnou se přihlásí – tedy chová se to jako aplikace např. se to dá použít místo Thunderbirdu.

 5. DiGi napsal(a)

  Prism byl zajímavý pokus, ale nemožnost snadno nastavit proxy a přidat addony (minimálně aspoň kontrolu pravopisu) byla skutečně otrava.

  To se mi osobně daleko více líbí fungování Google Chrome a jeho „Vytváření zástupců“. Výhodou je především bleskový start.

  Ale i tak jsou zde vidět konceptuální problémy: – uložený link vede na konkrétní adresu. Webové služby si běžně ukládají aktuální stav do anchoru, který se ale v zástupci nemění. A při následném spuštění jste zas na začátku, ne v místě kde jste skončili. Druhá věc „jak to udělat“ je otevírání odkazů v novém okně. To mi nesedí jak u Prism tak u Chrome.

 6. GeBu napsal(a)

  Mě na prism vadí nemožnost jednoduše schválit bezpečnostní certifikát.