Rubriky: Firefox

Mozilla nenápadně ukázala nové logo Firefoxu


Logo, které vidíte na začátku této zprávičky, bude zřejmě brzy minulostí. Dneska ráno jsem stáhl aktualizaci nočního sestavení Firefoxu Nightly a nestačil jsem se divit. V dialogu o aplikaci jsem uviděl nové logo. Nevypadá to jako žádná velká revoluce, ale začal jsem se pídit po internetu a v diskuzích na Telegramu a dozvěděl jsem se, že nové logo Mozilla „oznámila“, no spíše prozradila, o něco dříve, jenom jsem ti toho nevšiml.

Vodítkem je příspěvek Justina Dolskeho na jeho blogu. V něm úplně na konci píše:

We’ve got one more major visual change coming, which a small team has quietly been working on for quite some time. Even within Mozilla, most people haven’t seen it yet. It looks awesome, and I can’t wait for it to land! I think you’re really going to like it.

Už včera při čtení jsem si lámal hlavu nad tím, co to má znamenat, ale nenapadlo mne podívat se pozorně na všechny obrázky v příspěvku. Na Redditu si čtenáři všimli, že na monitoru v pozadí jednoho z nich je napsáno „nová ikona Firefoxu“. A co víc, dokonce je z ní malý kousek vidět. Zřejmě to bude ocas lišky, což by odpovídalo tomu, co jsem ráno objevil v Nightly. Logo finální verze zatím na internetu nekoluje, tak se necháme překvapit.

15 komentářů k článku “Mozilla nenápadně ukázala nové logo Firefoxu”

 1. rolnička napsal(a)

  …a k tomu vytvořila vtip roku:
  https://www.cnet.com/special-reports/mozilla-firefox-fights-back-against-google-chrome/

  Jo aha, ono je to myšleno vážně…

  1. Michal Stanke napsal(a)

   Vyzkoušejte noční sestavení Firefoxu. Není to vtip.

 2. rolnička napsal(a)

  Rychlost jsem nemyslela (ale prakticky všechno ostatní).

  Ale samozřejmě je to každýho věc, ať si každej používá co chce, a věří komu a čemu chce.

  1. Michal Stanke napsal(a)

   Co všechno ostatní myslíte? Můžete být prosím trochu konkrétnější?

 3. David Jakubec napsal(a)

  První co napadne mě, je logo určené pro verzi nightly, neodvozuju z toho nic víc. Současné logo se mi líbí, nechápu proč by ho měnili, nevěřím tomu.

  1. JohnS napsal(a)

   Je to potvrzeno že bude nové logo i pro stabilní Firefox.

 4. DavidM napsal(a)

  Taky jsem koukal na nové logo Nightly 🙂 A za mně jednoznačně +.
  Jinak počínaje 55-56 udělala jsou Noční verze velmi dobré.Stabilní a rychlé.Teď jenom aby komunita uvedla nové doplňky pro 57 a novější a Firefox má našlápnuto k návratu na výsluní 🙂 Jenom přesvědčit lidi že Chrome není žádný zázrak…O Edge raději nemluvit 🙂

  1. DavidM napsal(a)

   Tak oprava…
   ,,Jinak počínaje 55-56 je znát velký pokrok.Noční verze jsou velmi dobré,,

 5. SpookY napsal(a)

  Jo, logo je důležité. V Mozille je to fakt zralé na defenestraci. Místo vývoje lehkého rychlého prohlížeče, který si každý doplní svými oblíbenými rozšířeními, se vymýšlí krávoviny. Chci rychlý prohlížeč na web, který si v detailech doladím podle svých přání. Nepotřebuji moloch, který mi bude měnit kola u auta, zamykat dveře, regulovat topení a semtam mi umožní se podívat na web 🙁 Od doby, co byla prezidentkou Mitchell Baker, to jde s FF a produkty Mozilly od desíti k pěti. 🙁 Kdybych neměl ve FF rozšíření, která pro Chrome vůbec nejsou, tak jsem se na FF už dávno vykašlal.

  Mimochodem, bez doplňků jako je Classic Theme Restorer je současný FF na vyhození a pokud podpora XUL addonů s verzí 57 skončí, tak to bude hodně zlé.

  1. Michal Stanke napsal(a)

   Logo je součástí marketingu a bez toho se prohlížeč taky neobejde, pokud chce získat nějaký tržní podíl. Vyzkoušejte noční sestavení Firefoxu. Uvidíte, že je rychlý.

   Mitchell Baker je prezidentkou Mozilla Foundation od jejího založení v roce 2003, což bylo před Firefoxem 1.0. CEO Mozilla Corporation byla do roku 2008 (Firefox 3.0). Na technické záležitosti vývoje Firefoxu nemá vliv.

   Ad doplňky, holt pokud chceme vývoj Firefoxu jako moderního prohlížeče, něco bylo potřeba obětovat. Nicméně pokud si přečtěte článek o portování NoScriptu, WebExtensions API jsou sice z principu omezené (nevím, proč tomu v angličtině všichni říkají immature, když chtějí říct, že tam nejsou všechny možnosti jako v XULu, což nikdy ani nebudou), ale mají svoje výhody – izolovanost od prohlížeče, bezpečnost a díky asynchronnímu přístupu i rychlost.

   Ale to jsme trochu off-topic od tématu zprávičky.

  2. PaleMoon napsal(a)

   @SpookY Zkuste http://www.palemoon.org/ – fork Firefoxu z dob před Australisem.

  3. Petr napsal(a)

   Amen. Ve chvili kdy nabehne novy design, tak uz me vyssi rychlost nepresvedci, odchazim…
   FireFox mam poslednich 10 let porad stejny co se rozlozeni UI tyce a pokud mi chce Mozilla diktovat jak to ma vypadat, tak to muzu jit rovnou k tomu chromu…

  4. Michal Stanke napsal(a)

   Petr: Pak vám bude vzhled „diktovat“ Chrome. Holt někdo ty prohlížeče vyrábět musí.. Jestli hledáte alternativu a máte rád starší vzhled, zkuste SeaMonkey.

 6. Mozilla napsal(a)

  @Michal Stanke

  Mám v tom trochu zmatek – píšete: Mitchell Baker je prezidentkou Mozilla Foundation od jejího založení v roce 2003, což bylo před Firefoxem 1.0. CEO Mozilla Corporation byla do roku 2008 (Firefox 3.0).

  Tak čeho byla hlavou? Foundation nebo Corporation?

  1. Michal Stanke napsal(a)

   Existují dvě Mozilly. Foundation, mateřská neziskovka, vznikla v roce 2003 a Mitchell Baker je v ní prezidentkou/předsedkyní rady. MoFo se stará hlavně o různé kampaně, myslím i MDN, spadá pod ní Thunderbird apod.

   Pak je tu dceřiná Mozilla Corporation, pod kterou patří vývoj Firefoxu, a tam byla Mitchell CEO (hlavní ředitelkou) od jejího založení do roku 2008. V současnosti je členkou předsednictva a pozici CEO zastává Chris Beard, mezitím se tam ale vystřídalo několik lidí.