Rubriky: Firefox

Firefox 55 přidává nastavení výkonu a rychlé spouštění


Dnes vyjde Firefox 55. Jde o předposlední verzi se stávajícím rozhraním Australis (zaoblenými oušky panelů), ale seznam novinek není vůbec krátký.

 • Obnovení relace (spuštění Firefoxu s okny a panely z minula) je nyní okamžité i s velkým počtem otevřených panelů.
 • Možnosti Firefox obsahují nastavení výkonu a počtu procesů. Nová struktura byla posunuta až do další verze 56.
 • Výběr vyhledávačů je nyní i v adresním řádku.
 • Postranní lištu s historií, záložkami nebo postranními panely půjde přesunout doprava.
 • V systému OS X/macOS jde v nastavení systému nastavit vlastní zkratky pro položky v nabídkách Firefoxu.
 • V rámci A/B testování už bude pro některé uživatele povolena služba Firefox Screenshots (dříve experiment Page Shot).
 • Pro všechny uživatele bude také postupně aplikováno výchozí nastavení spouštění Flashe až po kliknutí. Jak toto nastavení funguje nebo Flash spouštět běžným způsobem najdete zde v nápovědě.
 • Webový stub instalátor pro Windows je nyní mnohem jednoduší. Plný instalátor nadále obsahuje všechny pokročilé volby.
 • Stránky načtené přes nezabezpečený protokol http:// už nemohou přistupovat ke Geolocation API pro zjištění polohy.

Ve Firefoxu 55 dojde také k jedné nekompatibilní změně, a to pokud aktualizujete z Firefox 54 nebo staršího na 55 nebo novější, už nebude možné se vrátit zpět, respektive profil jednou použitý ve Firefox 55+ nebude s verzemi 54 nebo starší fungovat. Pokud byste potřebovali z nějakého důvodu nainstalovat zpět verzi 54 a používat ji s původním profilem, obraťte se prosím na podporu, kde vám pomůžeme problém vyřešit.

58 komentářů k článku “Firefox 55 přidává nastavení výkonu a rychlé spouštění”

 1. SpookY napsal(a)

  Tohle je zlej sen, resp. jeho začátek. V nové verzi je rozdrbaná polovina nastavení, zmizely některé funkční ikonky na panelech, které jsem si tam přidával. Blbnou některá rozšíření.

  Ještě štěstí, že mám udělanou zálohu profilu z 54ky. Byl jsem jedním z prvních uživatelů Firefoxu, ale po dnešní aktualizaci a hlavně s vidinou té hrůzy, co přijde s dalšími verzemi, je přechod jinam nikoliv dobrovolnou volbou, ale vynucenou nutností.

  Jen nevím, co teď. Bezmozci z Mozilly teď zabijou XUL, addony budou pryč a půjde to všechno do (_!_)
  Copak tam nikdo nechápe, že bez addonů jako je Classic Theme Restorer, TabMixPlus, ScrapBook, DownThemAll a řady dalších je FF jen prázdná skořápka?

  1. Michal Stanke napsal(a)

   Jaké funkční ikony máte prosím na mysli, a která rozšíření zlobí?

  2. PaleMoon napsal(a)

   @SpookY Zkuste http://www.palemoon.org/ – fork Firefoxu z dob před Australisem.

  3. Jan napsal(a)

   Classic Theme Restorer mi bude chybět, ale nový vzhled nazvaný Photon přeci jen napravuje hodně z toho co (z mého pohledu) Australis pokazil. Dal bych mu šanci. Firefox čekají „bouřlivé“ změny, které možná přicházejí později než měly, ale jsou nevyhnutelné. Hlavně s těmi rozšířeními a koncem XUL mám problém. Někdy prostě ideální řešení neexistuje. Tahle změna ideálním řešením určitě není.
   Zamrznutí na místě nebo „tvorba“ prohlížeče, který vypadá jako starý Firefox je prostě slepá cesta. Když jsem takový prohlížeč zkoušel, tak byl pro mě už moc zastaralý. Navíc jsem si uvědomil, že spousty změn bych už nevracel. Nemohl jsem se třeba smířit s přesunutím panelů nad adresní řádek. Teď bych je jinde nechtěl. Pravda je, že teď to budou větší změny.

 2. SpookY napsal(a)

  Např. u TabMixPlus nejde posun mezi řadami panelů kolečkem (když mám panely ve více řádcích). Zmizely mi např. ikonky pro zobrazení informace o stránce (Ctrl+I) a pro zobrazení médií protože byly také tahané z rozšíření (Toolbar Buttons 1.1.1).
  Oboje je už hlášené v diskusích jako chyby či problémy.

  A to je jen přechod o jednu vývojovou verzi. Nechci vidět co se stane teď s dalšími verzemi. Vzpomínám na to, když tehdy přišla jedna z radikálnějších verzí, nevím, jestli to byla verze 1.5 nebo 5.0, ale tehdy většina addonů přestala fungovat a v podstatě jsem si tehdy musel postavit nový profil. Tehdy to ještě šlo.

  Ale dneska mám ve FF několik samostatných profilů (jeden upravený browser pro brouzdání, speciální bezpečný pro internetbanking, jeden vývojářský s vývojářskými addony, jeden pro služby Googlu aby mi nekoukal jinam co kde dělám …) a v každém je 10-30 různých addonů specializovaných na určité úkoly. Tyhle specificky upravené profily mají s chováním a funkcemi základního čistého FF jen velmi málo společného. Přitom tahle individuální upravitelnost je snad základní ideou na které byl FF postaven – čistý prohlížeč bez blbostí, který si uživatel pomocí addonů doladí podle svého.

  Pokud tohle přestane s XULem fungovat, tak nevím co dělat. Žádný jiný prohlížeč tohle nezvládá. Takže asi si udělám samostatnou retro instalaci verze 54 abych nepřišel o to, co funguje.

  Chápu, že je dneska móda chromých prohlížečů, kde průměrný uživatel odpovídá průměrnému občanu, který si vystačí s jednoduchými funkcemi. Ale nechápu, proč se do téhle pozice cpe Firefox, který vždycky stavěl na modularitě a upravitelnosti.
  A už vůbec nechápu, proč XUL nemůže zůstat jako samostatný proces resp. modul, který by se dal instalovat např. jen volitelně pro toho, kdo to potřebuje pro běh rozšíření.

  Vezměme si např. flash – tažení proti němu je pochopitelné z technologického hlediska, ale už nechápu proč odebírat jeho funkčnost kompletně. Copak pro flash neexistuje velké množství obsahu, ke kterému bude stále potřeba občas přistoupit?

  Snad bude Palemoon schopen rozchodit alespoň něco. 🙁

  1. Michal Stanke napsal(a)

   Důvody pro odstranění XULu jsou jednoduché. XUL vznikl v době, kdy HTML nemělo takové možnosti jako dnes. Nepoužívá ho nikdo kromě Mozilly, která ho sama pro vývoj Firefoxu nechce dál používat. XUL dává doplňkům možnost hrabat do Firefoxu až moc hluboko bez jakékoliv kontroly. Není tam žádné rozhraní, které by to zakrylo, a nikdo neví, na co doplňky sahají, protože mohou sáhnout na jakoukoliv řádku kódu. Pokud se ve Firefoxu cokoliv změní, potenciálně to rozbije nějaký doplněk (což právě teď vidíte), nebo to bude horší a doplněk rozbije Firefox, že se třeba ani nespustí.

   Ad jednotlivé profily, pro oddělení internetbankingu, Googlu apod. zkuste https://testpilot.firefox.com/experiments/containers. Co se týče vývoje, poradil bych https://www.mozilla.org/firefox/developer/

 3. Jan Nový na Facebooku napsal(a)

  Zatim pouzivam doplnek clasitheme restorer pro hranaty vzhled

  1. Michal Stanke napsal(a)

   Jestli jde jenom o ouška panelů, podívejte se na kompaktní vzhledy.

 4. Jindřich Pelhřimovský na Facebooku napsal(a)

  Snad první verze Firefoxu u které mám problém. Nejde mi vypnout. Klepnutím na tlačítko křížku se nic neděje a musím to shodit na liště windows. 🙁

  1. Michal Stanke napsal(a)

   Zkuste https://support.mozilla.org/cs/kb/%C5%98e%C5%A1en%C3%AD%20obecn%C3%BDch%20probl%C3%A9m%C5%AF

  2. hozec napsal(a)

   stejný problém…nezáleží na instalovaném vzhledu (nefunguje zavírání křížkem ani na standartním vzhledu firefoxu)…funguje alt+F4

  3. Michal Stanke napsal(a)

   hozec: Stejná rada https://support.mozilla.org/cs/kb/%C5%98e%C5%A1en%C3%AD%20obecn%C3%BDch%20probl%C3%A9m%C5%AF.

 5. Petr napsal(a)

  Těšil jsem se na tuto verzi a to hlavně kvůli automatickému přechodu na 64 bit verzi. Bohužel se tak nestalo i přesto, že na počítači běží Windows 8.1 64 bit a počítač má 8 GB paměti.

  1. Michal Stanke napsal(a)

   Ve verzi 55 se to týká jenom nových instalací. Na automatické aktualizace dojde až v září, viz https://www.mozilla.cz/zpravicky/firefox-56-aktualizuje-na-64bitovou-verzi/

 6. Charla napsal(a)

  Čeho jsem si všiml já:
  – Po označení adresy a stisku CTRL+X se po chvíli pod prázdnou řádkou objeví „potřebujete pomoc s hledáním?“ To mi připomíná éru starých Office, kdy přiletěla sponka a prohlásila „vypadá to, že píšete dopis. Chcete s tím pomoci?“ Takže jedno mínus.
  – Hamburgerové menu bylo vždy tak velké, podle toho kolik jsem do něj dal „ikon“, teď je pevné velikosti a já mám v něm spoustu prázdného místa. Proč? Druhé mínus.
  – Krásně se mi změnil správce doplňků, u všech až na ty z test pilotu mí píše „zastaralé“ Což ad 1 si nemyslím že je vhodné označení, bylo by lepší kdyby to bylo jako „nekompatibilní s chystaným FX“ protože když to otevře BFU tak se vyděsí a začne hromadně aktualizovat a panikařit, jak to že jeho doplňky jsou zastaralé a co s tím. A ad 2, pokud je seznam doplňků takto označených v podstatě seznamem co přestane fungovat v FX 57+, tak je na čase zablokovat aktualizace. Jen se divím, že to nepostihlo slovníky kontroly pravopisu jež jsou také doplňky.

  1. Michal Stanke napsal(a)

   – Zobrazuje se to kdykoliv při zadávání hledání do adresního řádku. Po dvou nebo třech hledáních nebo změně nastavení našeptávání by to mělo zmizet.
   – Hamburgerové menu teď bohužel nemohu otestovat. Na jakém to je operačním systému?
   – Když klepnete na ten popisek, uvidíte vysvětlení. Podle mne ale většina lidí do správce doplňků ani nechodí.

   Do listopadu mají autoři pořád čas pracovat na WebExtensions verzi. Z těch nejpopulárnějších vím, že NoScript, Adblock Plus nebo uBlock Origin jsou rozpracované.

  2. Charla napsal(a)

   – Systém W10 x64
   – Ano mají čas, ale osobně se obávám. Některé doplňky oželím, ale QuickDrag, Image Zoom a TabMix+ jsou pro mne naprosto stěžejní! Dokud nebudou tyto, tak update neexistuje! O LastPasu nebo HTTPS Everywhere nemluvím, předpokládám, že tam portace bude. Ale zase používat novou verzi LastPasu je za trest 🙁 Jak jsem již psal na fórum výrobce. Verze 4.x činí firefox natolik zpomaleným, že je vlastně nepoužitelný.

  3. Michal Stanke napsal(a)

   – W10 nemám, zkusil jsem tedy W7, kde se mi to nepodařilo zreprodukovat.
   – Quick Drag a Image Zoom jsou bohužel doplňky už několik let neaktualizované. Minimálně Image Zoom by ale neměl být vůbec problém portovat. Žádný doplněk jsem nevyvíjel, ale uvažujeme o nějakém hackathonu a tenhle by mohl být dobrý. Co se týče Tab Mix Plus, ten toho dělá strašně moc a je to funkce od funkce. LastPass i HTTPS Everywhere budou, druhý zmíněný už jsem i zkoušel.

   WebExtensions jsou více asynchronní, takže tam by ke zpomalování docházet nemělo. Třeba u uBlock Origin WebExt verze je to opravdu hodně poznat, a to jsem si o XULové verzi myslel, jak je rychlá, když jsem si ji instaloval místo Adblocku Plus.

  4. Charla napsal(a)

   Tak mě napadá, až budou existovat přepsané verze doplňků, aktualizují se sami, nebo budu muset ručně odstraňovat ty „zastaralé“ a hledat verzi napsanou pro FX57+?

  5. Michal Stanke napsal(a)

   Charla: Pokud je autor nenahraje jako úplně nový doplněk, tak se všechno aktualizuje samo a není potřeba nic řešit. V opačném případě by mělo zafungovat toto.

 7. mrfox napsal(a)

  Nevíte jak vynutit automatické aktualizace na minoritní verze (nefunguje ani postup přes „Nápovědu“ a „O aplikaci“) ? Malé bezpečnostní aktualiazce se mi stahují normálně automaticky, ale posledních pár verzí jsem přišel o možnost automatického stažené nové verze a musím manuálně stahovat instalační soubor.

  1. Michal Stanke napsal(a)

   Jakou verzi máte teď a jaká se vám automaticky nestahuje? Před Firefoxem 55 byla verze 54.0.1. Pokud máte tu, tak je to ještě dobré. Velké verze jsou obvykle den nebo dva pozdržené a instalují se uživatelům postupně. Co se týče malých updatů, to by mělo fungovat během pár hodin.

 8. Calvin napsal(a)

  Zatímco default vzhled je modrej (lehce) tak Photon což je slučení chrome a FF4 dohromady je bílej a bude krásně táhnout oči. Ty kompaktní vzhledy jsou pěkná prasárna no fuj. Mám W7, zapnuté aero a klasický vzhled díky CTR addonu. I Opera má poslední dvě verze zkriplené UI. Kam ten svět spěje…. FF je nenažraný. 2 GB si bere standardtně. Pak jedině přejít na Chromium nebo já fakt nevím. Mozilla kopíruje Chrome a stejně jí ubývají uživatelé. 57 FF totálně pohřbí.

  1. Michal Stanke napsal(a)

   Takovou spotřebu paměti jsem dlouho neviděl. Kolik máte otevřených panelů nebo nainstalovaných doplňků?

   Barvy se dají velmi jednoduše upravit lehkými motivy vzhledu, nebo standardně motivem s novým API, to problém není. Já třeba kompaktní, tedy dneska v nočních verzích už jenom tmavý vzhled používám, protože mám tmavý celý systém.

   Jaké úpravy byste chtěl ve vzhledu Photonu, co je teď v nočních verzích, udělat, aby vám více vyhovoval?

  2. JaC napsal(a)

   Nechci polemiku, ale při používání Google Street není problém, aby FF měl 3,5 GB (upozorňuji – pouze jedno okno !)
   Vzhledy a jejich ladění chápu… ale vysvětlujte to normálnímu uživateli, který nechce nic ladit, měnit, předělávat.. ale jen pracovat – rychle, efektivně, univerzálně… a jen s několika málo opravdu potřebnými doplňky.
   Těžko se pak obhajuje pozice FF jako main-browseru…

 9. Calvin napsal(a)

  …celou Mozillu. Ta si natluče jako Netscape 😀 takže FF používám od 2005 a vidím, že se rozvod blíží 😀

  1. Michal Stanke napsal(a)

   Potom vám nemůžu pomoci…

 10. rr napsal(a)

  dobrý den, nefuguje mi zobrazení swf souborů, jak to prosím povolit (po aktualizaci na 55) děkuji

  1. Michal Stanke napsal(a)

   Jakým způsobem soubor otevíráte? Máte prosím odkaz, kde to vykoušet? Možná to ale souvisí s

   Made the Adobe Flash plugin click-to-activate by default and allowed only on http:// and https:// URL schemes. (This change will not be visible to all users immediately. For more information see the Firefox plugin roadmap)

   viz https://www.mozilla.org/en-US/firefox/55.0/releasenotes/. Máte spouštění Flashe povoleno ve správci doplňků?

 11. rr napsal(a)

  ano mám povoleno, přes IE funguje
  vždycky to fungovalo jen po aktualizaci na 55 ne,

 12. rr napsal(a)

  soubor je uložen na disku a měl jsem nastaveno otevřít vždy ve firefoxu, nyní po otevření zůstane prázdná bílá stránka a nenačte se… jde o návod

  1. Michal Stanke napsal(a)

   Tak to odpovídá omezování Flashe, kdy se ve Firefoxu nově spouští jenom z webu přes http(s). Zkuste se zeptat na https://www.mozilla.cz/podpora/. Přiznám se, že tohle nevím.

  2. SpookY napsal(a)

   Tohle není problém OS, ale nové verze 55. Velice často se sice dokument načte, ale nezobrazí se. A chová se to zcela nedeterministicky. Jednou se to zobrazí správně, někdy se kousne celý FF a nejde zobrazit obsah žádného panelu.

   Nevěřím tomu, že tohle při testování nevyšlo najevo… vývojáři to celé prostě neskutečně podělali a to je 55ka jen začátek toho, co nás čeká 🙁

   Pak se divme, že FF se nedokáže prosadit ve firmách – jako správce sítě si nedokážu představit, že bych měl na stovce počítačů Firefox a po takovéhle aktualizaci řešit problémy jednotlivých uživatelů.

  3. Michal Stanke napsal(a)

   SpookY: Tohle se týká jenom Flashových souborů (.swf) a podle všeho je to záměrně. Pokud máte problém s „nedeterministickým“ načítáním nějakých stránek, obraťte se prosím na podporu s konkrétním příkladem. V komentářích pod článkem se to řeší dost špatně.

 13. SpookY napsal(a)

  55ka – nejhorší verze všech dob 🙁 … jako uživatel Linuxu se asi vrátím k 52 ESR a pak… fakt nevím 🙁

 14. rr napsal(a)

  potřeboval bych stahnout zpět 54

  1. Michal Stanke napsal(a)

   rr: Postup pro starší verzi a kde ji získat je popsán v nápovědě https://support.mozilla.org/cs/kb/Instalace%20p%C5%99edchoz%C3%AD%20verze%20Firefoxu

 15. rr napsal(a)

  již jsem se vrátil na 54.0.1
  nevíte někdo jak refreshnout ikony záložek ? nejjednodušeji

 16. fatmatt napsal(a)

  Ja by som vám doporučil vyskúšať FF57 nightly, podľa mňa je za poslednú dobu jedna z najlepších verzii.

  1. SpookY napsal(a)

   Ani náhodou… Firefox se dostal do skupiny softwaru, kde vývojáři jedou na drogách – Gnome 3, KDE 4/5, Unity, Windows 10 … bohužel na rozdíl rozdrbaných grafických prostředí za FF není vhodná náhrada.

 17. Calvin napsal(a)

  Takto se chová můj x64 55 Firefox. Nemám ani všechny panely načtené.

  To jsem při instalaci 55 dal obnovit Firefox a doplňky instaloval znova.

  https://www.zonerama.com/Link/Album/3533049

 18. Calvin napsal(a)

  Spooky: pamatuješ rozhraní opery tak do verze 41/42 a no ted ten hnus to je otřesné. Firefox u něj jsem zkoušel ty kompaktní vzhledy, ale tohle jsou hnusy co sladí s Windows 10. I proto jsem vyhodil ten bloatware Avast a dal tam MS essentials, aby to lépe zapadlo do systému.

 19. Calvin napsal(a)

  btw: se zakazanými doplňky se dostanu při tomto stavu na cca 1300 MB.

 20. David Jakubec napsal(a)

  SpookY..: chováte se jako děti, pokud je vám dokonce 30+, stydět se je na místě. Nepodložené výkřiky, ničemu nepomůžou.

  1. Calvin napsal(a)

   Jakubec: místo argumentů jen hloupé výstřiky do tmy.

 21. Hollywoodecek napsal(a)

  Pokud zadám špatně informace do formulářových polí (např. e-mail), tak u předchozí verze FF kterou jsem měl (51) nebyl problém po najetí myší na daný text z formulářové nabídky a stisku klávesy DEL tento chybný text vymazat. Se současnou verzí (55) to nefunguje. Tzn. při dalším zadávání do formulářového pole (popř. při dvojkliku do daného formulářového pole) se mi zobrazí i ten chybný text, což je značně nežádoucí. Jediným řešením je aktuálně „vymazání historie formulářů a hledání“, popř. větší kontrola při psaní…

 22. Calvin napsal(a)

  Ghostery Webextensions tak brzdí ten Firefox.

 23. Nidckr napsal(a)

  Už je to pár dní čo vyšla 55 a mne ju stále neponúklo cez automatickú aktualizáciu, ani cez pomocník – o prehliadači…
  54.0.1 64bit
  pritom to doteraz fungovalo vždy, ako pri bezpečnostných updatoch tak aj minor. verziách, väčšinou hneď v deň vydania

 24. Milka napsal(a)

  Hodně lidí píše že jím nejde Adblock Plus a když jde tak se spomalí web a pořád načítá, mě to připadá že adblock umírá. uBlock Origin je v pohodě ale neumí to co adblock a to je skrývání otravných objektu.

  1. Calvin napsal(a)

   Ublock má režim výběr prvků, tohle adblock musel mít přes další addon.

 25. Tom napsal(a)

  Tak a je to v pytli… Vsechny dolnky jsou zastarale a z FF se stalo neco nepouzitelne…

  1. PaleMoon napsal(a)

   Zkuste http://www.palemoon.org/ – fork Firefoxu z dob před Australisem.

  2. Michal Stanke napsal(a)

   Tom: S jakými konkrétními doplňky je problém?

  3. Tom napsal(a)

   Na jednom PC dolnky nefungovaly, ted uz jsou. Predchzela zmena profilu, instalace x64.

   Na druhem se to „rozblilo vice“. Takze jsem pristoupil k ciste instalaci x64 a vse nahradt znovu. Zatim vim, ze diky TabMix plus nefunguje zavirani prohlizece krizkem. Nejde nainstalovat „Copy Link URL“, ale v upgradovane verzi normálně funguje.

   Doporucujete u novych verzi smerovat cache do RAM nebo omezit velikost na 0MB?
   Jestli se nepletu, tak u prvni z moznosti FF neumel fungovat jako multiproces.

  4. Michal Stanke napsal(a)

   Tom: Osobně mám na jednom počítači nastavené na 0 + vypnutou přes různé předvolby v about:config, na druhém automaticky, rozdíl ale není poznat. Takže klidně můžete nechat i zapnutou. S e10s jsem ale žádný problém neměl ani v jednom případě.

   Zajímavé, jestli je to tento, tak už má recenze přes dva roky zpátky, že nefunguje. Alternativa mne z hlavy nenapadá, ale určitě něco najdete. Pokud ne, napište a zkusíme to přidat na seznam pro nějaký hackathon.

 26. Simon napsal(a)

  Co se z tohoto dříve velmi dobrého prohlížeče poslední dobou stává, je opravdu otřesné… Neustálé chrlení nových verzí, obrovská spotřeba paměti při jediném otevřeném okně(Pokud je na stránce více fotek, či gifů, Firefox je jak dýchavičný stařec, zatímco Opera či Vivaldi to zvládají s přehledem!!) A ne, nemám zastaralé PC. Z těch cca 12 doplňků, které jsem zvyklý roky používat, je deset takzvaně „zastaralých“ ! To si děláte legraci?!? I ochrana Kaspersky Internet Security je ZASTARALÁ!! To jako vážně? Takže zákaz jakýchkoliv aktualizací, případně úplný odchod…A bude vymalováno…Vlastně jsem vám chtěl poděkovat za varování před verzí 57. Už vám někdo řekl, že právě to značné množství doplňků dělalo FF zajímavým? Proč, proboha, jinak váš prohlížeč používat?

  1. Tomáš Zelina napsal(a)

   Ano, zcela jistě už nám někdo řekl, že právě to množství doplňků dělá Firefox zajímavým, ale také jej dělá přesně tak dýchavičným, jako sám popisujete na začátku komentáře.

   Taky bych chtěl, aby Firefox byl rychlý A ZÁROVEŇ podporoval doplňky na bázi XULu (tj. ony „zastaralé“ doplňky), ale to je jako chtít hodinky s vodotryskem – můžu chtít jedno nebo druhé, ne oboji. Jakákoli optimalizace tyto doplňky rozbíjí, což je jedním z důvodů, proč je Firefox pomalý. (pro představu – zkuste vyzkoušet verzi Nightly, kde jsou některé z oněch optimalizací implementovány – rychlost oproti současnému Firefoxu je dechberoucí)

 27. tatoch napsal(a)

  jak v 55 dostat panely pod adresní řádek?