Rubriky: Firefox

Mozilla postupně přestane podporovat Firefox na systémech Windows XP a Vista


Firefox 52, který vyjde v březnu 2017, bude poslední verzí s oficiální podporou Windows XP a Vista. Mozilla tak začne omezovat podporu starých Windows přibližně rok poté, co je letos v dubnu přestal podporovat konkurenční prohlížeč Google Chrome.

Další verze Firefoxu 53 už sice na XP ani Vistách nepůjde nainstalovat, nemusíte se ale bát, že by vám váš oblíbený prohlížeč přestal fungovat úplně. S aktualizací na Firefox 52 budou všichni uživatelé Windows XP a Vist automaticky převedeni na Firefox ESR s rozšířenou podporou. Tato verze je primárně určena pro podniky a neobjevují se v ní žádné nové funkce. Nadále ale dostává po dobu přibližně jednoho roku opravy bezpečnostních chyb. Úplné ukončení podpory Firefoxu na Windows XP a Vistách by tak přišlo v polovině roku 2018.

8 komentářů k článku “Mozilla postupně přestane podporovat Firefox na systémech Windows XP a Vista”

 1. Calvin napsal(a)

  Mozilla má tak velký tržní podíl, že si to může dovolit 😀

 2. miroslav napsal(a)

  S touto nepodporou, kterou zde avizujete přestanu používat i Mozillu na Win7,Win 8,protože raději přejdu na prohlížeč, kde nebude výhružka omezení nejen podpory, ale i instalace. Hrajete velké Grooo s Googlem? Podstatný rozdíl, jeden něco udělá a pak se opičíte? To, že nebude podpora na XP a Vista, kde jako nejen servisák pracuji, ale dost lidí jej používá si podemelete zájem..jen do toho, již začínám favorizovat jiné vývojáře..vy jdete nutně s dobou vše omezovat.

  1. Michal Stanke napsal(a)

   Z hlavních prohlížečů už teď nemá podporu žádný, tak nerozumím, proč vám ukončení podpory zrovna v případě Firefoxu vadí. Podpora pro Windows XP už není ani od Microsoftu, pro Vistu pak skončí přibližně v době vydání Firefoxu 52. Tzn. že Firefox bude podporovaný více než o rok déle jak operační systém samotný, a to do poloviny roku 2018 (tedy ještě rok a tři čtvrtě).

  2. Charla napsal(a)

   To, že se Mozilla v mnohém opičí a napodobuje Google je sice v mnoha ohledech pravda, ale bohužel dnes si už nelze hrát úplně na svém písečku. Ostatně ona si Mozilla něco půjčí od Googlu něco zase Google od ní. To, že podíl Firefoxu výrazně klesl je taky fakt, ale důvody tu probírat nebudeme.
   Co se ukončení podpory XP týče, tak jde o logický krok. Tento systém jsem používal ještě na minulém PC a měl jsem ho velmi rád, protože do jisté míry v některých věcech jsem trochu konzervativní. Ale objektivně XP jsou mrtvá, dožívající na starých počítačích, které se časem stejně musí vyměnit. A jen „blázen“ by si na nový HW instaloval 15 let starý systém, který nepodporuje ani nový HW, ani dnešní technologie. Bohužel lidé musí čas od času udělat další krok a zvyknout si na nové věci, myslím, že se tomu říká evoluce. Kdybychom všichni lpěli jen na starých věcech, které fungují, tak je netřeba je měnit, tak dodnes žijeme v jeskyních.
   Osobně bych ukončení podpory neviděl jako problém, jelikož XP už nepodporuje ani řada dalších důležitých věcí, ať už jde o systémové věci, nebo hry. Osobně všem, kterým dělám servis, kdy se jim systém složí navrhuji přechod alespoň na Windows 7 a nesetkal jsem se s problémy, spíše se spokojeností, protože lidé jsou mnohdy až překvapeni, co vše jim najednou funguje.

 3. Calvin napsal(a)

  Ano jednou podpora přestane to je jasné. Ale pořád ve státní správě je tohle zajetý systém. Pokud se nepletu tak XP má kolem 11% a ignoroval bych tento systém až u hranice 5%.

  1. Michal Stanke napsal(a)

   Podle Statcounteru mají XP v ČR asi 7%, celosvětově kousek přes 5%. Před rokem to bylo něco přes 9%.

 4. Klapka napsal(a)

  To bylo ještě nedávno ze strany Mozilly keců, že se uživatelé XP nemají hodně dlouho čeho bát. Někteří lidé si holt nevidí do huby. A mimochodem; když jsme u toho handrkování o procenta, XP používá mnohonásobně víc uživatelů, než desktopový Linux a ještě dlouho bude. Takže i tato argumentace je víc, než pochybná.

  1. soucet napsal(a)

   V tom případě se nabízí, aby uživatelé Windows XP přešli na ten Linux; existují hardwarově nenáročné distribuce, třeba Xubuntu. Budou mít zdarma moderní, bezpečný a aktualizovaný operační systém, nebudou potřebovat žádné antivirové programy, nebudou si muset dělat starosti s defragmentací disku ani tzv. údržbou systému (čištěním jakéhosi registru a podobných věcí), prakticky odpadne nutnost stahování softwaru z webových stránek a s tím i riziko infikace počítače malwarem, a budou jim tam fungovat poslední verze Firefoxu. 🙂