Rubriky: Firefox

Mozilla pracuje na Firefoxu pro Android

Mobilní verze Firefoxu, která je vyvíjena pod kódovým označením Fennec, je aktuálně dostupná pro Windows Mobile a platformu Maemo. Jak však již zmínil Mike Beltzner při své návštěvě Prahy, je snahou Mozilly dostat Firefox i na Android a aktuálně se na tom pracuje. Aplikace pro Android se sice píší v Javě, ale nedávno uvolněný Android NDK umožňuje na Androidu spustit i kód napsaný v C/C++, což už dává určité šance, aby Firefox běžel i tam.

Jak v rozhovoru poznamenal Jay Sullivan, který má vývoj mobilní verze Firefoxu na starosti, aktuálně se zkoumá, zda je uveřejněné API pro Firefox dostatečné. Dále se též pracuje na Firefoxu pro Symbian. Pro něj by měla být dostupná verze příští rok.

V souvislosti s mobilní verzí Firefoxu přinesl v posledních dnech server GigaOM dva články, kde se vyjadřuje již zmíněný Jay Sullivan a taktéž John Lilly (CEO Mozilly). V textech se můžete mimo jiné dočíst, že Mozilla v řádu týdnů uvolní aplikaci pro iPhone. Oč konkrétně se bude jednat John Lilly neuvedl, takže se musíme nechat překvapit. Je však veřejně známo, že Firefox pro iPhone není možný z důvodů licenčních omezení ze strany Apple. John Lilly též zmínil, že ač má dnes platforma Maemo malé tržní zastoupení, do budoucna očekává její větší rozmach. Nechme se překvapit.

2 komentářů k článku “Mozilla pracuje na Firefoxu pro Android”

  1. Charla napsal(a)

    FF pro telefony „bez OS“ v Jave asi nebude, co? 😀 Rád bych na svém SE K800 měl FF místo opery mini ^^

  2. Pavel Cvrček napsal(a)

    [1] Ne, nic takového není v plánu.