Rubriky: Mozilla

Mozilla představila koncept Open Web App Ecosystem

Mozilla Labs představila jako jeden z dalších konceptů Open Web App Ecosystem. Jak již název napovídá, jedná se o představení formy, jakou by se mohly webové aplikace „instalovat“ přímo do webového prohlížeče. Koncept se snaží ukázat alternativu k existujícím obchodům s aplikacemi, které jsou v převážné většině vázány na konkrétní platformy či produkty, podléhají různým restrikcím či schvalovacím procesům.

Open Web App Ecosystem razí cestu decentralizovaného systému, kde jsou aplikace stavěny v otevřených webových technologiích jako je HTML5, CSS či JavaScript a fungují napříč platformami a zařízeními. Koncept si tak můžete bez problémů vyzkoušet nejen ve Firefoxu, ale třeba v Internet Exploreru 8 či Google Chrome. Součásti návrhu specifikace je i řešení podpory placených aplikací, ověřování uživatelů či vyhledávání aplikací.

Jak si můžete přečíst v často kladených otázkách, jedná se o koncept a Mozilla nemá v současné době žádné plány pro spuštění katalogu s webovými aplikacemi. Pokud se myšlenka ujme, předpokládá se, že případné „obchody“ budou provozovat jiné subjekty. Cílem konceptu je tak „pouze“ ukázat, jak by celá myšlenka mohla fungovat v praxi.

Jedná se tak o další střípek do mozaiky vzrůstajícímu významu webových aplikací, které dnes stále více splývají s desktopem. Aplikace jako Mozilla Prism, které se snaží provázat webové aplikace s desktopem, či funkce App Tabs ve Firefoxu 4.0 dávají webovým aplikacím větší prostor. Cílem podobných iniciativ je pak umožnit snadné vyhledávání aplikací a jejich „instalaci“ (či lépe „provázání“) do webového prohlížeče.

Pro představení Open Web App Ecosystem můžete shlédnout i následující video.