Rubriky: Firefox

Mozilla přišla s nápadem, jak urychlit načítání stránek

Existuje řada postupů, jak mohou tvůrci webových aplikací urychlit načítání stránek. I tvůrci webových prohlížečů se snaží, aby se stránka uživateli načetla co nejrychleji. V Mozille přišli před nějakým časem s nápadem, jak by se rychlost načtení stránky dala podstatně zrychlit. Nápad popsali ve specifikaci Resources Packages a její podobu též připomínkovali lidé od prohlížeče Google Chrome či lidé od Facebooku. V čem nápad spočívá?

Myšlenka vychází z toho, že nezanedbatelnou část času načítání stránky tvoří dotazy na server. Soubory s obrázky, styly, JavaScript apod., to vše se načítá, pokud je již prohlížeč nemá nakešovány. Specifikace Resources Packages přichází s nápadem tyto statické soubory zabalit do archivu a odkaz na něj nabízet v hlavičce stránky v tagu link. Všechny statické věci by se tak načetly v rámci jednoho dotazu.

Celá funkčnost by navíc byla zpětně kompatibilní, protože prohlížeče, které by zmíněnou specifikaci nepodporovaly, by uvedený tag jednoduše ignorovaly. Dá se přitom předpokládat, že by se do archivu umisťovaly pouze malé soubory, které jsou na stránce obsaženy.

11 komentářů k článku “Mozilla přišla s nápadem, jak urychlit načítání stránek”

 1. brk napsal(a)

  Nemyslím si, že by zrovna dotazy na vlastní server byly nějak extra problematické. Ano, samozřejmě to něco zbrzdí, ale jestli se mi načítání stránky na něčem viditelně zpomalí, tak čekám na odkazy mimo server typu adocean.pl, google-analytics.com, lista.cz, … . Děje se to zřídka kdy, ale tohle mne naštve, když čekám na načtení nesmyslu.

 2. Lukáš napsal(a)

  Tady pomůže např. rozšíření NoScript, které tyhle blbiny úplně odstřihne. Používám už řadu let a jsem nadmíru spokojen.

 3. Marvin napsal(a)

  [2] Toto mi řeší Adblock Plus. Všechny tyhle reklamní a analytické weby mám zakázány. Stránky se mi pak načítají mnohem rychleji.

 4. Shafa napsal(a)

  Presne. Gugl anal, toplist, gemius a podobne sajrajty sly na adblck jako prvni.

 5. brk napsal(a)

  [2][3][4] To právě moc dělat nechci, viz důvody popsané v blogu Leoše Literála. http://www.abclinuxu.cz/blog/leos/2009/2/abcmonitor-a-netmonitor

 6. chrono napsal(a)

  Už sa teším na to, ako pri návšteve nejakej stránky sa stiahne jeden obrovský zip súbor. 🙂

  Inak keď sa o tom písalo prvý krát, tak sa objavilo dosť veľa pripomienok (napr. že to obchádza cache, že sa stiahne aj to, čo nie je potrebné okamžite….) a podľa tej odkazovanej stránky problémy neriešili.

 7. Jan Pejša napsal(a)

  Pěkná věc, ale s přechodem již hotových věcí bude problém – nikdo to neudělá. A při tvorbě nových webů to taky nikdo nevyužije, dokud nebude podpora na všech důležitých prohlížečích.

  A ještě zareaguji na „Nemyslím si, že by zrovna dotazy na vlastní server byly nějak extra problematické.“:
  Dotazy na vlastní server jsou problematické, protože okolo každého souboru je nějaká režie (tj. prohlížeč posílá hlavičky, server posílá hlavičky, server posílá obsah, prohlížeč musí zpracovat přijatý objekt – musí i překreslit stránku, atd atd)

  Když to bude vše v jednom balíku, tak se ušetří režie a samotné překreslování DOMu v prohlížeči proběhne také jen jednou (v ideálním případě).

  A ještě připomenu, že počet stahovaných souborů může být různá (může ji ovlivnit vývojář a nebo nemusí – např. v případě že použiji nějaký framework).

  Pěkně shrnuté tipy o performanci jsou na – http://code.google.com/speed/

 8. lzap napsal(a)

  Tohle se neprosadí, web se posouvá více k živým a intearaktivním věcem typu Ajax. Navíc více dotazů na jeden server jsou dneska bezproblémové a běžné, nová spojení se neotevírají a navíc je zde možnost komprimace, což každý rozumný webmaster využije.

  Už bych to nekomplikoval, je toho poměrně dost… 😉

 9. Shafa napsal(a)

  brk:
  tomu bych rozumnel, ale vpravde uz na to kaslu… maji si to holt zaridit tak, aby to nezdrzovalo.
  Sveho casu jsem to napr. na cdr.cz resil tak, ze jsem platil dobrovolne predplatne – prijde mi lepsi svuj oblibeny server podporovat timto zpusobem, nez se vztekat u brzdy…

 10. v6ak napsal(a)

  Já se těmito optimalizacemi nezabývám moc, ale třeba to na webech, které to budou podporovat, k něčemu pomůže.

  Asi je to dělané hlavně pro logo, hlavní stylesheet apod. Tady by to problém být neměl. A třeba Google Web Toolkit by to IMHO mohl (pokud se proto rozhodnou) dělat v některé příští verzi automaticky. S GWT mám zatím malé zkušenosti, ale vypadá to, že to myslí s optimalizacemi (caching apod.) celkem vážně. Ostatně Google má celkem zájem na tom, aby mu to fungovalo optimálně, když na tom staví i svoje aplikace.

 11. jtousek napsal(a)

  [1] To je samozřejmě pravda, ale mnoho dotazů také zbytečně brzdí server. Např. nedávno jsem narazil na chybu, kdy apache přijímal pouze omezený počet spojení v jeden okamžik a všechny požadavky nad limit čekaly. Takovéto balíčkování bude lepší jak pro prohlížeč tak pro server.