Rubriky: Firefox

Již brzy další verze Firefoxu pro mobilní zařízení?

Na konci ledna vyšla první finální verze Firefoxu pro mobilní zařízení. Verze 1.0 je určena „pouze“ pro platformu Maemo, ale ve vývoji je též verze pro Windows Mobile a Android. Ač vyšla verze 1.0 teprve nedávno, brzy se dočkáme verze 1.1. Ta by měla být zaměřena zejména na nové funkce. Dočkáme se tak například vylepšení možností snadného vyplňování webových formulářů, nastavení jednotlivých stránek či vylepšení práce s doplňky.

A kdy že má být nová verze k dispozici? Betaverze je plánována na 9. dubna a finální verze se může v závislosti na odezvě uživatelů objevit již v květnu. Ještě dříve by však měla být dostupná opravná verze 1.0.1.

9 komentářů k článku “Již brzy další verze Firefoxu pro mobilní zařízení?”

 1. ajsp napsal(a)

  Kdyby spis vysla dalsi verze pro desktopova zarizeni. A to nemyslim posun z 3.6 na 3.6.x. Zkratka mi prijde, ze konkurenci to daleko rychleji „odsejpa“, plynula zmena v GUI (napr. prohozeni dvou panelu) je jiz implementovana v Opere (po Chrome) a FF? Jen slib a cekani na spasnou verzi 4. Presto primarne (tzn 99 % casu na netu) pouzivam FF, ale kdyby se v tomhle ohledu neco zmenilo, jedine bych to uvital. Co jsem se tak informoval ve svem okoli, nejsem jediny zastance tohoto nazoru, treba najdu pochopeni i na teto diskuzi. 🙂

 2. Charla napsal(a)

  Bohužel tak trochu musím souhlasit, nějak před rokem vyšel Chrome 1 Beta a dnes je již verze 4, tedy za rok přišly 4 verze a Chrome odstranil veškeré nedostatky a vyrovnal se FireFoxu. Já osobně sice zůstávám své lištičce věrný, ale pravdou je, že Chrome mi dnes také nabídne mnoho doplňků, téměř stejné vlastnosti jako FireFox a navíc je mnohonásobně rychlejší. Porovnám-li start, kliknu na chrome a mám ho, kliknu na firefox a několik dlouhých sekund čekám.
  Takže jak bylo řečeno, vývoj jde pomalu a na rozdíl od konkurence, která dělá mílové kroky Mozilla jde malými krůčky. Možná by bylo řešením nevyvíjet toho tolik najednou – vyvíjím-li FireFox 3.6, tak nebudu současně dělat 3.0, který je již starý a zbytečně mi tak váže časové a lidské zdroje. Nemýlím-li se tak Chrome vydá novou verzi a starou se už nezajímá. Však dle statistik, co jsem četl na nějterých serverech, podíl FX poslední dobou stále klesá a Chrome roste.

 3. Mr.Henky napsal(a)

  Holt, Firefox stagnuje. Už verzia 3.0 bolá zastaralá a 3.6 je vyslovene archaická vykopávka.

 4. ajsp napsal(a)

  Taky mi prave Chrome prijde jako velky konkurent FFka, maly, RYCHLY (start + bezne pouzivani), zkratka konkurenceschopny. Kde je progresivita FF? Nezlobte se na me, ale abych na implementaci takove veci, kt. je jumplist (Win 7), ve FF musel cekat kolem 365 dni, to mi prijde trosku moc. Samozrejme, dulezitejsi je bezpecnost, na kt. si u FF nemuzu stezovat; jen jsem chtel demonstrovat, ze Mozille v nekterych aspektech „ujizdi vlak“. 🙁 Jestli se bude po vydani „modly“ FF v.4 konat stejne zklamani jako u FF 3.6 (z meho uhlu pohledu), patrne zacnu prehodnocovat svuj top v oblasti browseru, ikdyz by me to mrzelo, protoze s Firefoxem spolupracuju uz radu let.

 5. Pavel Cvrček napsal(a)

  Pánové, nechci rušit váš diskusní kroužek, ale tento příspěvek se týká mobilní verze Firefoxu. Pokud máte něco, co chcete říci v souvislosti s mobilní verzí Firefoxu, pak sem s tím. Diskuse o desktopové verzi pod tento příspěvek nepatří. Pokud o tom chcete nyní diskutovat, navštivte naše diskusní fórum, kde je pro to hodně prostoru.

 6. ajsp napsal(a)

  V souvislosti s mobilni verzi Firefoxu jsme chteli jen rict, ze bychom byli radsi, kdyby ho Mozilla jeste na chvili ozelela a smirila se se svym minoritnim podilem v mobilnich zarizenich a ukrojila si dalsi % z podilu na poli desktopovych zarizeni. Ale ok, vim, kam mirite. Tak na zaver snad jen zminim, ze preji FF mnoho uspechu i mezi mobilnimi zarizenimi.

 7. Rom napsal(a)

  Sice jsem uživatelem WM, ale sleduji i vývoj ostatních platforem. A chtěl bych se Vás zeptat Pavle, jestli nevíte, zda se počítá do budoucna s českou verzí právě i pro WM. Děkuji 🙂

 8. Pavel Cvrček napsal(a)

  [7] Ano, lokalizované verze pro Windows Mobile budou obdobně, jako jsou nyní pro Maemo. Lokalizace je pro všechny platformy stejná, takže až je začne Mozilla vydávat, budou dostupné. Počítám, že nejdéle s první stabilní verzí pro Windows Mobile.

 9. Rom napsal(a)

  [8] Dobře a děkuji 😉