Rubriky: Doplňky Firefox

Mozilla rozšiřuje WebExtensions API


Letos v listopadu ukončí Firefox 57 podporu technologie XUL pro tvorbu doplňků a zůstane pouze u podpory WebExtensions API, se kterými první přišel konkurenční Google Chrome. Mozilla snaží o dorovnání všech možností pro doplňky a implementaci všech možností i ve Firefoxu, zároveň si ale uvědomuje, že možnosti nového rozhraní jsou oproti XULu omezenější. WebExtensions API v Chromu například nemohou upravovat uživatelské rozhraní prohlížeče.

V úterý proto Mozilla schválila návrh rozšířit ve Firefoxu dostupná API pro doplňky o skrývání/zobrazování panelů. To umožní jednak portovat rozšíření typu Skupiny panelů (známé jako Tab Groups nebo Panorama), ale zřejmě také vytvořit doplněk pro plnohodnotné přesunutí panelů do postranní lišty a z horní části okna je schovat.

Zajímavá je také informace, že i když Firefox neimplementuje úplně všechna API, které jsou v Chromu, už teď má nad ním v možnostech pro doplňky navrch, jak píše autor populárního uBlocku Origin.

8 komentářů k článku “Mozilla rozšiřuje WebExtensions API”

 1. Josef Krásný na Facebooku napsal(a)

  Firefox byl vždy v podpoře doplňků daleko lepší než Chrome.

  1. Jan Elznic na Facebooku napsal(a)

   Bývávalo. XUL doplňky byl jediný důvod, proč jsem setrvával u Firefoxu.

  2. Josef Krásný na Facebooku napsal(a)

   Potom už zbývá jedině SeaMonkey.

  3. Michal Stanke napsal(a)

   XUL pro doplňky skončí někdy ke konci roku, podle aktuálního plánu v listopadu, i když existuje možnost, že se to trochu posune. I WebExtensions ale mají ve Firefoxu větší možnosti, viz článek.

   SeaMonkey bude mít WebExtensions také, viz https://www.root.cz/clanky/seamonkey-ma-malo-vyvojaru-ohrozuji-ho-zmeny-ve-firefoxu/. Jediný prohlížeč, který plánuje XUL dál udržovat na vlastní pěst, je tak Pale Moon/nějaká jejich nová platforma. S ohledem na komplexitu a počet přispěvatelů ale osobně moc nevěřím, že je to dlouhodobě udržitelné.

 2. Vladimír Sladký na Facebooku napsal(a)

  V SeaMonkey založeném na Firefoxu 57 už pár doplňků fungovat přestalo, tak se děsím kdy (a tedy asi v tom listopadu) už přestane fungovat i ten zbytek 🙁

  SeaMonkey používám proto, že mi vůbec nevyhovovalo jak „domršili“ rozhraní Firefoxu právě podle Google (i když donedávna se ještě do jisté míry dal ten starý vzhled právě pomocí doplňků udržet) a teď už dočista zabijí jak Firefox tak i právě SeaMonkey právě podle Goggle i když lidé měli rádi tyto prohlížeče právě proto, že byly, jiné než právě o plno funkcí „omezený“ Google – proboha proč ??? 🙁

  http://web.quick.cz/vs165/TMP/SeaMonkey.png

  1. Michal Stanke na Facebooku napsal(a)

   V jaké konkrétní verzi? SeaMonkey totiž na Firefox 57 postavené není a nebude. Nové vydaná 2.48 vychází z Firefoxu 51. Následující 2.49, či jaké bude mít označení, bude vycházet z Firefoxu 52, čímž se přejde na ESR základ (45 -> 52 -> 59 -> …).

   Koukněte na dnešní Firefox Nightly, Photon už je skoro tam.

  2. Luděk Janča na Facebooku napsal(a)

   SM založené na FF57? FF55 je teprve beta 🙂

  3. Vladimír Sladký na Facebooku napsal(a)

   Ve verzi SeaMonkey nightly 2.54a1 která doopravdy na Firefoxu 57 založená je – viz obrázek, co jsem vložil výš a momentálně z ní píši právě tento komentář…