Rubriky: Firefox

Mozilla zkoumá využití projektu Herdict

Pro budoucí verze Firefoxu se plánuje řada novinek. O některých z nich je rozhodnuto, že budou součástí Firefoxu, u jiných se možné využití zkoumá. Jednou z takových funkcí by mohla být integrace s projektem Herdict. Oč jde? Asi každý z vás se setkal s chybovou stránkou Firefoxu, která vás informovala o tom, že stránku se nepodařilo načíst. Tato stránka má nevýhodu v tom, že uživateli říká pouze to, že se stránku nepodařilo načíst. Již moc neinformuje o tom, z jakého důvodu.

Projekt Herdict, který spadá pod Harvardovu Univerzitu, se s tímto problémem vypořádává zajímavým způsobem. Uživatelé, kteří nemohou na některou stránku přistoupit, o tom například pomocí jednoduchého odkazu informují a sdílí tuto znalost s ostatními. Vzniká tak síť znalostí, z které mohou čerpat ostatní a tady se naskýtá zajímavá možnost pro webový prohlížeč, který ji může využít. Z takto posbíraných hlášení lze například vyvodit, že konkrétní webová stránka není online, stránka není dostupná pro konkrétní zemi (např. v Číně) či je na cestě blokována nějakým firewallem. Uživatel tak může v řadě případů zjistit, že chyba není tzv. mezi židlí a klávesnicí, ale jinde.

Pokud vás projekt Herdict zaujal, můžete si ho ve Firefoxu vyzkoušet již dnes. Postačí si nainstalovat jednoduché rozšíření.

https://addons.mozilla.org/cs/firefox/addon/11155

Zdroj obrázku: Boriss’ Blog

5 komentářů k článku “Mozilla zkoumá využití projektu Herdict”

 1. TomVal napsal(a)

  Jen pro prohlížeče starší než Firefox 3.6 … Musím to instalovat odjinud, mám vypnutou kontrolu kompatibility, tak uvidíme, jestli to v 3.6 bude fungovat.

 2. Filipes napsal(a)

  Aktualna verzia je nekompatibilna s najnovsim Firefoxom

 3. Héra napsal(a)

  To budou mít Číňané radost! 🙂

 4. lzap napsal(a)

  Takže komunisti prostě jen zablokujou stránku na instalaci rozšíření (nebo ještě hůře na server s databází o stránkách). Hotovo. To jsou vynálezy…

 5. Pavel Cvrček napsal(a)

  [4] Asi jsi si špatně přečetl, k čemu služba Herdict slouží.