Mozlando Tuesday


Tento týden probíhá v Orlandu Mozilla work week (Mozlando 2015). Na úterním ranním sezení od 9 hodin místního času zaznělo několik důležitých oznámení, které ovlivní současnost i budoucnost produktů a směřování samotné Mozilly.

Několikrát bylo připomenuto vesměs všemi řečníky, že Mozilla musí udělat možná nepopulární, ale důležitá rozhodnutí, jako bylo třeba osamostatnění Thunderbirdu. Především se ale vrátit se ke svému původnímu směřování a myslet v první řadě na uživatele. Chris Beard (CEO) připomněl, že se Mozilla musí učit z vlastních chyb, které při podobných rozhodnutích udělá, a nebát se na je napravovat. Mluvilo se i o úspěšných momentech tohoto roku, jako jsou finanční výsledky nebo 60% nárost počtu uživatelů mobilního Firefoxu. Nyní ale ke konkrétním novinkám a výhledu, co očekávat během roku 2016.

První, docela zajímavá, byla ukázka chystané funkce Activity Stream. Půjde v zásadě o timeline sestavenou z historie vlastního prohlížení ze všech zařízení s prohlížečem Firefox. Usnadní zpětné dohledání zajímavých videí, obrázků nebo článků z předešlých dnů. Jako uživatelé si už nebudete muset nechávat desítky otevřených panelů a bát se jejich nechtěného zavření, abyste nepřišli o poslední navštívené stránky. Funkce rozšíří i obsah našeptávání v adresním řádku.

Pro vývojáře Mozilla slibuje nástroje schopné fungovat ve všech prohlížečích, aby se nemuseli učit používat různé nástroje v Google Chrome nebo Edge, či dokonce jít cestou podpory pouze jednoho nebo dvou prohlížečů vůbec jen kvůli složitosti debugování webu ve všech myslitelných prohlížečích.

Došlo i na živé vydání první verze nové aplikace pro iOS nazvané Focus by Firefox. Jde o aplikaci pro blokování obsahu a ochranu proti sledování v prohlížeči Safari. Aplikace je od prvního pohledu velmi jednoduchá, takže není složité ji používat zatím i bez české lokalizace. Stáhnout a vyzkoušet ji můžete na App Store.

focus-by-firefox

Těsně před koncem přišlo oznámení nejzajímavější, a tím je zásadní změna přístupu k Firefox OS v souladu z výše zmíněným poučením se z vlastních chyb. Ari Jaaksi otevřeně řekl, že aktuální forma distribuce zařízení s Firefox OS skrze operátory nebyla vůbec úspěšná a je potřeba ji změnit. Mozilla tento způsob distribuce zcela ukončí, nebude uzavírat nová partnerství a celý systém se zaměří na IoT (Internet of Things) a bude cílit na budoucnost a možnost propojení všech možných zařízení v domácnosti. Samotné vydání Firefox OS na několika trzích napříč světadíly bylo samo o sobě úspěchem, ale systém si žádný velký tržní podíl nezískal. V souladu s touto změnou se Firefox OS team stojící za vývojem přejmenuje na Connected Devices.

Aktualizace 14.12.2015: Ari Jaaksi na pátečním sezení ještě potvrdil, že do experimentů s Firefox OS budou zahrnuty i chytré telefony.

2 komentářů k článku “Mozlando Tuesday”

  1. Jiří Kroutil napsal(a)

    mě to nejde stahnout

    1. Michal Stanke napsal(a)

      Se stažením čeho máte problém? Aplikace Focus? Napište prosím na naše fórum na adrese http://forum.mozilla.cz/ a také tam prosím upřesněte, jak při stažení postupujete, jestli se zobrazuje nějaké chybové hlášení apod.