Rubriky: Firefox

Multiprocesový Firefox opět ve vývoji?

Vývojáři Firefoxu jej vylepšují po stránce spotřeby paměti a výkonu prakticky neustále. Hezkým příkladem je projekt MemShrink, který oslavil dva roky existence, a který se zaměřuje právě na spotřebu paměti Firefoxu. Vedle něj existuje projekt Snappy, který se pro změnu zaměřuje na výkon prohlížeče, resp. jeho odezvu. V této souvislosti je častým dotazem, zda bude Firefox někdy postaven multiprocesově, aby například konkrétní náročný skript na stránce neměl vliv na rychlost odezvy grafického rozhraní prohlížeče.

Svého času byl proto spuštěn projekt Electrolysis, jehož cílem bylo Firefox upravit do multiprocesové architektury. Později byl tento projekt pozastaven s tím, že se bude úsilí vývojářů primárně investovat do věcí, které z pohledu uživatele prohlížeč zrychlí dříve, než by byl nějaký výstup projektu Electrolysis k dispozici.

Firefox

Jak je ale z wiki stránky projektu patrné, projekt se opět dostal na pořad dne a nepracuje na něm zrovna málo lidí. Pro speciální vývojovou větev Larch jsou i k dispozici vývojové buildy, ale prozatím se nejedná o nic použitelného (viz obrázek výše). Existuje každopádně plán dalšího vývoje, na který je však nutné pohlížet jako na předběžný.

2 komentářů k článku “Multiprocesový Firefox opět ve vývoji?”

  1. JirkaK napsal(a)

    Proč je v článku prázdný obrázek s černou obrazovkou?

  2. Pavel Cvrček napsal(a)

    Protože takto aktuálně multiprocesový Firefox u mě vypadá po spuštění. Screenshot měl ukázat, že to ještě nění pro používání, že je na tom potřeba ještě hodně práce.