Songbird koncem června skončí

Multimediální přehrávač Songbird k 28. červnu skončí. Jak oznámil CEO společnosti Eric Wittman, není možné financovat jeho další provoz (vývoj a související služby). Tento přehrávač je mimo jiné postaven i na Mozille (XULRunneru) a je k dispozici pro Windows a Mac OS X. Do určité fáze podporoval i Linux a byl například přibalován k přehrávačům od Philipsu. Ukončení podpory Linuxu dalo vzniknout „forku“ Nightingale. Songbird existuje i ve variantách pro Android a iOS.

Songibird končí

Zajímavé věci se děly okolo přehrávače již na přelomu roku. Dosud otevřený vývoj s volně dostupným kódem dostal trhlinu, když vývojáři ukončili provoz veřejného SVN se zdrojovým kódem. Objevily se též náznaky, že by aktualizace měly být zpoplatněny, ale zřejmě k tomu nedošlo. Nyní tedy produkt končí. Songbird (resp. společnost za ním stojící) byl „startup“, do kterého bylo postupně investováno cca. 11 miliónů dolarů. Pokus o alternativu k iTunes se ale zjevně nezdařil.

Přečtěte si také

2 odpovědi

Přidat komentář

 1. Kronko napsal(a) :

  Aka skoda, Songbird som mal rad.

  Odpovědět

 2. josefec napsal(a) :

  Řekl bych, že to není jen konec jednoho přehrávače, ale tak trochu i důkaz toho, že základní platforma a prostředí psané v XUL jsou sice velmi lehce rozšiřitelné a upravitelné, ale zároveň jsou nemotorné, náročné na systémové prostředky a pomalé. Songbird se mi vždy spouštěl o poznání déle než iTunes či jiný srovnatelný přehrávač, bral si zdaleka nejvíce paměti a trpěl problémy s plynulostí, kterými až do nedávné doby (a částečně i doteď) trpěl i Firefox.

  Zajímalo by mě, jak dlouhou ještě na tomto založený Firefox pro desktop vydrží. Na Androidu se vlastně už po prvotních zejména výkonových neúspěších od této platformy ustoupilo…

  Odpovědět

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *