Rubriky: Mozilla

Songbird koncem června skončí

Multimediální přehrávač Songbird k 28. červnu skončí. Jak oznámil CEO společnosti Eric Wittman, není možné financovat jeho další provoz (vývoj a související služby). Tento přehrávač je mimo jiné postaven i na Mozille (XULRunneru) a je k dispozici pro Windows a Mac OS X. Do určité fáze podporoval i Linux a byl například přibalován k přehrávačům od Philipsu. Ukončení podpory Linuxu dalo vzniknout „forku“ Nightingale. Songbird existuje i ve variantách pro Android a iOS.

Songibird končí

Zajímavé věci se děly okolo přehrávače již na přelomu roku. Dosud otevřený vývoj s volně dostupným kódem dostal trhlinu, když vývojáři ukončili provoz veřejného SVN se zdrojovým kódem. Objevily se též náznaky, že by aktualizace měly být zpoplatněny, ale zřejmě k tomu nedošlo. Nyní tedy produkt končí. Songbird (resp. společnost za ním stojící) byl „startup“, do kterého bylo postupně investováno cca. 11 miliónů dolarů. Pokus o alternativu k iTunes se ale zjevně nezdařil.

2 komentářů k článku “Songbird koncem června skončí”

  1. Kronko napsal(a)

    Aka skoda, Songbird som mal rad.

  2. josefec napsal(a)

    Řekl bych, že to není jen konec jednoho přehrávače, ale tak trochu i důkaz toho, že základní platforma a prostředí psané v XUL jsou sice velmi lehce rozšiřitelné a upravitelné, ale zároveň jsou nemotorné, náročné na systémové prostředky a pomalé. Songbird se mi vždy spouštěl o poznání déle než iTunes či jiný srovnatelný přehrávač, bral si zdaleka nejvíce paměti a trpěl problémy s plynulostí, kterými až do nedávné doby (a částečně i doteď) trpěl i Firefox.

    Zajímalo by mě, jak dlouhou ještě na tomto založený Firefox pro desktop vydrží. Na Androidu se vlastně už po prvotních zejména výkonových neúspěších od této platformy ustoupilo…