Na co se těšit u Firefox OS – lancher pro Android, doplňky a další

Firefox OS je kromě prohlížeče Firefox pro Android další důležitá součást strategie na mobilním trhu. Cílem Mozilly je s pomocí svého operačního systému propagovat otevřenost, rozvoj a alternativy k uzavřeným proprietárním systémům. To dokazuje také informacemi o budoucích plánech, které se systémem má, a které dopředu zveřejňuje.

Pro tento rok Mozilla oznámila přesun do „další fáze“ a chce se zaměřit na zážitek z celého systému. Má působit moderně s čistě, být snadný k použití a zároveň co nejvíce rozšiřitelný. A samozřejmě jako vždy je v popředí myšlenka, že uživatel je na prvním místě a měl by mít nad systémem plnou kontrolu a přehled.

ignite-image

Jedním z dopadů je změna modelu vývoje – Firefox OS bude vydáván pravidelně každých 6 měsíců a jeho vývoj bude probíhat v týdenních sprintech. Každá vydaná hlavní verze by měla přinést znatelné novinky a bude dostupná i pro odemčená zařízení s Androidem nebo formou lancheru B2GDroid, aby mohl Firefox OS vyzkoušet každý a případně i pomoci s testováním nejnovějších funkcí.

Nejbližší vydání Firefox OS 2.5 je naplánováno na listopad tohoto roku a Mozilla slibuje, že půjde o dosud nejbezpečnější verzi. K tomu má přispět možnost zobrazení zdrojového HTML aplikací. Vzhled zatím není finální, ale na ukázku se můžete podívat v následujícím videu.

Přibudou samozřejmě nová API a pravděpodobně také obdoba doplňků, které znáte z prohlížeče Firefox. Celý seznam vypadá velmi slibně a pevně věříme, že se vše stihne hned pro příští vydání v listopadu.

Přečtěte si také

3 odpovědi

 1. fanda napsal(a) :

  Má Firefox OS soubor hosts? Jak ho mohu upravit?

  1. Michal Stanke napsal(a) :

   Samozřejmě, upravit jej můžete přes adb podle tohoto návodu na MDN.

   Pokud to potřebujete pro testování např. fungování nějaké stránky, můžete použít i Firefox OS Simulator a pak stačí editovat soubor na hostitelském systému.

 2. fanda napsal(a) :

  Moc dík