Na co se těšit u Firefox OS – lancher pro Android, doplňky a další

Firefox OS je kromě prohlížeče Firefox pro Android další důležitá součást strategie na mobilním trhu. Cílem Mozilly je s pomocí svého operačního systému propagovat otevřenost, rozvoj a alternativy k uzavřeným proprietárním systémům. To dokazuje také informacemi o budoucích plánech, které se systémem má, a které dopředu zveřejňuje.

Pro tento rok Mozilla oznámila přesun do „další fáze“ a chce se zaměřit na zážitek z celého systému. Má působit moderně s čistě, být snadný k použití a zároveň co nejvíce rozšiřitelný. A samozřejmě jako vždy je v popředí myšlenka, že uživatel je na prvním místě a měl by mít nad systémem plnou kontrolu a přehled.

ignite-image

Jedním z dopadů je změna modelu vývoje – Firefox OS bude vydáván pravidelně každých 6 měsíců a jeho vývoj bude probíhat v týdenních sprintech. Každá vydaná hlavní verze by měla přinést znatelné novinky a bude dostupná i pro odemčená zařízení s Androidem nebo formou lancheru B2GDroid, aby mohl Firefox OS vyzkoušet každý a případně i pomoci s testováním nejnovějších funkcí.

Nejbližší vydání Firefox OS 2.5 je naplánováno na listopad tohoto roku a Mozilla slibuje, že půjde o dosud nejbezpečnější verzi. K tomu má přispět možnost zobrazení zdrojového HTML aplikací. Vzhled zatím není finální, ale na ukázku se můžete podívat v následujícím videu.

Přibudou samozřejmě nová API a pravděpodobně také obdoba doplňků, které znáte z prohlížeče Firefox. Celý seznam vypadá velmi slibně a pevně věříme, že se vše stihne hned pro příští vydání v listopadu.

3 komentářů k článku “Na co se těšit u Firefox OS – lancher pro Android, doplňky a další”

 1. fanda napsal(a)

  Má Firefox OS soubor hosts? Jak ho mohu upravit?

  1. Michal Stanke napsal(a)

   Samozřejmě, upravit jej můžete přes adb podle tohoto návodu na MDN.

   Pokud to potřebujete pro testování např. fungování nějaké stránky, můžete použít i Firefox OS Simulator a pak stačí editovat soubor na hostitelském systému.

 2. fanda napsal(a)

  Moc dík