Rubriky: Firefox

Nástroje pro vývojáře se dočkají vizuální úpravy


Firefox 57 bude nový odshora až dolů, a to včetně nástrojů pro vývojáře (DevTools), které ve Firefoxu slouží jak při vývoji webů, tak pro ladění doplňků nebo samotného prohlížeče. Vizuální „refreš“ DevTools popisuje na blogu Mozilly Victoria Wang.

Hlavními změnami je zjednodušení ovládacích prvků, odstranění zakulacení vstupních polí pro vyhledávání apod. Rozšířeno bylo zvýrazňování syntaxe JavaScriptu i HTML a jeho nové barvy byly vybrány i s ohledem na dostatečný kontrast a přístupnost i pro osoby s horším zrakem. I když DevTools používám jenom výjimečně, v tmavém debuggeru mám někdy problém se v kódu vyznat. Uvidíme, jestli mi i jako občasnému uživateli změny pomohou. U tmavého vzhledu si pak určitě povšimnete změny barvy z tmavě modré na černou/černošedou.

Vyladění vzhledu vývojářských nástrojů bude dále pokračovat na základě zpětné vazby od uživatelů nočních verzí Nightly a Firefoxu Developer Edition. Případné další změny nebude trvat dlouho zapracovat, protože pro velká část cílových uživatelů vlastně používá Developer Edition. Celý cyklus pro DevTools by mohlo brzy ještě více zkrátit i jejich vyčlenění do doplňku. Pokud nástroje používáte, můžete psát své hodnocení a názory na nový vzhled na Mozilla Discourse.

6 komentářů k článku “Nástroje pro vývojáře se dočkají vizuální úpravy”

 1. Vladimír Sladký na Facebooku napsal(a)

  No a taky další „změnou“ bude i to, že SeaMonkey založená na jeho jádře bude po tolika letech zatím bez možnosti používat jakékoliv doplňky (neobjevuje se v ní u těch nových webextensions doplňků ani jejich nastavení) už vlastně úplně k ničemu … 🙁

  1. Michal Stanke napsal(a)

   SeaMonkey vychází jednou za uherský rok, takže je čas, aby tam WebExtensions začaly fungovat, než vůbec dojde na nějaké finální vydání.

 2. Charla napsal(a)

  Osobně si myslím, že dev tools měli a mají být jako volitelný doplněk. Kdo jimi chce lišku obohatit, nechť tak udělá. Kdo je nepotřebuje (90% uživatelů) tak, ať má o to štíhlejší a rychlejší prohlížeč. Stejně tak integrace Pocketu je FUJ! Ale jako tvor se sníženým barvocitem, rozhodně vítám větší kontrastnost. 🙂

 3. xystus napsal(a)

  Tohle je zajímavý:
  https://blog.mozilla.org/security/2017/09/13/verified-cryptography-firefox-57/

  1. Michal Stanke napsal(a)

   Je, ale neměl jsem čas to zatím zpracovat do formy zprávičky. Alespoň jsem to poslal na Roota a třeba jim to zajímavé přijde a budou rychlejší. 😉

 4. Aleš napsal(a)

  No, hlavně aby dotáhly funkce, které umí Firebug a Devtools stále ne. Moc mi chybí Live preview of changes in markup view.
  V nejžádanějších chybějících funkcí (po odstranění Firebugu, který nepracuje e10s) je na třetím místě. Viz
  https://bugzilla.mozilla.org/show_bug.cgi?id=1267303#c11