Rubriky: Firefox

Noční verze Firefoxu používá dva procesy pro zobrazování obsahu


Mozilla v nočních sestaveních Firefoxu 54 zapnula více procesů pro zobrazování obsahu, konkrétně dva. Aktuální finální vydání používá pro vykreslování a zobrazování stránek ve všech otevřených panelech jenom jeden. Je sice oddělený od rozhraní prohlížeče, pří pádu ale stejně musíte nechat znovu načíst všechny panely.

Použití více procesů toto postupně vyřeší, ale samozřejmě záleží, kolik jich nakonec bude. Zatím to vypadá na fixní počet (dva, čtyři, možná osm). Zvyšování počtu ale budou každopádně předcházet další optimalizace. Pro začátek tak Mozilla zkouší zapnout procesy dva a na nich odladit používání většího počtu obecně. V Bugzille už je od září i připravený ticket pro zapnutí ve finálním vydání, zatím bez nějakého předpokládaného termínu.

Já už delší dobu větší počet procesů v nočních verzích zkouším a žádné zvýšení počtu pádů jsem nezaznamenal ani se čtyřmi. Pokud nebude Mozilla nezjistí problémy ani u jiných uživatelů Nightly, brzy by se mohlo více procesů rozběhnout i v auroře (Developer Edition) a betaverzi pro důkladné otestování před zapnutím ve finálním vydání.

4 komentářů k článku “Noční verze Firefoxu používá dva procesy pro zobrazování obsahu”

 1. Kvakin napsal(a)

  Mozilla by především měla začít pracovat na urychlené implementaci .webp. Truckreténismus s odmítnutím tohoto formátu Vás připravil o neuvěřitelné množství uživatelů, použití více procesů tolik lidí nezajímá…

  1. Luděk Janča napsal(a)

   Vždycky mě fascinuje jak si někteří myslí že ví nejlíp co má ten druhý dělat 😀

  2. Michal Stanke napsal(a)

   Na webp už se pracuje. Osobně mám ale opačný názor. S tím, že by mi něco nefungovalo kvůli absenci webp jsem se ještě nesetkal, jestli s webp vůbec někdy. Kdežto rychlejší Firefox je podle mne o dost důležitější.

 2. Calvin napsal(a)

  Já osobně raději, když mi Firefox neshodí ty prasacké skripty z Facebooku než webp či co. Takže rychlejší Firefox tomu říkám ANO.