Rubriky: Firefox

Firefox přinese drobná vylepšení vstupních polí

V nových sestaveních Firefoxu se objevují drobná, ale užitečná vylepšení vstupních polí, která mohou pomoci při každodenním prohlížení webu. Prvním z nich je možnost vyhledávat v dlouhých seznamech možností – je-li seznam moc dlouhý, zobrazí se u výběru malé vyhledávací políčko. Díky tomu odpadá nutnost v něm dlouze rolovat. Typickým příkladem je výběr země.

Za dlouhé jsou považovány seznamy s více než čtyřiceti položkami.

Dále Mozilla pracuje na implementaci vstupních políček pro datum a čas podle standardu HTML5. Ty se dříve vykreslovaly v režimu zpětné kompatibility jako vstup pro text, nyní Firefox nabídne rozhraní pro jejich výběr. To v budoucnu nahradí různá javascriptová řešení, která nyní vývojáři do svých webových aplikací pro tento účel přidávají.

Obě novinky jsou zatím v rané fázi vývoje, i ve verzi Nighlty je třeba je povolit předvolbami dom.forms.datetime, dom.forms.datetime.picker a dom.forms.selectSearch v about:config.

Očekávané datum vydání je 18. 4., tedy s příchodem Firefoxu 53.

(zdroj: ghacks.net, soeren-hentzschel.at)

12 komentářů k článku “Firefox přinese drobná vylepšení vstupních polí”

 1. Honza napsal(a)

  Jak vidím, Mozilla zase zaspala dobu. Vstupní pole datum a čas je u ostatních prohlížečů dávno standard (např. u Chrome od verze 23 z roku 2012).
  Místo implementace např. Hello, pocket, reader… měli vývojáři ladit samotný chod prohlížeče.
  Nevím, koho napadlo dát tlačítko obnovení na druhou stranu rozhraní od tlačítka zpět. Jsou to 2 nejpoužívanější tlačítka v prohlížeči, takže by to mělo být hned u sebe.

  Podle statistik Firefox dlouhodobě padá podílem. Na statcounteru už má 6.72% (prosinec 2016). V prosinci 2009 byl podíl 31.56%.
  Pravděpodobně Mozilla jde špatným směrem a jak vidím, dnes jenom dodělává to, co mají jiné prohlížeče, nebo vynakládá sílu na vývoj funkcí, které nemají budoucnost.
  Jsem zvědav, co se bude dít po ukončení podpory starých rozšíření. Pravděpodobně podíl půjde ještě dolů.

  1. Michal Stanke napsal(a)

   Důvod, proč Mozilla trochu zaspala, je Firefox OS, kterému hodně věnovala a který nevyšel. Protože s ním přišli moc brzy / pozdě, jak se to vezme.

   Mimochodem i když v Chromu je, ještě jsem nenarazil na web, kde by to stejně nebylo řešené JavaScriptem. Nevím jestli bohudík nebo bohužel.

  2. JanF napsal(a)

   Problem není jen to, že Mozilla zaspala, ale že nic podstatného svého originálního nepřinesla. Jen dohání stylem „uděláme to stejně“, ale máme vlastní originální a nové logo. To už je sakra změna, kterou většina uživatelů ocení. 😀 Možná ještě nějaká hesla jako „zdravý a svobodný internet“ (to vlastně taky není originální). Sakra kvůli tomu někdo bude používat Firefox nebo něco jiného od Mozilly? Dneska jsou víceméně všechny hlavní prohlížeče použitelné. Firefox musí být v něčem odlišný, jinak neustojí konkurenci Googlu/Chrome. Nesmí dělat jen to samé (natož se zpoždění). Tím Googlu nekonkuruje. Musí se odlišit. Jenže o to se v Mozille nikdo nesnaží. Jestli doženou, co zaspali, bude to k ničemu, protože Chrome nemohou konkurovat tím, že ho napodobí.

   Já mám Firefox rád (i když hlavně u něj zůstávám kvůli doplňkům, které nejsou na Chrome tak dobré) , ale mám pocit, že Mozilla je odtržená od reality. Viz. Firefox OS, který nikdy nemohl mít šanci. Vždyť levné androidí smartfóny byly daleko rychlejší a použitelnější než ty s Firefox OS. Koncept špatný a realizace byla ještě horší. Mozilla chtěla zaplnit volné místo na trhu, které tam nebylo. Firefox OS se nehodil na drahé mobily a určitě ani na levné (optimalizace byla příšerná). Po bitvě každý generál, ale tohle bylo naprosto prohrané už od začátku. Výsledek byl, že Mozilla zaspala tam, kde byla do té doby dobrá. I když popravdě ono to začalo už před Firefox OS. Kde jsou ty doby, kdy Mozilla udávala tón? Od doby kdy vyšel první Chrome, tak mu Mozilla přestala konkurovat. Byl to ústup bez boje nebo jediného velkého vítězství.

  3. Tomáš Zelina napsal(a)

   > Musí se odlišit. Jenže o to se v Mozille nikdo nesnaží.

   Že nesnaží? Snaží, ale to se snadněji řekne, než udělá, ne vždy totiž taková snaha vede k úspěchu. Z poslední doby např. sdílení prohlíženého obsahu s přáteli (Hello), režim čtečky, ukládání článku na přečtení offline (Pocket), ochrana proti sledování, ono proklínané Social API…

   V budoucnu nás čekají experimenty v testpilot.firefox.com

   Pokud máte nápad na spásnou funkci, která by Firefox odlišovala od ostatních a zároveň byla zaručeným úspěchem, neváhejte a podělte se s námi. Vymyslet něco takového totiž není žádná sranda.

   > Mozilla chtěla zaplnit volné místo na trhu, které tam nebylo.

   Ale bylo, a tím byly právě ty levné smartphony. Jenže to bylo na začátku vývoje, když se s vývojem skončilo (resp. byla vydána první verze), Android už byl natolik optimalizovaný a díru vykryl. Rozhodně to ale nebylo „naprosto prohrané už od začátku“.

  4. JanF napsal(a)

   > Že nesnaží? Snaží, ale to se snadněji řekne, než udělá, ne vždy totiž taková snaha vede k úspěchu. Z poslední doby např. sdílení prohlíženého obsahu s přáteli (Hello), režim čtečky, ukládání článku na přečtení offline (Pocket), ochrana proti sledování, ono proklínané Social API…

   Popravdě kolik z toho jste používal nebo používáte? Hello jsem vyzkoušel a pak už nebyl důvod si na něj vzpomenout. Social API bylo proklínané právem. Ochrana proti sledování je určitě dobrá funkce, i když neumožňuje nastavení, krom vypnutí pro konkrétní stránku (a to i v rámci test pilotu). Ale zase je tím jednoduší a laik nemůže nic pokazit.

   Inovace určitě je možná. Třeba Opera to udělala s jejich „VPN“. Ano, jim to sice nepomohlo (podíl Opery nestoupl), ale snaží se. Tím netvrdí, že Mozilla má zavést zrovna VPN. Argument ve stylu – Tak to vymyslete – neberu. Nejsem vývojář a nemám na to tým, ani nesbírám data od uživatelů. Já jako většina uživatelů Firefoxu jsem „konzument“. Tedy někdo kdo může kritizovat, protože kritika není nic co by bylo v principu špatné.
   Ono by stačilo se zaměřit na něco konkrétního a to vyzdvihovat. Jednu zcela převratnou funkci dneska nikdo nevymyslí a když tak jí okopíruje konkurence. Ale např. Google bude asi vždy chápán jako „velký bratr“ (nechci hodnotit jak moc je to oprávněné), Mozilla by se mohla tedy profilovat jako bezpečný prohlížeč s důrazem na soukromí a vymezit se tím Googlu. Tj. jako první zavádět spoustu vylepšení (většinou „malých“), která se budou zaměřovat na něco konkrétního a tím vyjadřovat v čem je Mozilla jiná. Nemusí to být bezpečnost. Bez odlišení Chrome nelze konkurovat. Jedině snad kdyby Mozilla platila za to, že by Firefox byl součástí instalací mnoha programů třetích stran… :-/ Ne, prostě nelze dělat to co Google a být úspěšný jako Google. Tak jsem to myslel a to byl můj názor (netvrdím, že to tak musí být).

  5. JanF napsal(a)

   Edit: K Firefox OS, popravdě to co jste napsal, že Google zaplnil mezeru je pochopitelně pravda, ale co mě zaráželo nejvíc bylo to, jak samotný Firefox OS nebyl vhodný na levné smartphony. Možná kdyby vývoj trval mnohem déle… Ten prostor tam byl jen teoreticky na začátku. Reálně Google rychleji optimalizoval Android než bylo možné vytvořit nový Firefox OS (natož ho prosadit na rozvíjejících se trzích), i když byl také na linuxovém základě. Načasování bylo z více důvodů nevyhovující a dalo se to odhadnout už na začátku. Alespoň jsem tyhle dohady tenkrát četl. V každém případě to bylo od schopnosti odhadnout situaci a to Mozille nevyšlo.

 2. mikiqex napsal(a)

  Podle čeho se bude rozlišovat, jestli se pro datum použije kalendář, nebo to druhé s nulovým UX na desktopu? A bude mít i zadávání času nějakou použitelnou alternativu, abych se neuklikal k smrti? Protože zatímco na mobilu to funguje skvěle, ovládání myší je za trest.

  Jak píšete o odlišnostech, hlavní výhodu Firefoxu vidím v platformě XUL, kterou se ale v Moz://e rozhodli pohřbít.

  Za filtr seznamu ale obrovský palec nahoru, uvítal bych v about:config možnost nastavit si počet položek, od kolika se má zobrazit. Dal bych si to už tak od 10 🙂

  1. Michal Stanke napsal(a)

   Použije se varianta podle input type.

  2. Tomáš Zelina napsal(a)

   A nebojte se, neuklikáte se, i když se zobrazí UI pro výběr data nebo času, stále lze zadávat klávesnicí 😉 (dokonce možná ještě snadněji než do textového pole, jelikož nemusíte doplňovat oddělovače, jen píšete číslice 🙂 )

   Co se týče XULu, u něj je smutné, že ač je považován za jednu z největších výhod, je také největší brzda vývoje – zasahuje tak hluboko, že při sebemenší změně vnitřního kódu Firefoxu je tady velká šance, že se něco rozbije. Nebýt XULu, myslím si, že bychom měli víceprocesový Firefox a mnoho dalších užitečných funkcí už před mnoha lety.

 3. Marek napsal(a)

  Naskočení řádku na vyhledávání v dlouhém seznamu, by možná mohlo brát i ohled na to, kolik se mi položek vleze zrovna na obrazovku. Pokud třeba jen deset a seznam jich má 20, nechť tam řádek je.

 4. Lukáš napsal(a)

  Výběr se mi líbí, ale nemohl by být v českém Firefoxu pojat česky? Tzn. dd.mm.rrrr místo mm/dd/yyyy.

  1. Michal Stanke napsal(a)

   Pokud v noční verzi předvolby v about:config zapnut, datum v českém formátu je.