Rubriky: Firefox

Novinářská kachna: Firefox 4.0 Beta 1 prý vyšel

Na několika místech (např. na Živě.cz) jste si dnes mohli přečíst, že údajně vyšel Firefox 4.0 Beta 1. Jak už to tak v podobných případech bývá, jedná se o standardní novinářskou kachnu. Mnohým novinářům kupodivu ani nevadilo, že odkazují verzi, která nese v názvu Firefox 3.7a6pre. Takže pro pořádek. Firefox 4.0 Beta 1 dosud nevyšel a v současné době se teprve připravuje.

Až bude k dispozici, naleznete o něm informaci v oficiálním blogu Mozilla Corporation, případně zde na Mozilla.cz. Nedočkavci mohou sledovat odpovídající adresář na ftp.mozilla.org, kam se vydané verze umísťují. Znovu opakujeme, že adresář nightly na témže ftp obsahuje vývojové verze a vydané verze tam nenaleznete.

22 komentářů k článku “Novinářská kachna: Firefox 4.0 Beta 1 prý vyšel”

 1. Davídeček napsal(a)

  Ale už je Firefox PreBeta 2!

 2. Marek napsal(a)

  Odkaz na ftp server nějak nefunguje. Neměl by být takto: ftp://releases.mozilla.org/pub/mozilla.org/firefox/releases/

 3. Pavel Cvrček napsal(a)

  [1] Což ovšem nemá s tím, zda Firefox 4.0 Beta 1 vyšel či nevyšel, nic společného. Nové vývojové verze jsou dostupné každý den 🙂
  [2] Odkaz je na http rozhraní http://ftp.mozilla.org a to z důvodu, že v některých firemních sítí je protokol ftp blokován. Pokud chceš přistupovat přímo přes ftp klienta, pak platí adresa, co jsi uvedl.

 4. Luděk Janča napsal(a)

  Všichni kolem se snaží být první v tom kdo prohlásí „právě vyšlo …“. viz. uspěchaná zprávička o Spicebirdu 0.8 ( http://www.root.cz/zpravicky/spicebird-0-8-vyjde-pravdepodobne-jeste-dnes/ ). Přitom bylo jasné, že nevyjde. Ale ano, root, potažmo Kamil Pošvic, byl první kdo ohlásil příchod.

  To co provedlo Živě (čti lživě) vypadá jako špička té nedočkavosti.

 5. Mr.Henky napsal(a)

  Treba naháňať návštevnosť, čo z toho, že článok je kus h***a. Nech žije internetová žurnalistika!

 6. Davídeček napsal(a)

  Stačí se trochu provrtat na FTP a našel jsem už instalátor té bety, ale údajně je to jenom nějaký kandidát na betu

 7. Mr.Henky napsal(a)

  [6] Nie údajne, to JE len kandidát bety.

 8. Štěpán Pernický napsal(a)

  Nj pomalu začíná okurková sezóna a tak každá novinka se novináří hodí zvláště taková. I já si nebyl úplně jistý jestli je to opravdu beta verze nebo ne a musel pořádně ověřovat a číst informace. Bohužel trochu za to může i lehce zmateční značení Firefoxu a jeho vývojových verzí. Jsou tu různé Developer verze, noční sestavení Minefield a když se tedy najednou objeví soubor s názvem Firefox 4 beta1 tak je tu senzace. A nikoho nezajímavá, že je ta beta verze pochází z adresáře candidate. Myslím, že by tu měla být jedna veřejná vývojová verze, kterou si může každý zkoušet s názvem FIrefox 4 alpha, beta atd…a pokud Mozilla potřebuje další na pokusy tak bych ji dal neveřejně.

 9. Luděk Janča napsal(a)

  Já ve verzování nevidím žádný problém. Je to nightly a releases. V nightly jsou NB, pre alfa, pre beta. V releases jsou beta rc a final.

  Jediný takový mezi je development preview.

 10. Davídeček napsal(a)

  [7] No tak jsem to myslel 😉

 11. Davídeček napsal(a)

  [10] No jo, ale třeba u vývoje Ubuntu jsou denní buildy (daily), a tam přece nemusí patřit ty pre-alfy a pre-bety. Jinak tam je rozdíl i v názvech – noční buildy nesou kódové označení (např. Namoroka), Releases buildy nesou normální jméno.

 12. Charla napsal(a)

  Nainstaloval jsem si to co na některých serverech vydávali za Beta 1, a v Help – About mám skutečně napsáno FX 4.0 Beta 1 O.o Proč, jestliže je to RC beta verze, to není napsáno v about boxu?

 13. Pavel Cvrček napsal(a)

  Protože se vytvoří build, otestuje, a pokud je v pohodě, tak se vydá za finální. Proto je v dialogu o aplikaci uvedeno číslo verze, pod kterou to bude vydáno.

 14. Charla napsal(a)

  Ah ^^ děkuji za vysvětlení 😉

 15. Charla napsal(a)

  Btw dá se na FX 4.0 „Beta“ sehnat český jazykový balíček?

 16. Štěpán Pernický napsal(a)

  Tohle už na finální beta 1 vypadá. http://www.mozilla.com/en-US/firefox/all-beta.html Nebo se pletu. A bude k dispozici i česká lokalizace. Zatím ji nemůžu najít

 17. Pavel Cvrček napsal(a)

  Ano, Firefox 4.0 Beta 1 vyšel. Jakmile je to na oficiálních stránkách, tak tomu tak je. Lokalizované verze nejsou pro Beta 1 dostupné. Budou dostupné až pro další betaverze.

 18. Štěpán Pernický napsal(a)

  Škoda, že beta 1 nebude lokalizovaná. Takže ani ty slibované dotazníčky nebudou v češtině. Až od dalších verzí. Tak to asi dál zůstanu u nočních sestavení Minefield. Aspoň budu mít vždy to nejnovější co Mozilla vymyslí a má.

 19. Štěpán Pernický napsal(a)

  Mimochodem kde můžu napsat připomínky k uživatelskému rozhraní v češtině. Jsem moc spokojen a nové rozhraní se mě líbí, ale pár poznámek bych měl 😉

 20. Pavel Cvrček napsal(a)

  Slibované dotazníky budou nezávisle na Firefoxu. Z Firefoxu máš možnost se vyjádřit nezávisle na dotazníku. Co se týče feedbacku na Firefox 4 v češtině, mrknu, jak je to plánováno a podle toho zkusím něco vymyslet. Prozatím mi to klidně pošli na e-mail.

 21. PJ napsal(a)

  Tak přesně tuhle verzi používám už půl druhého týdne. Nechápu proč s jejím oficiálním uvolněním dělali takové cavyky…

 22. Pavel Cvrček napsal(a)

  To, že tobě vše funguje bez problémů automaticky neznamená, že to obdobně bezproblémově funguje i ostatním. Vydává se zkrátka až tehdy, kdy je build dostatečně dobrý pro betu.