Rubriky: Firefox

Novinky tohoto týdne ve vývoji Firefoxu 4.0

V posledních několika dnech jste se mohli setkat ve vývojových verzích Firefoxu 4.0 hned s několika novinkami. Protože nemá smysl představovat každou zvlášť, podíváme se na ně v rámci jednoho příspěvku. Začneme nezvykle novinkou „na pozadí“, která je však zajímavá. Firefox 4.0 totiž nově umožňuje v HTML značce <img> zobrazovat grafiku ve formátu SVG. Pokud vám tedy formáty GIF, JPG či PNG nestačí, můžete použít i tento vektorový formát.

Další novinkou, i když ne tolik viditelnou, je nový dialog o aplikaci. Ten naleznete na obvyklém místě a kromě jeho nové podoby si můžete povšimnout, že do něj byla přesunuta volba na spuštění průvodce aktualizací Firefoxu. Běžný uživatel však tuto volbu nepoužije, protože automatické aktualizace jej na novou verzi upozorní sami.

Firefox 4.0 a dialog o aplikaci

Druhá novinka se točí okolo zobrazování URL odkazu, přes který zrovna na stránce přejíždí kurzor myši. Toto URL se až dosud zobrazovalo ve stavovém řádku, který však bude ve Firefoxu 4.0 odstraněn. Nově se tedy bude zobrazovat přímo v adresním řádku, který při přejetí nad odkazem získá následující podobu. Po odjetí kurzoru z odkazu efekt pochopitelně zmizí.

Informace o cíli odkazu v adresním řádku

Třetí novinka se týká nového tlačítka, které si můžete umísti na lištu. Je jím ovládací prvek, kterým můžete měnit velikost stránky.

Tlačítko na změnu velikosti stránky

Bez zajímavosti ale určitě nejsou také novinky jako nová stránka získání doplňku ve Správci doplňků, úpravy Firefox Panorama (dříve Tab Candy) či ochrana proti skrývání oken prohlížeče stránkami.

11 komentářů k článku “Novinky tohoto týdne ve vývoji Firefoxu 4.0”

 1. Jiří Macich ml. napsal(a)

  Stavový řádek bude zcela odstraněn? Tak si tak říkám, jak to bude s rozšířeními, která jej nyní využívají. Pokud zmizí úplně (nepůjde dodatečně zobrazit), tak je to IMHO velká chyba.

 2. Edds napsal(a)

  Pekne zmeny. S tym odkazom v URL bare neviem ci to je to najlepsie. Mne osobne to celkom vyhovuje, pretoze mam siroky monitor, no na uzkych to nemusi byt velmi dobre a tiez je to nezvyk sledovat adresy hore.
  S tym odstranenim statusbaru som tiez zvedavy ako budu fungovat doplnky ktore tam teraz su, napr. Forecasfox 🙂 Podla vsetkeho uz to cochvila nasadia do nocnych zostav https://bugzilla.mozilla.org/show_bug.cgi?id=574688 tak uvidime 🙂

 3. Charla napsal(a)

  Já mám ve StatusBaru AdBlock+, UpdateScanner, indikaci jazyka slovníku a ještě 2 věci, na které si nevzpomenu (jsem v 4.0B, takže svuj 3.6 statusBar nemám na očích), kam se budou dávat? AdBlock má možnost se zobrazit vedle adresního řádku, ale tam se mi to moc nelíbí, protože to zabírá místo, které můžu využít na lepší věci.
  Trochu mimo, Panorama (už jsem poslal i reakci), mám FB připíchnutý a vedle otevřeno 5 panelů, když se pomocí CTRL + TAB přepnu na připíchnutý panel, ostatní zmizí! A najdu je v panorama jako jinou skupinu, na kterou se dostanu jen přes panorama, pokud nezmizí úplně. Je nějaká klávesová zkratka na přžepínání skupin, rychleji, než zobrazit panorama, klik a pak teprve pracovat? Imo by mi ale panely neměly mizet 🙁

 4. josefec napsal(a)

  Předpokládám, že odstranění stavového řádku znamená, že bude ve výchozí instalaci pouze vypnut. Nestraště zas hnedka.

 5. Edds napsal(a)

  Mozte do spravicky doplnit aj dalsiu novu featuru – Move Progress Line to Location Bar, if loading tab is active (https://bugzilla.mozilla.org/show_bug.cgi?id=578028)

 6. Štěpán Pernický napsal(a)

  Paráda. Mě jste nejvíce potěšili novou obrazovkou About a tlačítkem pro aktualizaci. Pro noční sestavení, které vycházejí skoro každý den se to hodí. Jinak skvělý nápad zobrazování odkazu v adresním řádku. Díky tomu jsem mohl vypnout stavový řádek. Teď ještě Progress Line pod adresním řádkem a budu maximálně spokojený.

 7. Mr.Henky napsal(a)

  Status bar odstránený bude, ale súčasne bude nahradený Addons barom.

 8. Pawell napsal(a)

  Pro detaily o zruseni stavoveho radku a vytvoreni listy doplnku vizte

  https://wiki.mozilla.org/Firefox/Projects/AddonUI
  http://jboriss.wordpress.com/2010/06/16/removing-firefox%E2%80%99s-status-bar-and-rehousing-add-on-icons-part-3-of-2-wut/

 9. Petr napsal(a)

  No jo, ale co když budu chtít, aby se mi v prohlížeči zobrazoval cíl odkazu stále vlevo dole? Ať se to místo bude jmenovat už jakkoli.

 10. Edds napsal(a)

  [9]Odporucam addon https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/55724/ je to presne na styl Chrome

 11. David napsal(a)

  Tlačítko na aktualizaci již není dostupné. Tímpádem průvodce aktualizací vykonal svoji cestu a už to je plně automatické.