Rubriky: Firefox

Novinky ve Firefoxu příští týden

O víkendu uběhl termín pro aktualizace překladů Firefoxu pro verzi 85. Pokud jste v posledních verzích potkávali v prohlížeči nepřeložené části rozhraní, většina by měla být s touto verzí zase vyřešena.

Aktualizováno 23. 1. 2021: nové funkce záložek a import hesel.

Každopádně pojďme se podívat, co nám příští týden Firefox nejspíše přinese z pohledu funkcí. Z těch viditelných dostane Firefox podrobnější možnosti nastavení domovské stránky a stránky nového panelu, zejména s ohledem na rozšíření, která ho mohou měnit.

Na stránce s novým panelem si také povšimněte zobrazení lišty záložek. Ta má nově více možností zobrazení (vždy, pouze na stránce nového panelu nebo nikdy) a bude také zobrazovat složku s ostatními záložkami (pokud v ní nějaká záložka je), pro rychlejší přístup.

Vestavěný správce hesel se dočká podpory importu z KeePassu nebo Bitwardenu. Ve výchozím stavu zatím tato možnost zůstane vypnutá, ale můžete ji zapnout v editoru předvoleb přepnutím signon.management.page.fileImport.enabled na true.

Završeno bude i roční úsilí o podporu čtečky obrazovky VoiceOver na macOS, čímž by měl Firefox konečně pokrýt všechny podporované platformy z hlediska přístupnosti pro zrakově postižené uživatele.

Po technické stránce bude velkou novinkou dělení mezipaměti (tzv. cache partitioning). Za cenu potenciálního zpomalení načítání některých stránek a zvýšeného síťového provozu budou odděleny mezipaměti pro každý server. Sledující prvky tak nebudou moci z dostupnosti konkrétních jiných prvků v mezipaměti vysledovat, jestli byly některé stránky dříve navštíveny, nebo ne. Podobné oddělení už provádí Safari od Applu i Chrome od Googlu. Mozilla tak přichází trochu později, ale kromě mezipaměti HTTP požadavků oddělí i další typy mezipamětí.

Na blogu Martina Stránského se navíc dočteme, že s tímto vydání bude na Linuxu zapnuta hardwarová akcelerace a WebRender i při používání GNOME/Wayland (Fedora podporu zapnula už s verzí 84, oficiálně ale byla jen pro GNOME/X.org). V dalším článku zmiňuje ještě pokrok v oblasti testování, kdy Fedora nyní Firefox testuje pomocí plné testovací sady Mozilly. Jako uživatel právě Fedory jsem za to moc rád věřím, že fungování Firefox na Linuxu se díky tomu bude dál ještě zlepšovat.

Příští Firefox nám ale také něco odstraní, konkrétně dojde na dlouho oznámené odstranění podpory Flashe, které Adobe a autoři prohlížečů oznámili před více než třemi lety.

Jeden komentář k článku “Novinky ve Firefoxu příští týden”

  1. Zbyněk Král napsal(a)

    Smím se zeptat co nového se odehrálo v nastavení stránky nového panelu? Proč si nemůžu při otevření nového panelu nastavit svoji vlastní stránku? To uměl už IE8. Proč na takovou základní věc musím používat nějaký doplněk?