Rubriky: Mozilla

Omezení Mozilla Location Services

Před šesti lety byla spuštěna iniciativa Mozilla Location Services (MLS) pro sběr a poskytování otevřených geolokačních dat. Mozilla tuto službu poskytuje jako otevřenou alternativu např. ke Google Geolocation API.

Bohužel od minulého týdne byla Mozilla nucena výrazně omezit využívání API MLS, zejména pro komerční užití. Důvodem je tohoto omezení je společnost Skyhook Holdings, Inc., která si nárokuje některé použité postupy, které má patentované. Nakonec došlo k dohodě mezi Skyhook Holdings a Mozillou, že MLS může dále fungovat za podmínek, že Mozilla omezí API následujícím způsobem:

  • všichni uživatelé MLS API si musí zažádat o vlastní API klíč
  • pro nekomerční účely (akademický výzkum, výuka, veřejné a open source projekty) je API omezené na 100 tisíc požadavků denně a na požádání může být navýšen
  • pro komerční účely je API omezené na 100 tisíc požadavků denně, tento limit nepůjde navýšit a platnost API klíče bude 3 měsíce
  • platnost již existujících klíčů vyprší 1. března 2020, pro komerční subjekty dříve (a Mozilla je bude kontaktovat)

Mozilla tak na vlastní kůži zažila problém, na který už dlouho upozorňuje, a sice že patentové zákony zůstaly desetiletí pozadu a nejsou přizpůsobeny digitální éře, nahrávají „patentovým trollům“ a omezují možnosti výzkumu a svobodných projektů. MLS používá třeba projekt GNOME nebo Red Hat v operačním systému Fedora, kterých se toto omezení jistě dotkne.

Společnost Skyhook Holdings se s Mozillou domluvila jen na výše uvedeném omezení API. V žádném případě nedojde ke sdílení uživatelských ani geolokačních dat.

Jeden komentář k článku “Omezení Mozilla Location Services”

  1. Ladislav Strnad napsal(a)

    Dobře, informaci jsem přijal. Jsem normální BFU (tedy poučený BFU 🙂 ) Co to co se v článku popisuje pro mně jako uživatele znamená?