Firefox Private Network

Mozilla připravuje vlastní „odlehčenou“ VPN. Pod názvem znovuzrozeného programu Test Pilot ji nabízí k vyzkoušení pro své uživatele ve Spojených státech.

Před rokem nabídla Mozilla skoro vlastní službu virtuální sítě ve spolupráci s ProtonVPN. Šlo vlastně jenom o jeden přebrandovaný program a část platby šla Mozille. Pro uživatele v USA je teď dostupná betaverze Firefox Private Network. Na pozadí nebude používat servery ProtonVPN, ale Cloudflare, se kterou Mozilla domluvila velmi omezené nakládání s uživatelskými daty. Ve zkratce bude mít Cloudflare přístup k IP adrese, informací o použitých portech a časovém razítku, ale pouze pro ladění případných problémů po dobu 24 hodin.

Firefox Private Network bude odlehčenou verzi VPN pouze pro prohlížeč, obdoba VPN v konkurenční Opeře. Ostatní aplikace tedy neochrání, ale třeba na veřejných Wi-Fi sítích bezpečnosti vašeho brouzdání po internetu před ostatními hosty kavárny nebo letiště rozhodně pomůže.

Podrobnosti si můžete přečíst na oficiálním blogu. Jakmile bude znám odhad, kdy by mohla služba přijít k nám, budeme vás informovat.

3 komentářů k článku “Firefox Private Network”

 1. Ondrej Galbavý napsal(a)

  Znie to skor ako proxy a nie VPN. Rovnako ako Opera.

 2. Ray napsal(a)

  To je super funkce, například když není nějaká služba povolená pro náš region – třeba takový Firefox Private Network.

  1. Michal Stanke napsal(a)

   Firefox Private Network je zatím jen omezená betaverze. Jejím cílem není obcházet blokování obsahu podle lokality, ale zabezpečit jinak nechráněný provoz při připojení na veřejných nebo jinak rizikových sítích.