Rubriky: Thunderbird

Thunderbird 14 umožní posílání velkých příloh

Do vývojové verze Thunderbirdu 14 se dostala dlouho avizovaná úprava, která umožňuje poštou posílat objemné přílohy. Ty však nebudou posílány standardně e-mailem, ale uloží se na server a příjemce ve zprávě obdrží „pouze“ odkaz ke stažení. Funkce je volitelná a bude užitečná zejména pro běžné uživatele, pro které je posílání souborů přes e-mail přirozenou záležitostí a neřeší jejich velikost. Ve vývojové verzi aktuálně naleznete podporu pro ukládání příloh na Dropbox a YouSendIt. Další služby patrně přibudou.

Konfigurace posílání velkých příloh v Thunderbirdu

9 komentářů k článku “Thunderbird 14 umožní posílání velkých příloh”

 1. Charla napsal(a)

  Bylo by daleko jednodušší a efektivnější řešení, kdyby poštovní servery zrušily limity velikosti příloh, je to přežitek z kdysi dávných dob, kdy server měl kapacitu paměťové karty. Z dnešního pohledu si myslím, že je to zbytečné opatření, zvláště když nám poskytovatelé nabízí (alespoň ti velcí) neomezenou velikost schránky (která stále roste). Když bude útočník chtít zahltit server, určitě to nezkusí posíláním 10 filmů přes SMTP, jsou lepší způsoby. A není tedy důvod aby existoval limit na přílohu, opravdu je to v podstatě přežitek, který měl zmizet už dávno a vše by bylo vyřešeno.

 2. Michal Stanke napsal(a)

  Myslím, že limit smysl má. Je to elektronická pošta, ne balík. Stejně tak v obyčejné obálce se neposílá balík s dortem od babičky.

 3. Charla napsal(a)

  [2] Znám spoustu lidí, kteří s počítačem teprve začínají a nutnost registrace na nějakém externím serveru, aby mohli něco nahrát, jen pro ně docela problém. Stejně tak nepoužívají žádné IMko aby mohli velký soubor poslat přes něj. Jak takovému člověku (například dědeček, který si umí napsat, přijmout mail, napsat něco ve wordu a to je tak všechno) vysvětlit, proč mu nemohu poslat video z dovolené, nebo podobné věci (zanedbejme v tomto případě existenci YT). Proč má Seznam 13 MB na přílohu? Stále trvám na tom že je to nesmysl. A ano v obálce nebudu posílat balík, ale taky mi nikdo nezakazuje pomocí té samé pošty místo dopisu balík poslat. Stejně tak jako mi operátor neřekne, že pro posílání více jak jedné SMS se mám obrátit na externí subjekt, který mi to umožní….

 4. Hynek napsal(a)

  Souhlasím s Charla.
  Přijde mi to jako zaslepenost historií. Dnes řešíme velikost třeba 13 MB, ale před 10 lety jsme (někteří) řešili stovky kB a to, že je nemravné používat v emailu češtinu (diakritiku). Jestli existuje mezi uživateli poptávka po komunikaci lidí pomocí emailu s doručováním velkých příloh, tak snad je v pořádku, aby vývojáři hledali cestu jak, ne proč to nejde a proč je to „dort v obálce“.
  Takže fandím projektům, které řeší „můj“ problém elegantně a nemají klapky na očích. Technika je tady pro lidi a měla by se tedy přizpůsobit technika a ne lidé.
  Těším se, až mi tato debata přijde za dalších 10 let úsměvná. 🙂

 5. Michal Stanke napsal(a)

  [3]: V tom případě by na objemnější soubory měli e-mailoví poskytovatelé zavést další službu. Už z hlediska spolehlivosti je jistější oddělit běžnou poštu a tyto velké zásilky na jiný server.
  Btw. na úschovně nebo Letecké poště není potřeba žádná registrace. Stáhnout odtamtud soubor zvládne každý, kdo se popral mailem ať už v Outlooku nebo webmailu.

  Má to své pro i proti, ale já jsem zastáncem toho, že velké soubory do pošty nepatří a když už tak jen odkaz ke stažení. Neměl bych nic proti tomu, že mi GMail umožní vložit velkou přílohu, ale ta se nahraje na některý jejich server a ve zprávě dojde jen odkaz ke stažení.

 6. checo napsal(a)

  [2] Pises fakt nesmysly a tvoje argumentace postrada logiky. Ponechavas stranou moznosti, ktere umoznuji prave to, co pozadujes. Primer s SMS rovneztak pokulhava – klidne ten soubor muzes rozdelit na vice casti a poslat jednotlive a prave to se deje pri posilani delsi sms. Dedecek muze byt rad, ze si muze dojit sam na zachod a na koupit, neobtezuj ho s technikou.

 7. Menty napsal(a)

  Možná je to mimo mísu, ale je někde stránka, kde je historie posledních verzí vývojové verze FF UX? Ta co jsem měl byla fakt super a hlavně měla fakt super skin, jenomže teď se mi to aktualizovalo a změny, nic moc, tak se chci zeptat, jestli se starší instalačky někde nearchivují, že bych downgradoval 🙂

 8. checo napsal(a)

  [4] Hynku, divil by ses, ale diky tuposti lidi, je diaktritika v mailu stale jeste problem. Ja si prepnul na utf-8 a pak ti nejakej chytrak odpovi z Outlooku s chybne nastavenym kodovanim.

  Co se tyka diakritiky klavesnice psaciho stroje byla navrzena pro anglictinu popr. nemcinu, zadny z bezne uzivanych znaku nebyl na hornim radku. Dosahnout na ceske znaky s diakritikou je pri spravnem postaveni rukou vuci klavesnici obtizne zejmena proto, ze PC-klavesnice postradaji sklon, kery mely klasicke psacis troje. Z tohoto duvod je pro me prirozenejsi psat bez diakritiky.

  [2] Stanislave omlouvam se, spletl jsem se v odpovedi, ktera mela smerovat charlovi, doufam, ze to bylo zjevne.

 9. Stanislav Marek napsal(a)

  [7] Mrkni na https://ftp.mozilla.org/pub/mozilla.org/firefox/nightly/