Rubriky: Firefox Služby

Photon potřetí


Týden je zase pryč a na světě jsou další obrázky z připravovaného rozhraní Photon pro Firefox 57. Přes padesát jich najdete na tomto odkazu, ale níže jich několik přímo zmíním, na co se zaměřit.

Barevná schémata a různá rozložení

První snímky ukazují barevná schémata – šedivé a modré. Firefox umožní barevné přizpůsobení podle nastavení systému Windows. Všimněte si také položek na nové domovské stránce, kde jsou vidět stránky navržené službou Pocket, kterou Mozilla nedávno koupila. Z obrázků ale není jasné, jestli se budou zobrazovat jen uživatelům Pocketu, nebo jestli bude Pocket použitý pro zobrazování návrhů pro všechny uživatele, kteří si je zapnou.

Na dalších několika snímcích je pak vidět, že Firefox nabídne tři nastavení velikosti nástrojových lišt – dotykové, běžné a kompaktní. Rozdíl bude jenom ve velikosti prvků, kdy dotykové budou největší a kompaktní nejmenší a budou se blížit dnešním kompaktním vzhledům.

Nabídky

Následují ukázky nabídek. Největší změna je vidět u hlavní nabídky Firefoxu (hamburgerové tlačítko), které zřejmě místo tlačítek bude obsahovat běžnou nabídku se seznamem textových položek. Tlačítka ale bude možné umístit to určité rozšiřovací nabídky, která na hlavním liště bude. Za povšimnutí též stojí, že adresní řádek je zřejmě vystředěn speciálními mezerami, takže by mohl jít umístit i tradičně hned vedle tlačítek zpět a vpřed.

Speciální „chybové“ stránky

Líbí se mi nápad trochu oživit chybové stránky veselými kreslenými postavičkami. Podobné už dříve Mozilla používala např. na svých webových stránkách.

Co přijde vám z celé galerie návrhů nejzajímavější a co si o celém redesignu Firefoxu myslíte? Bude se vám lépe používat? A pokud Firefox nepoužíváte, vyzkoušíte ho s novým rozhraním?

(Zdroj: soeren-hentzschel.at)

13 komentářů k článku “Photon potřetí”

 1. Src1 napsal(a)

  Som velmi rad za kompaktny rezim. Aj kvoli tomu musim pouzivat Classic Theme restorer, lebo na 1366×768 laptope potrebujem kazdy milimeter! priestoru na web a nie pozerat sa na UI prehliadaca. Tak isto dufam ze bude kompaktny aj panel zaloziek pod tym. Dnes je zbytocne hruby a najlepsie by bolo keby bola aj moznost vypnut favicony, ktore tiez len zaberaju miesto v panely zaloziek (dnes sa to da cez css style cez Stylish).
  Co sa tyka ovladacich prvkov tak aj za toto som rad a tiez kvoli tomu pouzivam CTR. Konecne Mozille doslo ze sucasny system so skryvajucim tlacidom dopredu, odveci umiestnenym refresh/stop tlacidlom na konci panela s adresou a odveci umiestnenym tlacidlom domov bol krok vedla. Vsetky prehliadace pouzivaju roky zauzivany standard dozadu, dopredu, refresh/Stop, domov a tak to ma ostat.
  Este dufam ze na tie miesta vedla panela s adresou pojde dat aj doplnok typu datum a cas ako to mam teraz, pripadne dalsie tlacidla typu Gmail checker co ukazuje pocet novy sprav. Ak toto vyjde s Webextension tak budem uplne spokojny .

  1. Michal Stanke napsal(a)

   Možnosti umístění tlačítek doplňků na lišty zůstanou podle obrázků beze změny.

  2. Shafa napsal(a)

   Na takhle prtavem displeji byla perfektni uz roky proverena kombinace stary Firefox + Classic Compact + Classic Compact Options.
   V soucasnosti je na to idealni Palemoon + Compact Moon + Compact Moon Options (jde o fork CC/CCO).

  3. Michal Stanke napsal(a)

   Shafa: Já mám na stejném normální Firefox s kompaktnějším vzhledem z Developer edition a Teb center.

 2. Jaws napsal(a)

  Určitě je to zajímavé. Mozilla stále hledá využití pro nový panel. Přidat do něj Pocket zní logicky. Pocket je užitečný. Jsem zvedají jestli tam zůstane. Jde o to, jestli by se tuhle funkci naučili využívat i ti, co jí zatím nepoužívají. Těm co mají hodně otevřených panelů by spíše asi pomohlo rozšíření OneTab.
  Proč je v novém panelu pole pro vyhledávání, když lze využít adresní řádek? Jestli nemá nějaký výjimečný smysl, raději bych tam takovou nadbytečnost nechtěl.
  V té nabídce pro úpravu lišty (další nástroje a funkce) vidím pole Search. Je to možnost přidat staré známé vyhledávací pole, co je dnes vedle adresního řádku?

  1. v6ak napsal(a)

   Políčko pro vyhledávání má smysl. Hledání přes adresní řádek dnes znamená buď nemít návrhy, nebo posílat obsah adresního řádku Googlu i pokud nechci.

   Alternativou by bylo například povolit autocomplete klíčových slov pro vyhledávače, ale je to řešení pro minoritu uživatelů.

   BTW, zajímalo by mě, jak s Photonem bude fungovat Ctrl+K.

  2. Michal Stanke napsal(a)

   Jaws: I dneska je vyhledávací pole součástí domovské stránky a nového panelu. Každopádně v toku aktivit (activity streamu) jde schovat a mělo by to tak zůstat. S vyhledávacím polem netuším, všechny obrázky jsou pořád jenom návrhy, není to implementováno ani v nočních verzích.

   v6ak: Pole vyhledávání a adresní řádek by měly fungovat stejně dnes i s Photonem – jenom vyhledávání nebere adresy. Adresní řádek (minimálně ve vývojových verzích) už má úplně stejnou nabídku vyhledávacích modulů jako samostatné políčko a pro našeptávání, pokud je povoleno, používá modul nastavený jako výchozí. Ctrl+K bude předpokládám fungovat úplně stejně jako dneska – označí vyhledávací pole a pokud není na liště, tak adresní řádek.

  3. v6ak napsal(a)

   Michal Stanke: To bohužel není úplně to, co hledám. Pro mě je OK posílat Googlu, co píšu do jeho vyhledávacího pole (stejně mu to za chvilku pošlu celé). Ale nechci posílat něco jen proto, že to zrovna napíšu do location baru. Možná to bude vyhledávací výraz (pak je to OK), možná to bude adresa a možná si tam něco odložím (rychlý trik, jak se zbavit formátování a nových řádků).

 3. kora napsal(a)

  Tak to je v haji. Takovou praci si strcte nekam. Proc vsichni umi jen kopirovat? Mne se material design hnusi a z tech solid color ctvercu windows mam husi kusi. Proc sakra nemuze mit firefox proste svuj vzhled. Achjo 🙁 asi budu nucen pouzivat Epiphany.

 4. Holly napsal(a)

  Vypadá to, že se Mozilla rozhodla rozhýbat se správným směrem. Mě osobně by třeba potěšilo, kdyby při volbě Přizpůsobení ve Firefoxu (Menu > Přizpůsobit) byly v části Další nástroje a funkce od sebe nějak defaultní nástroje a funkce firefoxu odděleny (či zvýrazněny) od nástrojů a funkcí získaných skrze rozšíření. (Může to být zmatečné a nepřehledné při větším počtu rozšíření, zvláště mají-li některé podobné ikonky).

 5. Amidos77 napsal(a)

  Co je to teď za módu ty černobílý primitivní ikony? Dřív měl Firefox hezký ikonky, teď … škoda slov.

 6. Petr napsal(a)

  Me to přijde tak, že doteď kopírovali Chrome a tak si řekli co takhle zkusit pro změnu okopírovat vzhled Edge. Fungovat nebude ani jedno, zaplat Panbuh za Classic Theme Restorer…

 7. Jiří Macich ml. napsal(a)

  Některé nápady se mi líbí velice, ovšem celkově to zatím vypadá na podivného potomka prohlížečů Google Chrome a Microsoft Edge. Ve Windows 7 dost těžko rozdýchám například hranatá ouška panelů (a na něco ve stylu Classic Theme Restorer můžeme zřejmě zapomenout).

  Ale co se dá dělat. Vivaldi a Opera kráčí stejným směrem. Budu se muset smířit s tím, že na Windows 7 se pomalu začíná kašlat, co se GUI týče. Už Australis přinesl místo průhlednosti jakýsi „hlen“.

  Ve Windows 10 nerozumím tomu, proč se sice konečně zavádí dotykové zobrazení lišty, ale již teď pro dotykové ovládání vyhovující menu s tlačítky a obrázky dostane zase textovou podobu. Kdyby se to alespoň přepínalo s přechodem na dotykový – kompaktní režim.

  PS: Docela by mě zajímalo, jestli přepnutí do dotykového rozvržení půjde udělat automaticky s přechodem Windows 10 do tabletového režimu na zařízeních 2v1 (a zase zpět) …