Plány Thunderbirdu pro rok 2010

David Ascher, ředitel Mozilla Messaging, která vyvíjí poštovní klient Thunderbird, se rozepsal o plánech s Thunderbirdem na letošní rok. Jako první bod zmínil důraz na prototypy. U vývoje Firefoxu je dnes běžné, že řada nových funkcí je nejprve dostupná v podobě samostatného rozšíření (prototypu), jehož vývoj ovlivňuje zájem uživatelů. Vzpomeňme například Personas či Weave.

Jako druhý bod David zmínil připravovaný Thunderbird 3.1. Ten je plánován na duben letošního roku a jak bylo dříve zmíněno, zaměřuje se zejména na věci, které se do Thunderbirdu 3 nevešly. Jak též David uvádí, přinese též úpravy funkcí, ke kterým měly uživatelé Thunderbirdu 3 připomínky.

Na závěr padlo, že tvůrci Thunderbirdu se začnou pokoušet o nalezení business modelu, který by umožnil samostatné fungování Mozilla Messaging. Ta je v současné době „dotována“ z peněz Mozilla Foundation. Nově hledané business modely nebudou mít vliv na existující cíle Mozilla Messaging, jako je poskytování Thunderbirdu zdarma a volnou dostupnost zdrojového kódu. Není to tak dávno, co se zajímavým business modelem přišel Songbird.

Přečtěte si také

5 odpovědí

 1. Jan Tojnar napsal(a) :

  Není Mozilla Messaging „dotována“ z peněz Mozilla Foundation?

 2. Pavel Cvrček napsal(a) :

  [1] Dobrý postřeh. Překlep opraven. Díky.

 3. Ivoszz napsal(a) :

  Mám pocit, že se pomalu blíží ukončení dalšího rozvoje Thunderbirdu. Růstový potenciál a hype kolem Firefoxu se vyčerpal, vše směřuje spíš ke cloudu a tím pádem web interfejsu, integrace mailu a sociálních služeb taky dvakrát nepřidá. Je to škoda, sám jsem Thunderbird dlouho používal a byl jsem spokojen. Ale podniková sféra sedí na MS Exchange a nevypadá to, že se s tím v dohledné době něco stane. A když už, tak spíš vidím šanci pro Google Apps než Thunderbide.
  Takže to utlumování, které cítím poslední 2 roky asi povede k vyšumění produktu.

  Podobnost se Songbirdem se bude asi hledat těžko.

 4. Tom napsal(a) :

  Mám takovej blbej pocit, že se Thundenbird řítí do pekel. Poslední „opravdová“ aktualizace která přinášela nějaké opravdu použitelné novinky byla verze 2.0, jenže od té doby uplynulo už několik let a Thundenbird 3 je spíš z nouze cnost, než další evoluční krok.
  TB používám léta, ale poslední dobou se začínám čím dál vážněji poohlížet po produktech konkurence… 🙁

 5. Schyzofrenyk napsal(a) :

  [2] Také by se slušelo říct, že ve druhém odstavci připomínky měli uživatelé rodu mužského, životného. 🙂

  Thuderbird podle mě opravdu zásadně zaváhal. Dlouho se nic nedělo a nevím, co by mělo uživatele tak dlouho udržet právě u něj.
  U mě vyhrála neochota zkoušet něco jiného, když jsem schopen všechny ty chyby verze 2 nějak vydržet; ostatně Windows XP provozuji v té instalaci, jakou jsem před více než pěti lety dostal s novým počítačem. Také jsem se ještě neodhodlal k reinstalaci (resp. přechodu na Debian), i když provoz vážně nemám úplně hladký. 🙂 Ale myslím, že v tomhle jsem opravdu extrém. (A je mi líto všeho nastavení, o které bych takhle přišel… Co kdybych se po čase chtěl vrátit?)
  Webmailisti jsou především BFU a docela pochybuji, že nějaké podstatné procento lidí posílá maily skrz Prism. Cloud bych tedy asi nechal trochu stranou.

  P.S.: Nějak zlobí OpenID – opakovaně jsem skončil na http://www.mozilla.cz/index.php/openid/consumer s dlouhatánským query stringem s údaji ohledně autentizace…