Rubriky: Thunderbird

Plány Thunderbirdu pro rok 2010

David Ascher, ředitel Mozilla Messaging, která vyvíjí poštovní klient Thunderbird, se rozepsal o plánech s Thunderbirdem na letošní rok. Jako první bod zmínil důraz na prototypy. U vývoje Firefoxu je dnes běžné, že řada nových funkcí je nejprve dostupná v podobě samostatného rozšíření (prototypu), jehož vývoj ovlivňuje zájem uživatelů. Vzpomeňme například Personas či Weave.

Jako druhý bod David zmínil připravovaný Thunderbird 3.1. Ten je plánován na duben letošního roku a jak bylo dříve zmíněno, zaměřuje se zejména na věci, které se do Thunderbirdu 3 nevešly. Jak též David uvádí, přinese též úpravy funkcí, ke kterým měly uživatelé Thunderbirdu 3 připomínky.

Na závěr padlo, že tvůrci Thunderbirdu se začnou pokoušet o nalezení business modelu, který by umožnil samostatné fungování Mozilla Messaging. Ta je v současné době „dotována“ z peněz Mozilla Foundation. Nově hledané business modely nebudou mít vliv na existující cíle Mozilla Messaging, jako je poskytování Thunderbirdu zdarma a volnou dostupnost zdrojového kódu. Není to tak dávno, co se zajímavým business modelem přišel Songbird.

5 komentářů k článku “Plány Thunderbirdu pro rok 2010”

 1. Jan Tojnar napsal(a)

  Není Mozilla Messaging „dotována“ z peněz Mozilla Foundation?

 2. Pavel Cvrček napsal(a)

  [1] Dobrý postřeh. Překlep opraven. Díky.

 3. Ivoszz napsal(a)

  Mám pocit, že se pomalu blíží ukončení dalšího rozvoje Thunderbirdu. Růstový potenciál a hype kolem Firefoxu se vyčerpal, vše směřuje spíš ke cloudu a tím pádem web interfejsu, integrace mailu a sociálních služeb taky dvakrát nepřidá. Je to škoda, sám jsem Thunderbird dlouho používal a byl jsem spokojen. Ale podniková sféra sedí na MS Exchange a nevypadá to, že se s tím v dohledné době něco stane. A když už, tak spíš vidím šanci pro Google Apps než Thunderbide.
  Takže to utlumování, které cítím poslední 2 roky asi povede k vyšumění produktu.

  Podobnost se Songbirdem se bude asi hledat těžko.

 4. Tom napsal(a)

  Mám takovej blbej pocit, že se Thundenbird řítí do pekel. Poslední „opravdová“ aktualizace která přinášela nějaké opravdu použitelné novinky byla verze 2.0, jenže od té doby uplynulo už několik let a Thundenbird 3 je spíš z nouze cnost, než další evoluční krok.
  TB používám léta, ale poslední dobou se začínám čím dál vážněji poohlížet po produktech konkurence… 🙁

 5. Schyzofrenyk napsal(a)

  [2] Také by se slušelo říct, že ve druhém odstavci připomínky měli uživatelé rodu mužského, životného. 🙂

  Thuderbird podle mě opravdu zásadně zaváhal. Dlouho se nic nedělo a nevím, co by mělo uživatele tak dlouho udržet právě u něj.
  U mě vyhrála neochota zkoušet něco jiného, když jsem schopen všechny ty chyby verze 2 nějak vydržet; ostatně Windows XP provozuji v té instalaci, jakou jsem před více než pěti lety dostal s novým počítačem. Také jsem se ještě neodhodlal k reinstalaci (resp. přechodu na Debian), i když provoz vážně nemám úplně hladký. 🙂 Ale myslím, že v tomhle jsem opravdu extrém. (A je mi líto všeho nastavení, o které bych takhle přišel… Co kdybych se po čase chtěl vrátit?)
  Webmailisti jsou především BFU a docela pochybuji, že nějaké podstatné procento lidí posílá maily skrz Prism. Cloud bych tedy asi nechal trochu stranou.

  P.S.: Nějak zlobí OpenID – opakovaně jsem skončil na http://www.mozilla.cz/index.php/openid/consumer s dlouhatánským query stringem s údaji ohledně autentizace…