Rubriky: Firefox

Po Hello přijde Social API


Před týdnem jsme informovali o zrušení služby Firefox Hello ve Firefoxu 49. Na řadu ale přijde i veliká část Social API. Rozhraní Social API Mozilla uvedla ve Firefoxu 17 a umožňovalo integrovat služby z webu přímo do Firefoxu. Bylo to například sdílení na Facebooku (dříve i chat), Twitteru nebo psaní zpráv na Gmailu nebo Yahoo. Velká část nevyužívaného rozhraní bude odstraněna ve Firefoxu 51.

9 komentářů k článku “Po Hello přijde Social API”

 1. Back to the roots napsal(a)

  Konečně snad soudruhům z Mozilly došlo, kde udělali chybu…

  Firefox začal jako naprosto lehký browser, jehož hlavní výhoda byla ve *volitelné* rozšířitelnosti. A to na něm bylo úžasné – uživatel si mohl „z kostek stavebnice“ udělat browser s vlastními funkcemi. Pak do něj ale začali neodstranitelně cpát kdejaký nesmysl, takže nabobtnal. Snaha o „zjednodušení“ schováním nabídek pod hamburger-menu, eventuálně jejich přesunem do about:config, byla jen postavením Potěmkinovy vesnice a nevyřešila jádro problému.

  Že by se konečně blýskalo na lepší časy a začal to být opět skutečně použitelný prohlížeč?

  1. Michal Stanke napsal(a)

   Social API je právě jedna z možností pro rozšiřování Firefoxu. Místo doplňku to může udělat samotná webová stránka. Bohužel se neuchytilo.

 2. Back to the roots napsal(a)

  A k čemu to je uživateli, který sociální sítě nepoužívá (nebo maximálně v read-only módu)? K ničemu. Tak proč to má v browseru mít?

  Proč vestavujou featury nevypnutelně do jádra? Proč to nenaprogramují jako doplněk a prostě nedistribuují balíky s předinstalovanými doplňky, které si v případě nechtěnosti uživatel prostě odinstaluje? Např. DOM inspector se takto z jádra přesunul do rozšíření.

  Proč má BFU v jádře tzv. „nástroje pro vývojáře“? K čemu mu jsou? Proč nejsou jako doplněk? (Aha, nejspíš proto, že už dávno předtím tu byl lepší Firebug.) Atd.

  Proč se uživateli nevypnutelně nutí věci, které nepotřebuje, nechce a zbytečně tak navyšují spotřebu resourců?

  1. Michal Stanke napsal(a)

   Social API bylo něco jako možnost instalovat doplňky. Název Social API byl možná trochu matoucí – není to jen na sociální sítě, ale pro jakoukoliv stránku, která mohla přidat postranní panel např. na sledování online výsledků hokeje apod. Ale jak říkám, neuchytilo se to. WebExtensions to v zásadě nahradí.

   S nástroji vývojáře souhlasím, že by mohly být jako doplněk. Každopádně Firebug je už jejich součástí.

 3. Karel napsal(a)

  Je někde nějaká statistika s používáním jenotlivých funkcí?

  1. Michal Stanke napsal(a)

   O žádné nevím. Minimálně ne veřejně.

 4. Jiří Macich ml. napsal(a)

  „Velká část nevyužívaného rozhraní bude odstraněna“

  Což znamená přesně co? Budou dále fungovat stávající nabízené služby a zruší se jenom to opravdu absolutně nevyužívané? V BugZille tomu zrovna dvakrát nerozumím …

  Social API a tzv. služby využívám pro sdílení odkazů na sociálních sítích (Twitter, Facebook, LinkedIn), protože jejich rozšířením nevěřím, že nedělají víc než říkají. Sociální widgety na webových stránkách si blokuji kvůli stopování a zrychlení načítání. Výhodou Social API oproti tradičním rozšířením byly (jsou) jisté garance, že doplněk (služba) nebude čenichat třeba ve webové historii.

  BTW: Nemohu se ubránit dojmu, že Mozilla strašně dlouho vyvíjí věci, které později pro nezájem zruší nebo dokonce stornují krátce před uvedením do stabilní verze. Chtělo by to zřejmě lepší předběžné průzkumy, aby bylo více času na vývoj klíčových věcí typu přechodu na multi-procesosovou architekturu a sandboxing. Je ostudné, kde se v této oblasti nachází Firefox a kde konkurence.

  1. Michal Stanke napsal(a)

   Delší popis najdete na https://www.soeren-hentzschel.at/firefox/firefox-51-mozilla-entfernt-teile-der-socialapi/

   EDIT: A také na http://www.ghacks.net/2016/08/06/firefox-51-socialapi-parts-removal/

 5. Calvin napsal(a)

  Balast jde pryč! Jeho osud mu přeji už od zavedení. Mozilla se v tom placá jako MS se svýma desítkama :/