Rubriky: Doplňky Firefox

Konec Firefox Hello


Služba Firefox Hello a její integrace ve Firefoxu umožňovala přímé sdílení panelů a společné prohlížení webu. Poprvé se objevila s označením beta už ve verzi 34 v prosinci roku 2014. Zpočátku umožňovala pouze videohovory, později přibyla podpora chatu, aby jej vzápětí rozšířila funkce pro společné prohlížení webových stránek.

firefox-hello-45-2

Počínaje Firefoxem 45 byla integrace Hello vyjmuta do systémového doplňku, který je součástí instalace. Přínosem byla možnost Hello aktualizovat nezávisle na samotném prohlížeči, ale ani to službě nepomohlo přilákat větší počet uživatelů. I když do poslední chvíle pracovala Mozilla na velké aktualizaci, která by mimo jiné umožnila skupinové hovory, rozhodla se Hello z Firefoxu zcela odstranit. Stane se tak za 6 týdnů s vydáním Firefoxu 49. Přesné důvody zatím oficiálně zveřejněny nebyly.

11 komentářů k článku “Konec Firefox Hello”

 1. Karel napsal(a)

  Osobně jsem tuto funkci nikdy nepoužil. Z důvodu, že nejde jednoduchým způsobem zakázat, musím instalovat https://addons.mozilla.org/cs/firefox/addon/disable-hello-pocket-reader/?src=api . Ano, nazývám to taky bloatwarem.

  1. Michal Stanke napsal(a)

   Můžete použít i předvolby loop.enabled a extensions.pocket.enabled;false.

 2. Calvin napsal(a)

  Tohle byl zbytečný balast…

 3. JohnS napsal(a)

  Ač jsem Firefoxu věrný, poslední dobou se mi zdá, že se v Mozille zaměřujou na zbytečnosti místo důležitých věcí.
  Firefox už delší dobu vlastní jedno z nejnižších html5 skóre. Podpora YouTube při začátku 60fps videí a html5 přehrávače přišla docela pozdě, a mohl bych pokračovat.
  Firefox Hello bych opravdu viděl jen jako doplněk a ne jako něco, co by mělo být dodáváno k prohlížeči ve výchozím nastavení.

  1. Michal Stanke napsal(a)

   Snad proto jde Hello pryč.

 4. JohnS napsal(a)

  Jenže on nikdy neměl být prioritou. Poslední dobou jenom všude čtu, jak v Mozille pracujou na něčem „převratném“ a několik měsíců potom čtu, jak to zruší. Měli by se zaměřit na „dohnání“ konkurence a potom možná vkládat úsilí a náklady na podobné „dodatky“.

  1. Michal Stanke napsal(a)

   Úplnou prioritou Hello nikdy nebylo.

 5. mrx napsal(a)

  Mělo to dobrý potenciál a mohlo to být dost užitečné. Bohužel to zpracovali blbě a zaměřili se na špatnou cílovku, která používá originální a lepší Skype, který je už taky na webu. Mě by se líbil jednoduchý vestavěný chat, který vygeneruje unikátní ID a přes něj se spojím například s někým z diskuze na webu, abych si s ním nemusel psát vzkazy přes osobku atd., a bez nutnosti videa jako to bylo v Hello. Rychlost, anonymita a jednoduchost. Místo toho udělali těžkopádný vykastrovaný Skype od Telefoniky.

 6. Shar napsal(a)

  Na komentáři uživatele mrx něco bude :-). Nabízí toto někdo? Mám pocit, že snad nikdo… Takže potenciální díra na trhu. Jestli máte Michale nějaké kontakty, zkuste to neformálně navrhnout :-).

 7. Markéta napsal(a)

  Mně se teda Hello moc líbilo a je mi líto, že ho zrušili. Zmiňovaný konkurenční Skype je podle mě jeden z nejotravnějších programů na světě. Kromě dementní grafiky a toho, že se takřka nedá přizpůsobit (to, co si člověk může sám nastavit, je fakt směšné), jsem s ním měla i horší problémy – bydlela jsem svého času na koleji, kde jsem měla přidělené množství dat průchozích přes net (nejsem programátor) za měsíc. Minimálně dvakrát se mi stalo, že mi Skype tenhle příděl vyplácal, i když jsem ho měla sice zapnutý, ale nehovořila přes něj (a bylo to dost, vyměnil takhle přese mně kolem 8GB dat za týden). Když jsem šla za školním ajťákem, řekl mi, že Skype používá lidi s dobrým připojením, aby přes ně posílal data ostaních uživatelů a že se s tím nedá nic dělat, že nejsem první, komu se to stalo. Nevím, jestli je to tak pořád, každopádně tohle podle mě není ok, zvlášť když o tom normální člověk jako já vůbec neví. Hello bylo geniální – nemusí se nic instalovat, nemusím se nikde registrovat, po hovoru ho vypnu a je to. Jednoduché, funkční a demokratické. Prostě hudba budoucnosti, takové by měly věci být. …Je to jako rozdíl mezi hollywoodským blockbusterem s tisíéckrát ohranou linkou a nízkorozpočtovým filmem, který si klade otázky a postavy mají i víc než dvě vlastnosti. 🙂 Každý má své preference, já si stojím za svým.

  1. Tomáš Zelina napsal(a)

   Pokud vám nevadí angličtina, můžete jako náhradu vyzkoušet například talky.io, který funguje velice podobně – zvolíte název místnosti, odešlete druhé straně odkaz, a až dohovoříte, jednoduše zavřete stránku. S datovou náročností by to mělo být podobné, Talky používá stejnou technologii jako Hello.