Rubriky: Firefox

Přehled nejbližších plánovaných verzí Firefoxu

Vydání Firefoxu 3.6 je úspěšně za námi a je myslím čas se podívat, co nás čeká v nejbližší budoucnosti. Pro Firefox 3.6 je samozřejmě plánována aktualizace, která by měla být dostupná v průběhu února. S největší pravděpodobností ale neponese označení 3.6.1, ale rovnou 3.6.2. Zdánlivě nelogické číslování souvisí s verzí Firefoxu pro mobilní zařízení a verzováním renderovacího jádra Gecko. Firefox pro mobilní zařízení, který je vyvíjen pod kódovým označením Fennec, bude totiž postaven na verzi Gecko 1.9.2.1 tj. na trochu novější verzi než finální verze Firefoxu 3.6. Firefox 3.6.2 tak bude založen na Gecku 1.9.2.2 a verzování Firefoxu a Gecka tak zůstane synchronní.

Mimo aktualizace Firefoxu 3.6 přijdou na řadu i pravidelné aktualizace řad 3.5 a 3.0, které by měly být dostupné 16. února. Mimo to se dále pracuje na ladění odděleného běhu zásuvných modulů od Firefoxu a v průběhu února se pravděpodobně dočkáme betaverze. Vývojová větev nese označení Lorentz a výsledky by se měly uživatelům nabídnout v rámci automatických aktualizací jako některá z budoucích aktualizací Firefoxu 3.6.

Lehce jsme již zmínili Firefox pro mobilní zařízení, který bude pro platformu Maemo brzy dostupný ve finální verzi 1.0. Na zítřek je plánována již čtvrtá RC verze a doprovodí ji i finální verze Mozilla Weave Sync, který slouží k synchronizaci uživatelských dat mezi jednotlivými instalacemi Firefoxu. Majitele zařízení s Windows Mobile jistě potěší informace, že další alfaverze Firefoxu pro Windows Mobile by měla být dostupná začátkem příštího měsíce.

Závěrem ještě informace o připravované alfaverzi renderovacího jádra Gecko 1.9.3, na které bude založen Firefox 4.0. Ta by měla být dostupná v průběhu února a měla by přinést některé zajímavé novinky pro webové vývojáře. Máme se tedy nač těšit.

2 komentářů k článku “Přehled nejbližších plánovaných verzí Firefoxu”

  1. Charla napsal(a)

    Jak je to s podporou FF 3.0.x? Měl jsem za to, že měla být ukončena koncem roku a dále se měla rozvíjet už jen 3.5.x a nově 3.6.x

  2. Pavel Cvrček napsal(a)

    [1] Dobrá otázka. Mozilla garantuje podporu předchozí verze Firefoxu ještě půl roku po vydání nové verze. To by v případě Firefoxu 3.0 znamenalo garantovanou podporu do konce minulého roku. Když jsem se na to nedávno ptal, bylo mi Mikem Beltzerem (šéf vývoje Firefoxu) řečeno, že o ukončení podpory Firefoxu 3.0 se prozatím neuvažuje.

    Pro zajímavost: podle dat od Mozilly má u nás Firefox 3.0 stále podíl cca. 25 % mezi všemi instalacemi Firefoxu. Je ale fakt, že toto číslo v průběhu ledna výrazně kleslo (z cca. 40 %). Uvidíme, jak s tím zamává Firefox 3.6.