Rubriky: Firefox

Připravované novinky pro Firefox – lepší vyhledávání a IM

Když jsme se dnes zmiňovali o připravovaném prohlížeči pro iPad, tak trochu jsme zamlčeli dvě další novinky, které se v odkazovaném videu objevily. Na něm Alex Limi z Mozilly představuje dvě připravované novinky – lepší vyhledávání a integraci IM přímo do prohlížeče.

V čem lepší vyhledávání? Asi každý z vás zná pole vyhledávání, které je ve Firefoxu umístěno po pravé straně adresního řádku. Funguje dobře, ale existují i některé nevýhody. Alex zmiňuje například to, že uživatelé obecně používají jen výchozí vyhledávač a ostatní většinou nepoužívají vůbec. Na videu proto představil ideu úzké lišty po levé straně výsledků vyhledávání, kde by uživatelé mohli snadno přepínat výsledky vyhledávání v jednotlivých vyhledávačích.

Nová lišta vyhledávání

Poznámka: Obrázek je sejmut z videa. Omluvte mizernou kvalitu.

Uvedená funkce je již v zásadě připravena a v Mozille ji zkoušejí v rámci uživatelského testování. Výsledky jsou povzbudivé a uživatelé díky novému přepínání snadno nachází nové služby, pomocí kterých lze vyhledávat. Dříve, než se lišta dostane k uživatelům, projde ještě testováním pomocí TestPilotu.

Druhá připravovaná novinka, na kterou padla řeč, je označována jako Presence. Nejedná se v zásadě o nic jiného než o instant messaging (IM) v prohlížeči. Snadná komunikace přes komunikační protokoly Facebooku, Jabberu, ICQ apod. IM si ostatně nachází cestu i do Thunderbirdu. Časem by se tak mohl objevit i ve Firefoxu, ale s jiným pojetím a samozřejmě z toho pramenící jinou grafickou podobou. Hotovo prozatím není prakticky nic.

Mimochodem, není to v rámci komunikace jediná snaha v Mozille. Již brzy se v prohlížeči objeví možnost real-time komunikace. V praxi tak budete moci navázat videohovor s jiným uživatelem Firefoxu či jiného prohlížeče s podporou WebRTC.

7 komentářů k článku “Připravované novinky pro Firefox – lepší vyhledávání a IM”

 1. Petr napsal(a)

  Z Firefoxu se stává bumbrlíček. Což je mi líto. Jestli bych od něj něco chtěl, pak je to vyšší rychlost, rychlost a znovu rychlost… UI je na můj vkus dost pomalé.

 2. Menty napsal(a)

  UI je jednoznačně nejpomalejší ze všech prohlížeců. Bohužel. Rád bych viděl, zda FF jde vůbec na slabších strojích. Podle mně je to strašná škoda. Celkově by to chtělo Firefox hodně moc odlehčit a zrychlit. Celkově se neustále dozvídáme o nových funkcích, některé jsou fakt super. Než se jich ale dočkáme, tak to bude tak rok trvat. Už jenom ten nový skin Firefoxu je hotový přes tři čtvrtě roku a kde vlastně je? Kolikrát když přepínám mezi panely, tak to nějakou dobu trvá, než se vůbec přepne, podobně s novým panelem. A Firefox není v začítání stránek vůbec pomalý, pomalý v pohybu v prostředí prohlížeče.

 3. Juro napsal(a)

  Bohuzial pravda, Stale pomaly. Sekanie UI, pomala odozva a ten start../voci konkurencii/

 4. Pavel Cvrček napsal(a)

  Menty: Nový vzhled Firefoxu hotov není. To se obávám, že se pleteš.

 5. Menty napsal(a)

  Australis? Ten už je z části hotový, nemylím nová nastavení nebo správce stahování, ale nový vzled panelů a tak dále, to už všechno je. Už se to taky nějkou dobu objevuje na Nightly-UX kanálu, objeví se a zmizí. Nejspíš proto, že tam jsou chyby, myslím že kdyby to ale dali natrvalo už do Nightly kanálu a veřejnost to mohla dlouhodobě testovat, tak by se to určitě objevilo dříve. Navíc by bylo nejlepší to vydat celistvě, až budou všechny součásti hotové a odzkoušené. Takhle se to k nám dostane, ale za delší dobu a po částech, takže to ani nikdo neocení.

 6. Ed napsal(a)

  Mozilla má hodně zajímavé nápady, ale jejich realizace vázne. Mimochodem i s těmi videohovory v prohlížeči nebude první. Tohle bohužel systém uvolňování neminoritních verzí FF vůbec nezměnil. Problém je jinde. Snad už nebudeme muset nikdy čekat tak dlouho na něco jako je „speed dial“. Osobně nic takového zrovna nechci, ale nechápu, proč to Mozille trvalo několik let? Je to opravdu tak komplikovaná funkce nebo zbytečnost? Proč je tedy součástí nového FF? Neberte to zle Firefox pořád používám a rád, ale chtělo by to víc odvahy. Dřív byly nové funkce vítaná změna, ale teď už je většinou dlouho známe. Namátkou třeba nový Správce stahování. Co to připomíná? Dnes je těžké být úplně inovativní a originální, ale Mozilla na to má. Přesto to někde vázne.

 7. Terepin napsal(a)

  Menty: Už to bolo spomenuté mnohokrát, otrasná odozva UI je spôsobená tým, že beží v rovnakom vlákne, ako vykresľovanie stránok. Už sa pracuje na odňatí chromu do vlastného vlákna, ale pri klasickom tempe Mozilly to skôr ako tento rok hotové nebude.