Rubriky: Doplňky

Přístup ke Google Calendar z Thunderbirdu snadno a rychle

Na základě vašeho zájmu, který jste nedávno vyjádřili na Twitteru, startujeme pravidelně nepravidelné představování zajímavých doplňků pro Firefox, Thunderbird a další aplikace Mozilla. Dnes si představíme zajímavý způsob, jak „integrovat“ Google Calendar s Thunderbirdem. Řada z vás patrně ví, že ke Google Calendar lze přistupovat skrze rozšíření Lightning, ke kterému doinstalujete rozšíření Provider for Google Calendar.

Bryan Clark, jeden z vývojářů Thunderbirdu, však nedávno představil odlišný přístup. Ten je založen na prohlížení zpráv v panelech, které je obsažené v Thunderbirdu 3, a jednoduše otevírá webové rozhraní Google Calendar v novém panelu. Výhodou pro někoho může být, že odpadá nutnost instalace rozšíření Lightning, pro někoho pak může být nevýhodou malá integrace se samotným Thunderbirdem. Vše je totiž v samostatném panelu a nemůžete tak například vidět nejbližší události na panelu s poštou.

Rozšíření Google Calendar Tab prozatím není dostupné na serveru Mozilla Add-ons, ale můžete si jej stáhnout přímo z repozitory. Podmínkou je nainstalovaný alespoň Thunderbird 3 RC1. Myslím, že bude určitě zajímavé sledovat, kolik dalších webových aplikací bude tímto způsobem „integrováno“. Někdo už touto formou integroval GMail a Bryan Clark později ukázal způsob, jak si pomocí Chybové konzole otevřít do nového panelu libovolnou aplikaci.

Google Calendar v Thunderbirdu 3

10 komentářů k článku “Přístup ke Google Calendar z Thunderbirdu snadno a rychle”

 1. Hrach napsal(a)

  Ajajaj, ono to nepočítá s google app účty. :/
  A jinak, asi by to chtělo nainstalovaný Google Gears, ne?

 2. Pavel Cvrček napsal(a)

  [1] Pro chod Google Calendar není Google Gears potřeba. Je potřeba pouze pro chod v offline režimu.

 3. Hrach napsal(a)

  Vím, právě tak sem to myslel. Offline režim je strašně třeba. A přeci jenom, věřím, že přidávání offline dřív zprovozní google než lightning + google data provider.

 4. Charla napsal(a)

  [3] Offline mám, používám u kalendáře vyrovnávací paměť a kupodivu to funguje. Ovšem bohužel, pouze u jednoho kalendář, pokud nastavím vyrovnávací paměť (experimentální) u všech, nefunguje ani jeden.

 5. Charla napsal(a)

  Existuje zde však jeden problém, ale nevím zda ho způsobuje Lightning, nebo provider Google:
  Používám kalendář, který se synchronizuje s Google Calendar, avšak velmi často se stává, že mi Lightning načte událost, zobrazí upozornění na událost a i když kliknu na zrušit upozornění, okno se objeví ihned znovu a v podstatě nejde zavřít a neustále mi tu bliká upozornění na tutéž událost. Nevím zda je problém v komunikaci s Googlem, nebo zda je chyba přímo v lightningu. Nicméně chyby při komunikaci se vzdálenými kalendáři se také stávají. Velmi často mi po kliknutí na tlačítko uložit událost vyskočí chybové hlášení, že nelze zapsat událost.

 6. Jirka napsal(a)

  A jaka je mira integrace pri praci s Thunderbirdem? Predpokladam, ze to dane rozliseni neresi a Lighting v tomto jednoznacne vede nebo se mylim?

 7. Pavel Cvrček napsal(a)

  [6] Jak jsme psal v příspěvku, míra integrace je prakticky nulová. Na druhou stranu je webové rozhraní výhodou, když člověk pracuje s více kalendáři, které obsahují větší množství událostí. V takovém případě se Lightning při práci s kalendáři z Google Calendar stává pomalejší.

 8. Jirka napsal(a)

  [7] Asi me to tam nevyznelo tolik explicitne. Jinak je samozrejme kazda snaha dobra. Na e-maily v tabech se tesim uz dva roky.

 9. Hrach napsal(a)

  [8] Na emaily v tabech se taky moc těším, ale je to dost mizerné zatím, když novou zprávu v novém tabu nepíšu… 🙁 Doufám, že to bude co nejdříve.

 10. Charla napsal(a)

  [8] Také doufám. Snad ve verzi 3.1 🙂 Ta snad vyjde brzy po verzi 3.0, doufejme