Proč je ve správci úloh více procesů Firefoxu

Na fóru podpory se za posledních několik týdnů množí dotazy, proč je ve správci úloh vidět více než jeden proces firefox.exe, a jak to „napravit“. Nemusíte se bát, nejde o chybu.

Firefox byl v rámci projektu Electrolysis (zkráceně e10s) rozdělen na více procesů zcela záměrně. Není to žádná chyba a nic, co byste museli nějak řešit. Mozilla takto Firefox rozdělila proto, aby byl rychlejší, stabilnější i bezpečnější, za cenu mírného zvýšení spotřeby operační paměti.

Díky více procesům může Firefox použít vícejádrové procesory a různé úlohy (uživatelské rozhraní, běh JavaScriptu, funkce doplňků, různé kroky vykreslování stránek, …) běží zároveň a bez čekání.

Firefox je s více procesy i stabilnější. Problematický skript na složité webové stránce nebo chyba v ovladačích grafické karty neshodí celý zbytek prohlížeče. Stačí znovu na pozadí spustit právě spadlý proces a při prohlížení si možná ani ničeho nevšimnete.

V neposlední řadě tento krok zvýšil bezpečnost použitím tzv. sandboxu. Jde o pravidla pro každý proces, která určují, co může v počítači dělat. Např. číst soubory na disku, komunikovat po síti apod. Typicky proces pro běh doplňků nemusí mít přístup k vašim dokumentům a proces pro práci s grafickou kartou nepotřebuje přístup k internetu. Pokud by případný útočník nebo virus získal kontrolu nad nějakým z procesů Firefoxu, bude mít přístup k vašemu počítači pořád omezený tímto sandboxem.

Cenou za použití více procesů je lehce zvýšená spotřeba operační paměti. Většinou je paměti dostatek, ale na slabších počítačích, nebo pokud chcete najednou používat hodně programů, může dojít k vyčerpání paměti a jejímu odkládání na disk (tzv. swapování). Pokud k němu na vašem počítači dochází, můžete počet procesů nastavit podle tohoto článku nápovědy. Další tipy obsahuje i článek o spotřebě paměti. Doporučujeme to ale jenom v případě, že skutečně dochází k odkládání paměti na disk. Samotné nízké množství volné paměti zobrazované ve správci úloh ještě nemusí znamenat zpomalení počítače, jenom že spuštěné programy paměť používají a ta „neleží ladem“.

Informace o tom, jak rozdělení na více procesů probíhalo, najdete v dalších článcích se štítkem Electrolysis.

Jeden komentář k článku “Proč je ve správci úloh více procesů Firefoxu”

Přidat komentář

  1. Jirka napsal(a)

    Na toto jsem dlouhou dobu čekal.

    Již nějaký čas mám počítač s více jádry a až v poslední době někdo důležitý píše programy, které je dokonale využijí.

    Děkuji a jen tak dále.

    Odpovědět

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *