Rubriky: Firefox

Projekt Quantum


Na závěr letošního roku se jako česká komunita soustředíme na přítomnost na konferencích LinuxDays a OpenAlt, a tak jsme moc informací o Firefoxu na web nepsali. David Bryant ale včera zveřejnil projekt Quantum, který za zprávičku rozhodně stojí!

Poslední cca rok byla hlavní prioritou Mozilly práce na architektuře Electrolysis, jejíž vývoj pořád pokračuje. Projekt Quantum chce ale vytvořit úplně novou generaci jádra Firefoxu a první velké změny můžeme čekat už na konci příštího roku. Pokud nevíte, co si pod jádrem prohlížeče představit, je to ta nejzákladnější součást, která se nestará o nic menšího než zobrazování webových stránek. Většina vylepšení, která projekt Quantum přinese, souvisí s maximální paralelizací operací a využití komponent z experimentálního jádra Servo. Zkrátka Firefox brzy výrazně zrychlí.

Jak je to možné? První prohlížeče vznikaly v době počítačů s jedním procesorovým jádrem, nejinak Firefox. Dnes už jich má každý počítač i chytrý telefon dvě, čtyři či více. V rámci projektu Quantum nahradí Mozilla některé základní součásti Firefoxu novými komponentami ze Serva, které umí s moderními procesory pracovat lépe a rychleji. První znatelné změny slibuje David už příští rok. Pokud si chcete přečíst podrobněji, co projekt Quantum změní, doporučujeme tento příspěvek a také stránku projektu na Mozilla Wiki.

3 komentářů k článku “Projekt Quantum”

 1. pepin napsal(a)

  Na to se těším. Pociťuji, že Firefox neumí pracovat s více RAM a 4jádrem. Jak je zabráno v RAM tak 2 GB začne lágovat jako bych měl v RAMCE poslední 2 MB volného. Nicméně neutíkám a vyčkávám na změny.

 2. Karel napsal(a)

  Zní to hezky. A jak se zrychlí spouštění Firefoxu? O dob cca FF24 se trvání startu aplikace zdvojnásobilo nebo ztrojnásobilo.
  (tento příspěvek mohou laskavě ignorovat uživatelé, kteří FF spouští jednou za týden nebo mají SSD; kdo to spouští několikrát denně na HDD, tak to chápe. Děkuji)

  1. Michal Stanke napsal(a)

   Zrovna rychlost spouštění by se měla hodně zlepšit s Firefoxem 50. Je to jeden z důvodů, proč byl o týden odložen na 15. listopadu, aby se stihlo dostatečně otestovat nové zrychlení spouštění, které mělo být původně ve verzi 51.