Rubriky: Mozilla

Servo ukazuje působivý výkon


Servo je experimentální jádro vyvíjené Mozillou a komunitou v programovacím jazyku Rust. Zmínili jsme se o něm například v listopadu na OpenAltu v Brně.

Cílem jádra je maximálně využívat moderní hardware a paralelizaci a eliminovat všechny známé nedostatky současného Gecka. Tomu odpovídá i výběr programovacího jazyka, protože Rust je navržen právě pro psaní vícevláknových nebo procesových aplikací.

I když není Servo ještě finálním produktem, některé jeho části by se letos mohly objevit ve finálním vydání Firefoxu. Zaměstnanec Googlu Jake Archibald pak ukázal demo porovnávající jeho výkon s ostatními jádry. WebKit v něm dosáhl pouze 5 fps (snímků za sekundu), Firefox s Geckem 9 fps, Google Chrome 15 fps a Servo úctyhodných 60 fps.

Trochu delší video o Servu a využití GPU můžete zhlédnout na Air Mozilla.

3 komentářů k článku “Servo ukazuje působivý výkon”

 1. pepazdepa napsal(a)

  Zabiják XUL v plné kráse.

  Jsem opravdu zvědav, kolik lidí se z toho, že to možná bude výkonnější, ale jinak to zabije Firefox v tom, čím je Firefoxem, posadí na zadek.
  Protože zatím to tak v komunitě rozhodně nevypadá…

  1. Michal Stanke napsal(a)

   Já doufám, že Servo bude pro vývojáře otevřenější než Gecko a vrátí se/objeví nějaké další prohlížeče na něm založené, tedy že nebude jen ve Firefoxu.

   Co se týče XULu, ten už je odsouzený – není to web a nápad mít rozhraní v HTML podle mne není špatný.

   Zajímavé čtení, které jsem od napsání článku našel: https://dutherenverseauborddelatable.wordpress.com/2016/03/07/the-gecko-monoculture/, http://chrislord.net/index.php/2016/02/24/the-case-for-an-embeddable-gecko/ a http://chrislord.net/index.php/2016/03/08/state-of-embedding-in-gecko/

 2. pepazdepa napsal(a)

  Jde o to, co kdo (včetně Mozilly) od toho očekává. Aby se někdo ve svejch vizích, plánech a geniálních myšlenkách jak něco s hurá efektem totálně překopat pro krásné a lepší zítřky šeredně nesplet’…