Rubriky: Firefox

Rychlý Firefox pro Android je tu!

Mozilla uvolnila zbrusu nový Firefox pro Android. Po několika měsících práce tak přichází kompletně přepracovaný prohlížeč, u kterého zůstalo snad jen renderovací jádro Gecko, které je shodné s tím, které naleznete ve Firefoxu na desktopu. A výsledek stojí za to.

Mobilní Firefox

Nový Firefox pro Android řeší tři nejčastější výtky, které měli uživatelé k předchozím verzím. Jedná se o rychlost startu, rychlost odezvy a podpora Flashe. S tím vším by u nové verze neměly být problémy. Nové je též grafické rozhraní, které se od toho předchozího značně liší. Nová je domovská stránka, přepínání panelů je v horní části displaye a přístup k nastavením naleznete pod volbou Menu. Boční výsuvné lišty tak zmizely.

Jak již bylo řečeno, Firefox nabízí z pohledu možností pro webové vývojáře to samé jako Firefox na desktopu. Můžete se tak setkat s podporou WebGL či protokolu SPDY. Vývojáři hovoří o výrazně lepším výkonu oproti výchozímu prohlížeči v Androidu. Podobná porovnání bývají často hodně subjektivní, takže nejlepší je si to vyzkoušet.

Zajímavostí je, že nový Firefox pro Android je interně verzí 14. Renderovací jádro je tak novější než to, které je aktuálně v desktopové verzi. Do budoucna bude vydávání verzí patrně synchronizované s desktopem. Nový Firefox je nabízen v Google Play.

Abychom jen nechválili (nový Firefox pro Android je však skvělý!), tak je dobré zmínit i některé nedodělky. Třeba jsme zaregistrovali, že z Google Play nešel nový Firefox nainstalovat na telefon HTC Desire z důvodů údajné nekompatibility. Balíček stažený přímo od Mozilly však funguje naprosto bez problémů (nahlášena chyba).

Nový Firefox pro Android též není prozatím k dispozici pro tablety. Pro ně by měl být dostupný ve verzí 15 tj. v příští verzi. Až v příští verzi by též mělo být dostupné vyhledávání na stránce a do verze 16 se chystá výběr textu na stránce. Tolik asi k největším nedostatkům, které jsme zaregistrovali.

12 komentářů k článku “Rychlý Firefox pro Android je tu!”

 1. Michal Růžička napsal(a)

  Když jsem zkoušel betu, tak jsem měl problém se synchronizací záložek přes Mozilla Sync – přeskládávalo mi to záložky v desktopovém prohlížeči dle abecedy, jak byly řazeny v mobilním Firefoxu. Už je to opraveno? (Nechce se mi to zkoušet, tenkrát jsem musel záložky obnovit ze zálohy…)

 2. DiGi napsal(a)

  Ono má Desire stejně bohužel tak málo interní paměti že to ani nemá cenu zkoušet 🙁

 3. Marek Turnovec napsal(a)

  A mně nejde nainstalovat na tablet Asus Transformer TF101. Asi není Android jako Android… 🙁

 4. Charla napsal(a)

  Chválím. Konečně mohu začít FireFox používat 😉 Nicméně všiml jsem si jednoho neduhu a nevím zda je to chyba, nebo jen náhoda. Ale mám deaktivované veškeré doplňky, a když je aktivuji….tak se v podstatě nic nezapne, po chvíli jsou zase zašedlé a „zakázané“ Stejně jako některé volby z nastavení jsem možná přehlédl, ale třeba nastavení domovské stránky. Ale i kdyby tohle chybělo a problém s doplňky se řešil až v další verzi, tak za tuhle změnu, kterou je aktuální verze pro Android by vývojáři zasloužili pusu 🙂

 5. Richard napsal(a)

  Jako nedostatek bych viděl i to, že si FF všechno ukládá jako data a nic jako cache. Takže bobtná a bobtná a plní místo v paměti telefonu (i když je nainstalovaný na kartě). Takže si mohu vybrat, jestli si nechat zaplnit paměť (např. na HTC Desire otázka chvilky), nebo mazat celá data prohlížeče, tj. včetně např. záložek, nastavení synchronizace atd. Případně je tu třetí možnost (a obávám se, že tu zvolím, přestože si myslím, že FF je nejlepší prohlížeč), tj. FF odinstalovat a používat jiný browser… 🙁

 6. Loogr napsal(a)

  Článek pěkný, tohle ale beru jako vtip: http://www.mozilla.org/en-US/firefox/mobile/platforms/

 7. Š napsal(a)

  Zkopírovat text ve stránce až ve verzi 16? Kdy to bude? Je někde roadmap pro Firefox Mobile?

 8. ataman napsal(a)

  najedu na lžidnes, abych zkusil nějaké to flashové video v novém ff pro android a co myslíte … prd 🙂 nehraje 🙁 zkoušel jsem to samé interním prohlížečem sgs3 a jede bez problému. škoda 🙁

 9. Charla napsal(a)

  Tak jsem restartoval telefon a nestačím se divit. Zapnu FX a sync není nastavený, záložky pryč a přesto že mám FX na kartě, tak mi v telefonu data zabírají 30 MB 🙁 To si Mozilla dělá srandu, ne?

 10. Pavel Cvrček napsal(a)

  [3] Však je ve zprávičce zmíněno, že Firefox 14 není určen pro tablety.

 11. Š napsal(a)

  [7] Přešel jsem na Nightly (16) a funguje dobře. FF je rychlý, je vidět obrovský kus práce. Ještě dotaz: Jde někde nastavit domovská stránka? Nikde jsem to nenašel…

 12. Terepin napsal(a)

  Nepochopím, prečo doteraz nedokáže zarovnať text podľa obrazovky.