Rubriky: Firefox Mozilla

Shumway nebude náhradou Flashe


Shumway je platformně nezávislý open source přehrávač Flashového obsahu, zcela založený na webových technologiích. Vývoj alternativy pro Adobe Flash už ale není pro Mozillu prioritou.

Sumway byl představen v listopadu 2012 jako projekt Mozilla Research. Podobně jako pdf.js nahradil Adobe Reader, měl Shumway nahradit Flash. Význam Flashe na webu ale velmi rychle klesá – Google ještě letos přestane přijímat do svých systémů nové Flashové reklamy a příští rok odstraní i ty stávající.

Od září vývoj Shumwaye na GitHubu pomalu utichl a víceméně oficiální konec přišel přesunem bugů v Bugzille do části Firefox Graveyard. Ukončení vývoje Shumwaye ze strany Mozilly dává smysl, protože šlo o investici do platformy Flashe, která je na webu potlačována jako celek.

6 komentářů k článku “Shumway nebude náhradou Flashe”

 1. mrx napsal(a)

  Začínám mít čím dál větší pocit, že se na Mozillu nabalila hromada vyčůránků. Výsledky žádné (kolikátý je to už nedotažený projekt?!) a nezdá se, že by někomu vadily ty rozfofrované peníze… nj neziskovka, to se jim to hospodaří za cizí peníze bez zodpovědnosti.

 2. AlpinCZ napsal(a)

  Také si poslední dobou všímám. Zavádí se mraky nových věcí (některé navazují na předešlé a již zrušené projekty) a uteče rok-dva a zase se ruší, přesouvá, odkládá a pak se znova rozjíždí něco nového, přelomového a maximálně perspektivního… na rok.

 3. Michal Stanke napsal(a)

  Můžete být prosím trochu konkrétnější?

 4. kovsoft napsal(a)

  jj tak čo bude ofiko náhrada Flasch čo už nebude nikde ? Nejaká odpoveď fundovaná?! Dík moc .

  1. Michal Stanke napsal(a)

   Přece HTML5. 😉

 5. Calvin napsal(a)

  Tak hlavně, že zvládli dotáhnout Firefox x64 do konce 🙂