Rubriky: Firefox

Firefox 19 příchází se integrovaným prohlížečem PDF

Mozilla dnes vydala Firefox 19 pro desktop a Android. Asi nejvýraznější novinkou je integrovaný prohlížeč PDF, který je založený na HTML5. Odpadá tak nutnost mít pro prohlížení PDF dokumentů na webu nainstalován externí program. Zároveň tento PDF prohlížeč ukazuje, co dnes webové technologie vše dokáží. Je asi jen otázkou času, kdy se do odpovídající kvality dostane také implementace Flashe v JavaScriptu.

Zablokování Javy na webu Komerční banky

Mimo novinek pro vývojáře stojí za zmínku úpravy zrychlující start prohlížeče. Naopak se nakonec ve Firefoxu 19 neobjevila ochrana proti změněnému vyhledávání v adresním řádku prohlížeče, která se nakonec objeví „až“ s Firefoxem 20. Detailnější přehled novinek Firefoxu 19 můžete nalézt v poznámkách k vydání.

Pozadu nezůstává ani Firefox pro Android, který v nové verzi snižuje hardwarové nároky na procesor telefonu na 600 Mhz. Zaujala nás též podpora pro motivy. Firefox pro Android si lze jako vždy stáhnout na Google Play.

8 komentářů k článku “Firefox 19 příchází se integrovaným prohlížečem PDF”

 1. Ragimiri napsal(a)

  Prohlížečem PDF jsem nadšený, konečně nemusím ve škole řešit, zda se PDF otevírá v Acrobatu, Foxitu či jiném prohlížeči.

  Lze ovšem nějak nastavit standardní velikost zobrazeného souboru? I když nastavím „Podle šířky“, po novém spuštění si to nepamatuje.

 2. . napsal(a)

  Nevím jestli je to pdfkem nebo prohlížečem, ale když jsem zkoušel v Auroře něco vykopírovat ze 3 různých kusů PDF, tak ten text mi pak házel znak na řádek, takže z toho byl krásně dlouhý sloupeček. Na čtení ok, na manipulaci ne.

 3. Homer Simpson napsal(a)

  Musím říct, PDF prohlížeč se podařil. Asi budu mít vypnutý externí modul pro PDF navěky.

 4. Wočko Syslak napsal(a)

  Do budoucna by se hodilo zobrazeni dvou stranek vedle sebe při dnešních širokoúhlých displejích. Jinak je to fakt perfektní.

 5. Ragimiri napsal(a)

  Ad 2: Máte pravdu, s kopírováním textů (hlavně s diakritikou) to má pořád problémy.

 6. Charla napsal(a)

  Zkusil jsem a chválím, tohle se Mozille povedlo, jen jedna věc je trochu nepěkná. Při zobrazení velkého dokumentu se mi mi zobrazí první stránka a přejedu-li na druhou zobrazí se mi tam načítací kolečko a čekám několik sekund, než se stránka vykreslí. Chtělo by to tedy cachochat pár stránek dopředu.

 7. Ragimiri napsal(a)

  Ad 1) Jelikož jsem nikde řešení nenašel (a myslím, že ani není), založil jsem požadavek na Bugzille. https://bugzilla.mozilla.org/show_bug.cgi?id=845946

 8. Krystof napsal(a)

  Povedené. Jsem spokojený 🙂