Rubriky: Firefox

Slíbené novinky pro Firefox 67

Firefox 67 je nyní v Nightly a tak už je možné odhadovat, jakých novinek se v jeho finálním vydání dočkáme. Kromě WebRenderu a odstranění sdílení snímků přibudou i nové funkce a vylepšení.

Upozornění na úniky dat

Na navštívených stránkách, kde došlo v posledních 12 měsících k úniku dat, o něm bude Firefox informovat a doporučí změnu hesla a další kroky. Jde o rozšíření služby Firefox Monitor, kde si můžete ověřit, jestli a v jakých únicích byla vaše data přítomná.

Tato funkce už je pod předvolbou dostupná v nočních verzích formou systémového doplňku.

Nový editor předvoleb about:config

Když už jsem zmínil předvolby, je potřeba upozornit, že Firefox 67 dostane také novou stránku about:config. Právě skrze ní se upravují skryté předvolby a uživatelé Nightly už ji budou velmi dobře znát.

Při používání about:config vás bude hlídat drak, to abyste dávali pozor a neprovedli žádnou neplechu. 😉

Nově se na ní budou předvolby zobrazovat až po zadání vyhledávání nebo po explicitním zobrazení celého seznamu. Společně s vypnutím možnosti předpnout předvolby poklepáním se tím zabrání nechtěné změně některých nastavení. Naopak bude jednodušší přidání předvolby nové.

Blokování otisku prohlížeče a těžby kryptoměn

Nová verze Firefoxu přidá do nastavení funkce blokování obsahu (dříve ochrana proti sledování) také automatické blokování těžby kryptoměn. Že nějaká stránka těží kryptoměny na první pohled nepoznáte. Na pozadí ale váš počítač dělá poměrně složité výpočty a to samozřejmě stojí energii a potenciálně ho to i zpomalí. Takové chování je bez vašeho souhlasu minimálně neslušné.

Kromě toho budete moci zablokovat i pořizování otisku prohlížeče. Jde o techniku, kdy servery nebo reklamy, které vás chtějí sledovat, posbírají co nejvíce informací o prohlížeči včetně velikosti okna a podle těchto údajů vás poznají i pokud nejste přihlášení, připojujete se z jiné sítě apod.

Je nutné podotknout, že obě tyto možnosti budou jen v rozšířeném nastavení. Můžou a také způsobují nefunkčnost některých webových stránek.

Automatické vyplňování hesel

Správce hesel ve Firefoxu pochopitelně hesla automaticky vyplňovat umí. Bez zásahu do about:config ale nebylo možné tuto funkci vypnout a hesla vyplňovat jen na vyžádání. Tato volba teď bude přímo v nastavení. V přihlašovacích formulářích také Firefox žlutě zvýrazní vstupní pole, pokud byla přihlašovacími údaji automaticky vyplněná, abyste to nepřehlédli.

Zdroje: gHacks.net, soeren-hentzschel.at

3 komentářů k článku “Slíbené novinky pro Firefox 67”

Přidat komentář

 1. Jan napsal(a)

  zvírazní

  Odpovědět

  1. Michal Stanke napsal(a)

   ✔️

 2. lukaš napsal(a)

  a kedi firefox bude blokovat reklami bez použitia doplnkou?

  Odpovědět

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *