Rubriky: Doplňky Firefox

Souboj o nejpoužívanější doplněk pro blokování reklam


Dlouhá léta platil za standard v blokování reklam Adblock Plus (ABP). S ohledem na jeho rychlost a později hlavně kontroverzní „nerušivé“ reklamy o tom ale mnoho z nás začalo pochybovat. ABP je podle serveru s doplňky stále nejpoužívanější, hned na druhém místě už je jeho konkurence uBlock Origin (uBO). Podle reakcí uživatelů je rychlejší, blokuje lépe a je připravený pro nový Firefox 57 a následující verze.

Na serveru ghacks.net si mimochodem všimli, že počet uživatelů ABP klesá mnohem více, než kdo očekával. Za rok totiž spadl počet denních uživatelů z 21 milionů na 15 milionů, a počet stažení ze 180 tisíc na 90 tisíc. První příčinou, která vás možná napadne, je odliv uživatelů směrem k uBO. Ten ale za stejné období získal jenom 2,5 milionu uživatelů, i když stále roste. Trhlinu tím zároveň dostává i teorie o vlivu počtu uživatelů Firefoxu jako takového – ani u ostatních oblíbených doplňků s veřejnými statistikami totiž tak veliký propad vidět není a stejně jako uBO buď rostou, nebo si trvale drží svůj stav.

Čísla, zvláště týkající se počtu denních stažení, mohou být ovlivněna vydáváním nových verzí, prázdninami apod. Trend za celý rok je ale zřejmý. Osobně si myslím, že hlavní příčinou budou ony záměrně neblokované reklamy v ABP. Navíc mu přituhuje konkurence, kromě uBO je to vlastně i ochrana proti sledování zabudovaná přímo ve Firefoxu. Pro uživatele, kteří slyší na otázku soukromí, je rozhodně přijatelnější vidět pár reklam, které nejsou označeny jako sledující, než ty, které si to zaplatily.

Věděli jste o tom, že Adblock Plus záměrně neblokuje některé reklamy? Používáte ho stále, přešli jste na uBlock Origin, nebo čekáte na Firefox 57 a možnost zapnout ochranu proti sledování i pro běžné prohlížení?

13 komentářů k článku “Souboj o nejpoužívanější doplněk pro blokování reklam”

 1. mstudi napsal(a)

  Uz dlhsiu dobu nepouzivam ziadny blokator reklamy, pouzivam len tracking protection vo firefoxe na vsetky stranky a nacitavanie stranok je niekolkonasobne rychlejsie. Adblock/uBlock zbytocne zvysuju pamatovu narocnost firefoxu a tych par reklam co to zobrazi ozeliem, na niektore aj kliknem ak chcem podporit stranku.

 2. Marián Kyral napsal(a)

  ADB používám hlavně na blokování otravných reḱlam. Ostatní, neagresivní reklamy nechávám. A poslední dobou používám ADB i na odstranění některých „moderních“ prvků na stránkách (otravné kolotoče s upoutávkami na články, které jsem buď četl, nebo mne nezajímají – ideálně přes půl stránky – třeba diit.cz)

 3. xystus napsal(a)

  Používám Adblocker Ultimate. Ve filtrech můžete přidat i I don’t care about cookies.

 4. mrfox napsal(a)

  Zase bych nedémonizoval to neblokování reklam v ABP. Jednak se to dá jednoduše vypnout, a pak taky, co vím, tak to blokuje hlavně „reklamy“ na Googlu. Ale tam je otázka jestli to jsou klasické otravné reklamy nebo prostě zaplacené výsledky ve vyhledávání na začátku stránky, o které s ABP příjdete. Třeba při hledání zboží a eshopů je tohle celkem nechtěná funkce blokovače. Jinak ten odliv bych viděl spíš na to, že lidi na weby chodí z mobilu, kde si ABP běžný uživatel Chromu nenainstaluje a „buzerováním“ webů, aby si uživatelé vypli ABP, jinak se jim nezobrazí obsah atd.

 5. Charla napsal(a)

  Dlouhá léta jsem používal jedině ABP, náhradu jsem ani nehledal. Nebyl důvod. To že některé malé bannery označí jako nerušivé mi nevadí. Dokonce spustě stránek jsem dal výjimku aby je neblokoval vůbec, protože chápu, že redaktoři chtějí být z něčeho taky živi. Obecně mi nevadí nějaké malé proužky, obrázky uprostřed článků. Co mi vadí a proč používám blokování reklam je fakt, že stále 80% stránek je tak protkaných bannery a nejlépe těmi co vyskočí a začnou zvučit, překrývajíce celou stránku. Osobně jsem po dlouhých letech přešel na UBO jelikož byl FX 57+ ready, a měl jsem vzkazky, že zatěžuje méně PC a filtruje lépe. A navíc jsem používal ABP a k tomu ABP pomocník pro skrývání elementů. Nyní mám vše v jednom doplňku. Tak uvidíme co ukáže čas. Přejít zpět, mohu vždy.

 6. David Jakubec napsal(a)

  Jenoznačně Ubo, ale ihned vypínám všechny filtry a používám jen vlastní. Než jsem je začal psát , řekl jsem si, nesmím je psát tak abych musel používat poté nějakou výjimku. Za další, nesmí blokovat skripty, které mohou ovlivňovat samotnou stránku, to znamená, že se nestane, že něco kromě reklamy, na stránce přestane fungovat. Pořád někde čtu, že někomu nefuguje třeba fejsbůk, protože ty pravidla které používá, psal nějaký ignorant, který se nezajímal, jestli, něco přetane fungovat.

  Vypadají zhruba takhle,
  ! [VentunoTech.com; video ad platform; IN; upd:]
  ! #company: Ventuno Technologies Pvt. Ltd.; ceo: Murugan Subbu; hq: Chennai, India#
  ! *************************************************************************************************
  /^http://log\.ventunotech\.com/plugins/(beacon|status)\.gif\?/$image,other
  /^http://venlog-\d{10}\.us-west-\d\.elb\.amazonaws\.com/plugins/beacon\.gif\?/$image,other
  !/^https://vtnpmds-a\.akamaihd\.net/\d+/(\d{2})-(\d{2})-(20[12]\d)/\3\2\1\d{2}__[\dA-Z]+_resize_resize_320x180\.jpg$/ – dynamic filtering
  !/^https://vtnpmds-a\.akamaihd\.net/\d+/\d{2}-\d{2}-20[12]\d/\w+_resize_resize_(150×84|320×180)\.jpg$/ – dynamic filtering
  !/^https://vtnpmds-a\.akamaihd\.net/\d+/\d{2}-\d{2}-20[12]\d/\w+_200x150\.jpg$/ – dynamic filtering
  !/^https://vtnpmds-a\.akamaihd\.net/\d+/\d{2}-\d{2}-20[12]\d/\w+_crop_org_resize_(150×84|320×180)\.jpg$/ – dynamic filtering
  !/^http://ventunovideos\.edgesuite\.net/\d+/\d{2}-\d{2}-20[12]\d/\w+\.jpg$/ – dynamic filtering
  /^https://vtnpmds-a\.akamaihd\.net/\d+/(\d{2})-(\d{2})-(20[12]\d)/(\3\2\1\d{2}|\w+)_[\dA-Z]+\.mp4$/$media
  /^http://ventunovideos\.edgesuite\.net/\d+/\d{2}-\d{2}-20[12]\d/\w+\.mp4$/$media

  My filters​​​​​8,210 used out of 8,244

  Až je trochu víc optimalizuju, chtěl bych je někam aploudovat

  1. David Jakubec napsal(a)

   Trošku jsem změnil postoj, povolil jsem autorovy filtry, protože používá pokročilé metody blokování, podobně jako adguard blokovač. A budu dělat jen rozdílové, k doplnění, navíc pokud možno neregexpové.

 7. R2D2 napsal(a)

  Ublock Origin je rozhodně lepší, ale Adblock Plus je zatím stále známější a používanější. Hlavně model „výpalného“ u ABP je hodně ziskový. Přestože to odrazuje část uživatelů, tak se jim to vyplatí. Nějakou dobu to nemusí řešit. Uživatelů mají zatím stále dost. I když bych očekával, že když na tom takto vydělávají, tak se víc zaměří na vývoj. To se bohužel nestalo. Pořád je to lepší než některé podezřelé alternativy. U nich bych si dával pozor, co všechno dělají a jaká mají pravidla ochrany soukromí. U ABP alespoň víte, jak na vás vydělává.

  1. Michal Stanke napsal(a)

   R2D2: ABP teď vypadá, že se konečně začnou věnovat i vlastnímu prohlížeči, který je vlastně jenom zastaralý klon Firefoxu (v případě Androidu), ale pro konkurenci a rozmanitost na poli prohlížečů je to jedině dobře.

 8. lukaß napsal(a)

  adblock je super spolahlivo blokuje použivam ho ako na tablete tak aj na pc mislim vo firefoxe pre android a windows

  1. Petr Pokorný napsal(a)

   Já ho používal k tržní selekci: dobré weby jsem měl vypnuty, špatné zapnuty. Tak by to mělo fungovat. Od určité doby však to funguje tak, že ty prolhané zablokovat nejde skoro v ničem. A přitom musím občas číst všechny. Sice to ukáže, že se něco zablokuje, ale jako minulý rok už to nemohu ovlivnit.

 9. Trashman napsal(a)

  A můžete napsat, jak ty doplňky chcete používat, když ve Firefoxu 57 budou všechny zakázány? Zkoušel jsem betu a tam nejede vůbec nic. Firefox bez doplňků je opravdu na nic.

  1. Michal Stanke napsal(a)

   Trashman: ABP je pro Firefox 57 ve vývojové verzi, uBO už ale nějakou dobu normálně funguje i v nočních verzích. Které konkrétní doplňky vám tam nefungují?