Thunderbird 3.0 nově dohledává nastavení účtů pro Seznam.cz

Jednou z novinek Thunderbirdu 3.0 je automatické dohledávání konfigurace poštovních účtů. V praxi to znamená, že když vytváříte nový poštovní účet, zadáte pouze své jméno, e-mailovou adresu a heslo k ní. Thunderbird se na základě těchto informací pokusí dohledat či uhodnout potřebnou konfiguraci pro poštovní účet. Tu se nejprve snaží nalézt ve složce s nainstalovaným Thunderbirdem, poté ve webové databázi Mozilla Messaging a nakonec zkouší hádat.

V řadě případů Thunderbird dokáže dohledat nastavení pro POP3/IMAP či SMTP za uživatele, který se těmito pojmy nemusí vůbec zabývat. Hezkým příkladem může být GMail či nově poštovní schránky u Seznam.cz, jejichž podpora byla díky Mozilla.cz před pár dny přidána.

Co je vlastně pro přidání podpory poskytovatele potřeba? Postačí vytvořit jednoduchý XML soubor, který popisuje nastavení poštovního účtu, a nechat jej schválit do databáze dostupných konfigurací. Podmínkou je, aby konfigurace popisovala jak příchozí, tak odchozí server. Poskytovatelé, kteří nenabízí vlastní SMTP server (u nás např. Centrum.cz), tak mají bohužel smůlu.

Nastavení poštovního účtu pro Seznam.cz v Thunderbirdu

Přečtěte si také

7 odpovědí

Přidat komentář

 1. Pavel napsal(a) :

  Aha, tak to je ta novinka, kvůli které jsem minulý týden u zákazníka málem sežral počítač, protože mi to vnucovalo naprosto nefunkční nastavení u jeho e-mailu na centrum.cz? Teprve napotřetí se mi podařilo ovládnout vztek a včas to přerušit a nastavit ručně. Velmi se přimlouvám za položku v menu, kde bych se dostal do starého dobrého ručního nastavení (např. v situaci, kdy mi TB vnucuje IMAP a já chci použít POP3)

  Odpovědět

 2. Charla napsal(a) :

  Osobně bych ocenil hned v prvním kroku volbu ‚zkusím štěstí‘ a ‚vím co dělám‘ to že ta automatika je nepřeskočitelná hned, je lehce …… ošklivé

  Odpovědět

 3. Zdenek napsal(a) :

  Toto je také jeden z důvodů, proč jsem zanevřel na TB

  Odpovědět

 4. Jan Jílek napsal(a) :

  Pavel, Charla: Naprostej souhlas!
  Zdenek: ještě mu dam šanci a zkusim zjistit jak to nastavit

  Odpovědět

 5. Jan Jílek napsal(a) :

  Pavel: Tak nakonec bylo řešení velice jednoduché, stačí odpojit síťový kabel a tato „inteligentní“ funkce se neprovede a naskočí mi výběr protokolu pop3 🙂

  Odpovědět

 6. Pavel napsal(a) :

  Jan Jílek: Díky za tip!

  Odpovědět

 7. Luděk Janča napsal(a) :

  Nedávno jsem nastavoval jeden seznam účet na TB a to nastavení ja fakt na chuj. Dokonce ani to ruční nastavení za nic nestojí. Celkem jsem ho musel překecávat a stylem pokus omyl zkoušet co se stane. Ach jo!

  Odpovědět

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *