Rubriky: Thunderbird

Thunderbird umožní posílání velkých příloh

Jak asi řada z vás ví, posílání velkých příloh může být přes Thunderbird problém. Ne snad proto, že by bylo nějaké omezení přímo na jeho straně, ale jednoduše proto, že servery pro odesílání pošty (SMTP) mají většinou omezení na maximální velikost odesílané zprávy. Velké přílohy se proto nedoporučuje přes e-mail posílat, ale na místo toho je uložit na nějaké online úložiště a poslat odkaz.

Co si budeme povídat, pro řadu lidí je přirozenějším a jednodušším způsobem, jak někomu poslat soubor, jej přiložit do přílohy zprávy a poslat. Naráží to však na již zmíněné omezení velikosti a navíc ne vždy je protistrana nadšena z velké přílohy e-mailu. Celý problém je hezky vyjádřen v jednom díle komixu xkcd. Vývojáři Thunderbirdu plánují tento problém vyřešit.

Jak? Zjednodušeně řečeno, pokud bude příloha příliš velká, provede se při odesílání zprávy nahrání přílohy na online úložiště a příjemci dorazí v e-mailu na místo přílohy odkaz ke stažení. Prozatím zbývá u uvedené funkce dořešit několik otázek, ale s uvedenou funkcí se v některé z budoucích verzí Thunderbirdu pravděpodobně dočkáme.

4 komentářů k článku “Thunderbird umožní posílání velkých příloh”

 1. Charla napsal(a)

  Zajímavá myšlenka. Jsem zvědav na podrobnosti, například, jak dlouho soubor na uložišti zůstane, do jeho vyzvednutí? bude přístupný? Teoreticky je to totiž perfektní řešení, ale představa, že mám poslat např. nakenované faktury a ty se někam uploadují a někdo k nim může mít přístup, není zrovna ideální. Bylo by hezké kdyby takové uložiště bylo přímo u Mozilly, té bych i docela věřil.

 2. damian napsal(a)

  Dejte tam raději odkaz na stránku komiksu — je na ní obsažen tooltip, který rozvíjí pointu. http://xkcd.com/949/

 3. damian napsal(a)

  A pro ty co neumí anglicky: http://www.abclinuxu.cz/clanky/komiks-xkcd-949-prenos-souboru

 4. jirka napsal(a)

  super, tohle me uz napadlo davno (nechci frajerit), nejaky plugin co by tohle resil pro ruzne sluzby. Treba s nastavenim pravidel, kdy prilohu nekam nahrat, nebo potvrzovaci dialog pri odesilani. A zase opacne, u prijemce by se dala priloha ze serveru stahnout na pozadi treba automaticky, nebo az v pripade potreby.