Rubriky: Mozilla Thunderbird

Thunderbird zůstává pod křídly Mozilly


Po dlouhém zkoumání a zvažování možností, jestli by se Thunderbirdu nedařilo lépe pod jinou organizací, došla Mozilla k závěru, že se o svého e-mailového klienta i nadále postará. Po právní a finanční stránce jej zaštítí nadace Mozilla Foundation. Bude ale potřeba zajistit vlastní infrastrukturu a oddělit ji od té stávající, kterou Thunderbird sdílí s Firefoxem a Mozilla Corporation.

Diskuze o možnostech, co s Thunderbirdem, začaly na konci roku 2015. Z různých průzkumů vyšly tři reálné možnosti, o kterých se nakonec rozhodovalo – Software Freedom Conservancy (SFC), The Document Foundation (TDF) a nakonec nová domluva pod křídly nadace Mozilly. První zaměření bylo na SFC a TDF. V průběhu jednání s nimi se ale podařilo zajistit dostatečný zdroj příjmů z příspěvků uživatelů a nakonec Thunderbird zůstává s Mozillou. Ty největší problémy, které souvisí s infrastrukturou, by teď žádný přesun pod jinou organizaci nevyřešil. Pokud by se spolupráce Thunderbirdu a nadace Mozilly nedařila, v záloze je plán na nalezení nové organizace, která by vývoj zaštítila, během cca 6 měsíců od rozhodnutí se od Mozilly oddělit.

A co bude dál? Po zajištění domova se může komunita okolo Thunderbird soustředit na technické výzvy – zmiňované zajištění vlastní infrastruktury nebo dostatečného počtu aktivních vývojářů a zapojení lidí ze širší komunity do vývoje a směrování projektu. Z dlouhodobého hlediska zřejmě Thunderbird přestane používat Gecko a přejde na webové technologie. Zatím je to hudba relativně daleké budoucnosti, ale je třeba s takovou možností počítat a pomoc lidí z Mozilly a vývojářů Firefoxu se i při tom může hodit.

9 komentářů k článku “Thunderbird zůstává pod křídly Mozilly”

 1. Jirka napsal(a)

  Je fajn, že Thunderbird pokračuje.

  Jen bych se rád zeptal, offline pošta bude pokračovat? A ještě, co Thunderbird a instant messaging?

  Děkuji.

  1. Michal Stanke napsal(a)

   Webovými technologiemi je myšlen přepis pomocí HTML, CSS, JavaScriptu apod., ale Thunderbird bude pořád fungovat i offline a ukládat poštu i bez připojení k internetu. Konkrétní plány ještě ale nejsou, je to v řádku let. Viz odkazovaný článek na Root.cz.

 2. Marty napsal(a)

  Thuderbird zpráva super. … Ale co SeaMonkey? Stav projektu je jaký? Zdá se, že sice vydávají nové verze i nadále, ale příliš pomalu a neuspořádaně. Tak třeba SeaMonkey 2.46 stable byl vydán před 5 měsíci, SeaMonkey beta už asi vůbec neexistuje. Jediné SeaMonkey nightly 2.52 snad drží krok s Firefox nightly. Ale i tak je to bída. Funkcemi se Firefoxu nerovná. Je to dobrá alternativa, ale projekt vypadá polomrtvý. Máte nějaké jiné informace o stavu SeaMonkey? Vydáte nějaké články na tomhle webu?

  1. Michal Stanke napsal(a)

   Neměl jsem teď moc času tady psát, ale nedávno vyšel příspěvek na jejich blogu. Alespoň jsem ho přeposlal redakci Root.cz a tady je https://www.root.cz/clanky/seamonkey-ma-malo-vyvojaru-ohrozuji-ho-zmeny-ve-firefoxu/. Každopádně pro nás SeaMonkey není úplnou prioritou – jak píšete, moc se tam neděje a uživatelská základna v ČR je taky docela malá.

 3. Petr napsal(a)

  Tak snad Mozilla nedomrvi (pouzil bych i ostrejsi vyraz, ale radeji neriskuji) Thunderbird stejne jako Firefox…

 4. Jan napsal(a)

  Dobrý den. Ono to do této diskuze moc nepatří, ale…
  Prosím Vás, můžete někdo poradit čím nahradit v nové verzi TB nefungující doplněk „Conversations“? Za dobu používání jsem si zvykl na to, že v panelu náhledu zpráv vidím i související zprávy a mohu je jednoduše zobrazit. Návyk je až takový, že jsem na novou verzi TB nepřešel a vyčkávám, jestli bude vývojář doplňku pokračovat. Nevím o tom, že by TB mělo nějaké takové možnosti přímo v sobě, ale nezávislost na doplňku by byla úžasná.

  1. Michal Stanke napsal(a)

   Pokud jde jenom o zobrazení souvisejících zpráv, Thunderbird v sobě nějaké možnosti má, byť trochu jiné. Ale přiznám se, že nic z toho moc nepoužívám.

   Konverzaci/vlákno zpráv jde zobrazit jednak klenutím na sloupec v záhlaví zcela vlevo (s tooltipem Zobrazíte vlákna zpráv). Další možnost je v záhlaví zprávy klepnout na tlačítko Další > Otevřít jako konverzaci. Alternativně ještě v seznamu zpráv v kontextové nabídce položka Otevřít zprávu v konverzaci.

   Jinak tady jsem našel nějaké vývojové verze, ale netestoval jsem.

  2. Jan napsal(a)

   Děkuji za odpověď, Michale.
   Vývojové verze doplňku jsou bohužel stejně nepoužitelné, jako poslední „ostrá“ verze.
   Vlákna zpráv mi bohužel na některé konverzace moc „nevláknují“, ale moc děkuji za tip na „otevřít jako konverzaci“. Není to sice stejně dobré jako nahrazovaný doplněk, nicméně jako berlička to zatím poslouží. Snad se vývojář časem ustrne a napíše novou verzi 🙂

 5. Jan napsal(a)

  Michale, ještě bych Vás chtěl poprosit o informaci, jestli je již v použitelném stavu „maildir“. V TB mám několik IMAP účtů a doposud raději používám typ úložiště „mbox“..