Tip: Jak na plynulejší přehrávání YouTube videí


Na YouTube už nenrazíte na video ve Flashi. Veškerý obsah server nabízí v HTML5 přehrávači, takže pro sledování videí nepotřebujete žádný zásuvný modul a všechno funguje ihned po instalaci samotného Firefoxu. Pořád ale můžete přehrávání malinko vylepšit.

Pokud se vám videa na YouTube nepřehrávají moc plynule, může vám pomoci vypnutí podpory formátů VP8 a VP9, které YouTube používá jako výchozí. Jejich přehrávání není hardwarově akcelerované, takže s ním má počítač více práce. Oproti tomu formát H.264 je akcelerovaný velmi dobře.

Všechno, co budete potřebovat, je doplněk h264ify. Před jeho instalací navštivte adresu https://www.youtube.com/html5. Na ní si ověřte, že váš Firefox na YouTube opravdu používá HTML5 přehrávač a že jsou formáty VP8 a VP9 podporované.

Teď už otevřete stránku doplňku h264ify a klepnutím na zelené tlačítko Přidat do aplikace Firefox si jej nainstalujte. Funguje ihned, takže ani nemusíte svůj Firefox restartovat. Pokud nyní znovu navštívíte adresu https://www.youtube.com/html5, uvidíte, že už YouTube podporu formátů VP8 a VP9 nerozeznává a jako náhradní tedy použije H.264, se kterým už váš počítač nebude mít tolik práce.

Pokud vám bude video ve Firefoxu nadále zlobit, neváhejte a navštivte naši podporu.

5 komentářů k článku “Tip: Jak na plynulejší přehrávání YouTube videí”

 1. Petr napsal(a)

  A nestaci nastavit v about:config
  media.webm.enabled=false ?
  Tak to mam ja a tvari se to ze to dela co ma.

  1. Michal Stanke napsal(a)

   Ano, tato předvolba funguje taky. Rozdíl je jen v tom, že zmiňovaný doplněk se omezuje na YouTube.

 2. Mik napsal(a)

  Obávám se, že po nainstalování doplňku do FF (Linux Mint) a jeho aktivaci se nejen začalo trhat video na youtube, ale celá FF se výrazně zpomalila…

 3. Calvin napsal(a)

  Mě to funguje skvěle i když nemám PC plečku pozoruji menší CPU usage a rychlejší odezvu.

 4. Karel napsal(a)

  Zdravím.
  Nic proti uvedeným radám, ale problém je stále ještě trochu složitější.
  Kdo chce, snadno získá i dnes na youtube flash, přehrávání youtube ve flashi stále ještě jde nastavit. Přepínač media.webm.enabled=false k tomu nestačí, detaily jsem neřešil, ale stále existují aktuální a oficiální doplňky, které to udělají za vás.
  Já jsem si vybral YouTube Flash Video Player, https://addons.mozilla.org/cs/firefox/addon/youtube-flash-video-player/. Je velmi příjemný, na stránky po instalaci přidá přepínač, který umožní volit, zda chcete použít flash, nebo html5. Rychle se tak ujistíte, zda i pro vás je stále flash výhodnější, než html5, nebo ne.
  Já mám ve flashi videa plynulejší, lepší nabídku pro výběr kvality videa (html5 mě šidí o kvalitnější streamy) a k tomu ještě méně reklam, než v html5, takže html5 nepoužívám.