Rubriky: Firefox

Vyjde Firefox 4 RC2, finální verze stále v úterý

Vydání finální verze Firefoxu 4 je plánováno na příští úterý. Jak se zdá, do této doby vyjde ještě Firefox 4 RC2. Konkrétní informace, co tato verze opravuje, nejsou známy, ale v Mozilla Wiki se zmiňuje jakýsi problém s některými špatnými certifikáty. Vzhledem k tomu, že detailní informace nejsou dostupné, bude se patrně jednat o nějakou bezpečnostní opravu.

S verzí RC2 se navíc zvětší počet jazykových verzí. Zatímco RC1 byla dostupná v 79 jazykových variantách, RC2 a v pozdější finální verze jich bude dostupných celkem v 83. Důležité je zejména přidání vietnamštiny a srbštiny, protože tyto jazyky mají u Firefoxu 3.6 nezanedbatelné množství uživatelů. Není bez zajímavosti, že všechny lokalizace jsou realizovány přispěvateli z řad komunity.

Gervase Markham z Mozilla Foundation si udělal pokrytí lokalizací a podle jeho výpočtů pokrývají lokalizace Firefoxu 4 93,7 % světové populace (čti: lidé najdou lokalizovanou verzi Firefoxu do svého mateřského jazyka). Jeho čísla vychází z Firefoxu 4 RC1, v kterém ještě nebyla zahrnuta vietnamština (1,32 %) a srbština (0,25 %). S nimi pokrytí překračuje hranici 95 %. Další lokalizace bývají obvykle přidávány v rámci minoritních aktualizací Firefoxu.

V odkazovaném dokumentu (ods, LibreOffice/OpenOffice.org) lze též nalézt zajímavé porovnání s ostatními prohlížeči. Z něj lze například vyčíst, že nedávno uvolněný Internet Explorer 9 je aktuálně dostupný „pouze“ v 38 jazycích. Lze však předpokládat, že přibudou další. Zajímavé je porovnání IE7 a IE8. Zatímco první z nich byl dostupný v 77 jazycích, druhý „jen“ v 55. U Chrome 10 je zmiňováno 45 jazyků a u Opery 11 se uvádí 40.

4 komentářů k článku “Vyjde Firefox 4 RC2, finální verze stále v úterý”

 1. ch4ser napsal(a)

  Chtěl bych se zeptat. Když budu přecházet na nový firefox co bude lepší v ramci instalace. Jestli jen odinstalovat starou verzi a nainstalovat novou, nebo i rovnou radši smazat profil. Chci se na to připravit, protože v profilu mám uloženou spoustu stránek, historii apod. Takže abych si aspoň zálohoval záložky a pozjišťoval si přip. uložená hesla ke stránkám.

  Díky moc za rady.

 2. Michal Stanke napsal(a)

  Já jsem si vždycky nechal profil a jen odinstaloval starou a nainstaloval novou verzi. Docela mi v tom přišel rozdíl, než když jsem jen přeinstaloval novou přes starou.
  S tím smazáním celého profilu to samozřejmě bude úplně nejlepší. Můžete něco zálohovat přes Sync https://addons.mozilla.org/cs/firefox/addon/firefox-sync/ . Ve čtyřce už je to integrované.

 3. lolek napsal(a)

  Jaktože se nová verze ještě neobjevila na ofic webových stránkách?

 4. Pavel Cvrček napsal(a)

  Protože Firefox 4 ještě nebyl vydán. Vydán bude v 15:00.