Rubriky: Firefox

Jak bude vypadat vývoj po vydání Firefoxu 4

Před několika týdny jsme zmiňovali, že verze Firefoxu po vydání verze 4 budou vycházet častěji. Zatím nebylo zmíněno, jak často budou vycházet, ale v souvislosti s letošním rokem se hovoří hned o několika verzích. Na Firefoxu 5 se již pracuje a v diskusní skupině se nyní objevil odkaz na návrh dokumentu, který popisuje, jak bude budoucí vývoj vypadat.

Asi hlavní novinkou má být pravidelné vydávání nových verzí, které budou vycházet se zvoleným časovým rozestupem. V nové verzi se tak vždy objeví novinky, které se stihnout dokončit. Pokud se nestihnou, objeví se až v další verzi. Doba mezi jednotlivými verzemi není prozatím stanovena, ale jak je v dokumentu uváděno, lze teoreticky vydávat i každých 6 týdnů jako v případě Google Chrome. Není to ale pravděpodobně cílem.

V rámci této úpravy vznikne další vývojová větev, která v návrhu nese označení firefox-experimental. V současné době je k dispozici noční vývojová verze (označované jako nightly či mozilla-central), betaverze a standardní stabilní verze. Firefox-experimental by se měl objevit mezi nightly a betaverzí.

Budoucí vývojový cyklus Firefoxu

Do této vývojové větve se bude dávat nová funkčnost, která je určena pro příští verzi Firefoxu, a která byla v rámci větve nightly otestována. Později se novinky přesunou do fáze betaverze, a když budou otestované, dostanou se ke koncovému uživateli. Vývoj na jednotlivých větvích se přitom vzájemně nebude blokovat. Prakticky tam bude ve vývoji více verzí Firefoxu najednou.

S touto změnou souvisí i otázka podpory starších verzí. V dokumentu je zmiňováno, že starší verze nebudou s příchodem nové podporovány. V současné době je podpora starší verze min. půl roku po vydání nové. Tato změna se však netýká Firefoxu 4 a starších verzí. Zmiňovány jsou i automatické aktualizace, které budou do budoucna „prováděny skrytě“.

Uživatel si však bude moci určit, zda si přeje každou z nich potvrzovat. Dokument neuvádí, zda se to týká pouze minoritních aktualizací či i přechodů na novější verzi. Dříve bylo zmiňováno, že s přechodem na novější verzi bude muset uživatel souhlasit.

Co se týče existujících verzí tj. Firefox 3.5 a 3.6, těch by se tato změna neměla dotknout. Na 19. dubna je plánováno vydání Firefoxu 3.5.18 a Firefoxu 3.6.16. Pro Firefox 3.5 se bude jednat pravděpodobně o poslední aktualizaci. O ukončení podpory Firefoxu 3.6 nepadla žádná zmínka. Pro Firefox 4 jsou plánovány pravidelné aktualizace, u kterých však není zřejmé, zda skončí s vydáním Firefoxu 5 či nikoliv.

5 komentářů k článku “Jak bude vypadat vývoj po vydání Firefoxu 4”

 1. Charla napsal(a)

  Krok správným směrem, imho. Google také poté co vydá novou verzi jí uživatelům naservíruje a hotovo. Opravovat produkt, který je vlastně už zastaralý by vázalo jen vývojáře a tak zpomalovalo pohyb vpřed. Mozilla na to snad konečně také přišla. Někdo by mohl namítnout, že takový IE 6 mělo také stále podporu i když tu už dávno byl IE 7, to je pravda, ale obávám se, že tam šlo o to, že Microsoft se něčemu zavázal, převážně firemní sféře a v neposlední řadě má o X vývojářů více.

 2. Alpin napsal(a)

  Zdravím.
  Chtěl bych se zeptat kde je možnost fungovat přes experimental verze. Je to aplikace Minefield? Nebo to doprva všechno bude?

  Děkuji

 3. Edds napsal(a)

  [2] Zatial nikde. Tieto zmeny nastanu az po vydani Firefoxu 4.

 4. Chvalovsky napsal(a)

  Pokuď brzo nepřestane Mozilla kopírovat Google, tak mi příjde lepší přejít přímo ke zdroji myšlenek nebo raději Opeře/IE, protože Chrome je protipól mých představ o prohlížeči. Přišlo by mi lepší kdyby Mozilla šla svojí vlastní cestou a já si mohl vybrat z více druhů prohlížečů a ne čekat co zase v Googlu vymyslí a inspirují Mozillu. Už teď se netěším na nové zjednodušené logo Firefoxu. Kde jsou ty časy kdy Firefox bojoval v první linii s IE a zadupal ho do země. Myslím, že je na čase se postavit Chromu a ne se stát Chromem, protože válku o ovce, na které Google míří nemůžou stejně vyhrát a jestli se z Firefoxu během těch stovek aktualizací na pozadí stane klasický produkt Googlu jak ho všichni známe…

 5. Kvaky napsal(a)

  Jenom se obavám toho aby mozilla nevidala nejáky nepovedený Firefox a aby si tim nepoškodila jmeno u uživatelů.. Zdasemy zbytečné honit komkurenci kdo bude chtit bude používat vyrobky mozilly nadale..