Rubriky: Firefox

Vývojová verze Firefoxu 26 nebude automaticky spouštět zásuvné moduly

V aktuální vývojové verzi Firefoxu 26 si můžete povšimnout změny přístupu k zásuvným modulům (pluginům). Nově jsou všechny zásuvné moduly ve výchozím nastavení neaktivní, jedinou výjimkou je Flash. Co to v praxi znamená? Když načtete stránku, která k něčemu využívá zásuvný modul, není tento zásuvný modul implicitně spuštěn a spustí se až po klepnutí na příslušný box. Příklad může vypadat následovně:

Aktivování zásuvného modulu

Po klepnutí na zásuvný modul se vám zobrazí dialog, zda chcete provést jednorázovou aktivaci zásuvného modulu na konkrétním webu či jej na něm chcete spouštět příště automaticky.

Aktivování zásuvného modulu ve Firefoxu - dotaz

Pokud máte pocit, že některý jiný zásuvný modul používáte obdobně často jako Flash a chcete, aby se automaticky spouštěl, můžete provést změnu ve Správci doplňků v sekci Zásuvné moduly.

Aktivování zásuvných modulů ve Správci doplňků

Na okraj je dobré zdůraznit, že tato změna se týká pouze zásuvných modulů. Jiných doplňků jako rozšíření či motivy vzhledu se to pochopitelně netýká. A co vůbec vede Mozillu k podobné změně? Důvody jsou zejména bezpečnostní a výkonnostní. Zásuvné moduly jsou často zdrojem problémů a uživatel dnes nemá moc představu, jaké má nainstalovány a v jak jsou aktuální (na rozdíl od ostatních doplňků). Na nebezpečné zásuvné moduly se na webu běžně „útočí“ a snahou útočníků je pochopitelně napadnutí PC uživatele.

3 komentářů k článku “Vývojová verze Firefoxu 26 nebude automaticky spouštět zásuvné moduly”

 1. Soustruh napsal(a)

  Ten dialog, který blokuje spuštění zásuvného modulu, se mi zdá velmi nešťastný. Pokud chci na některém webu konkrétní plug-in spouštět vždy až na vyžádání, musím pokaždé kliknout dvakrát. Dají se ještě očekávat nějaké úpravy funkčnosti v této otázce? Je smutné, že Flash Block je tady už roky, a když se Mozilla rozhodne jeho funkčnost integrovat, nepřevezme osvědčený model, ale snaží se přijít jiným přístupem – skoro to vypadá, jako by to byla snaha o jiné řešení za každou cenu. 🙁

 2. Jirka napsal(a)

  26 verze bude katastrofa pro sváteční uživatele PC. Už vidím jak moje babička bude ručně spouštět zásuvné moduly… To zase budu muset oběhnout asi tak 20 počítačů… Skvělá práce Mozillo.

 3. Kokos99 napsal(a)

  @Jirka: Až bude mít babička zavirované PC, protože používá 2 roky starej Flash a Javu, tak budeš mít víc práce.

  Každopádně tohle se mi líbí, osobně mém taktéž všechno zablokované a povoluju jenom na vyžádání (tzn. jednou), jednak se zbavím 99% reklamy a i stránky běží lépe. Samozřejmě třeba Youtube je vyjímkou, tam mám flash zapnutej vždy.